Toskánska záhrada: aké rastliny a farby dodajú pravý toskánsky štýl?

Talianske Toskánsko je vizuálne očarujúca krajina. Je nás mnoho tých, ktorým sa pred očami objavia vinice, kamenné stavby, nezameniteľné úzke konifery lemujúce cesty, olivovníky, levanduľa… A ak už raz niekto podľahol a túži mať niečo také doma, nepochybne začal levanduľou, alebo pokračuje na oveľa rozsiahlejšej úrovni. Dosiahnuť toskánsky štýl nie je nič náročné. Náročnejšie je zladiť všetky symboly s architektúrou a reliéfom krajiny, ktorá je v našich končinách ťažšie dosiahnuteľná. Ak však chceme sústrediť všetky dizajnérske chute len na vlastnú záhradu, alebo len jednu časť v záhrade, nemusí ísť len o oázu pokoja pre vás, ale nadchne pokojne ktorúkoľvek návštevu.

     Toskánska záhrada, olivovníky a iné

foto: toskánsky štýl najčastejšie kombinuje kameň ako súčasť architektúry a vhodne zvolenú zeleň. Aj takto to vyzerá v skutočnom Toskánsku.

Toskánsky štýl v záhrade, alebo jej časti chce najskôr pevný základ

Na dosiahnutie malého talianskeho Toskánska u seba doma je dobré zvoliť si priestor. Máte kamenný múr, dom, letnú kuchyňu, prípadne kamennú pivnicu? Pokojne počítajte s úpravou fádnej bielej fasády kamenným obkladom. Akokoľvek veľká nehnuteľnosť, ktorej dokážete dodať onen toskánsky kamenný štýl, bude akýmsi základným kameňom vášho projektu. A nemusíme hovoriť o celej záhrade. Stačí, ak by šlo len o kút, alebo časť steny, ktorú si zvolíte povedzme na juhovýchodnej časti dvora, či záhrady ak túžite po „toskánskych“ západoch slnka.

Toskánska záhrada

foto: súčasťou snahy o toskánsky štýl je pri mnohých riešeniach zelený trávnik. Doplnený o kvetináčové kvitnúce rastliny, prípadne aloe, kosatce, solitéry a múry porastené brečtanom, alebo inou ťahavou rastlinou. To je jednoduchá klasika.

Ak by sme šli detailne od prvkov, ktoré potrebujeme z neživej záhrady pre onen potrebný vzhľad, toskánsky štýl ďalej tvorí zámková, alebo ešte lepšie kamenná dlažba. Ideálny je svetlý vápenec, prípadne pieskovec. Koniec koncov – akákoľvek hornina svetlej farby je vítaná. V luxusnej záhrade nájde uplatnenie kameň mramorového typu. Sochy možno pôsobia ako gýč. Ak však máte možnosť siahnuť po renesančnom stĺpe, nafingovať ho z dreva a farebného náteru, alebo siahnuť po anticky vyzerajúcej soche, pitítku pre vtáky, slnečných hodinách, môže ísť pokojne o prvok, ktorý pritiahne dôležitú pozornosť.

Toskánska záhrada, olivovníky a iné

foto: levanduľa je jednoducho dôležitý zdroj fialovej na najkrajších dovolenkových snímkach z Toskánska.

Ako solitér, alebo ako materiál záhradného umenia. V toskánskej záhrade totiž stojí aj umenie, sochy, prípadne ťažké nádoby z kameňa, pálenej hliny a pod. Nie všetko je v toskánskej záhrade v zemi. Mnohé stromy a plodiny sa pestujú v nádobách. Určite nie vo farebných plastových. Prevláda totiž biela, špinavá biela s patinovaním, aké je možné získať pri terakotových nádobách. Ak je takáto záhrada plánovaná od úplného základu, vopred počítajte so zavlažovacím systémom. Najmä v nádobách pestované rastliny si budú vyžadovať prístup vody.

Toskánska záhrada, olivovníky a iné

Foto: môže nám pripadať, že miestni si dávajú na dodržiavanie svojho štýlu pozor. Sú však prirodzení. Dostupný sortiment nádob, spôsob udržiavania fasád, žiadna potreba tepelnej izolácie tak ako to poznáme u nás, ponechávajú domy s holými múrmi. V Toskánsku skrátka fungujú prirodzene. 

V zásade:

  • Dôležité je nemiesiť štýl
  • Nepreháňať to s tou dobovosťou
  • Toskánsky štýl v skutočnosti zahŕňa rozsiahlu rôznorodú oblasť, ktorú si radi škatuľkujeme do tej z ikonických obrázkov
  • Ide o časovo aj finančne náročný projekt
  • Využívajte ťahavé rastliny, pokojne aj bežný brečtan na múroch, či kameni.
  • Mnoho rastlinných druhov nie je z našich zemepisných oblastí. Je však výhodou, že toskánsky štýl tvoria veľké črepníky, ktoré je možné prenášať do zimnej záhrady, osvetlenej garáže a pod. často nie sú mrazuvzdorné. Napríklad aj taký cypruštek stálezelený.
  • Akýmsi nepísaným pravidlom je mať určitý priestor zahustený životom – zeleňou a vytvorený tieň, v ktorom nájdete útočisko, napríklad v lavičke. Môže ísť o priestor s ťahavými ružami.
  • Príležitosť môžu nájsť pergoly. Ak sú drevené (kovové vo svetlých, alebo naopak antracitových, grafit, alebo čiernych odtieňoch), udržiavajte ich odtieň a lakovanie s inými drevenými prvkami.

Toskánska záhrada, olivovníky a iné

foto: cyprušteky úzkeho tvaru nesmú chýbať na žiadnom obraze z Toskánska a sú obľúbeným vetrolamom, lemom prístupvých ciest, verejných komunikácií, a bežné aj ako solitéry.

Ktoré rastliny vybrať pre dosiahnutie cieľa?

Na to, aby sme sa mohli vo svojej oddychovej zóne cítiť ako v Toskánsku a dodať jej naozaj zmysel a úlohu oddychovej zóny, je nevyhnutné siahnuť po zeleni. Sú rastliny, bez ktorých je tento dizajn navodiť ťažké. Sú pre túto oblasť charakteristické svojim vzhľadom, alebo úlohou. Pôjde predovšetkým o:

Zeleň a okrasné a ovocné stromy pestovateľné aj u nás:

Kvety v rámci farebnej časti záhrady:

  • Levanduľa
  • Oleander (skúste zahradnici.sk)
  • Rôznofarebné petúnie
  • Ruže
  • Šalvia
  • Kosatce
  • Mnohé oblasti sú známe aj slnečnicami a pod
  • Taliani tiež objavili vistériu

 vistéria v toskánskej záhrade

foto: vistéria môže byť tiež zaujímavou kvetinou, hoci nie je úplne typickou a tradičnou pre Toskánsko

Rastliny a ich vysádzanie

Je šťastím, ak vám základ vašej snahy uľahčuje prítomnosť statnej borovice, dubu, alebo potrebná úprava s kameňom. Namiesto kameňa môže ísť o svetlé rovné múry bielej, krémovej, alebo pieskovej farby a v tomto štýle čistých línií a „novej tehly“ sa pokúste pokračovať aj ďalej. Nemiešajte ho so štýlom príliš starých vecí, alebo vzhľadom opotrebovaných. Môže ísť o toskánsky moderný štýl a rovnako o ten starý a oba sú krásne. Pri miešaní už opticky kúsky puzzle nezapadajú.

Toskánska záhrada, olivovníky a iné

foto: toskánske mestá využívajú zdanlivo kamenné neživé miesto, priestory na schodoch, v architektúre dvorčekoch a priestorov pri domoch. Jednoducho na rôznych miestach využívajú hlinené nádoby, vysádzajú kvety a využívajú ťahavú zeleň na múroch.

Mrazuvzdorné sú vavrínovce lekárske, po celý rok krásne zelené a po čase dosahujú krásny vzhľad upraviteľný strihom. Pravý vavrín známy ako bobkový list. Toskánska záhrada využíva farby, ktoré majú dopĺňať zelenú. K tomu dopomáhajú ruže. Ťahavé ruže sú ideálne. Na konštrukcii, na múroch, prípadne na drôtených portálových oblúkoch. Poctivá toskánska záhrada potrebuje veľký priestor a ak nepestujete olivy alebo hrozno, bude skôr okrasnou, prípadne záhradou bylinkovou. Preto zvážte, či takýto priestor má byť záhradou úžitkovou, alebo okrasnou. V druhom prípade je to potom jasné.

Toskánska záhrada, olivovníky a iné

foto: niekedy je v okolí toskánskych domov nádob s kvetinami viac než pokladáme za obvyklé. Nezabúdajte, že takéto riešenie si žiada „ručné polievanie“.

Úžitková toskánska záhrada

Pri snahe o docielenie úžitkovej záhrady v toskánskom štýle pracujeme primárne s už produkujúcim prostredím. Založiť toskánsku úžitkovú záhradu na „zelenej lúke“ môže byť jednoduché v prípade bylinkovej záhrady, levanduľových záhonoch. Nie však pri pokuse venovať sa rodiacim rozvetveným viničom alebo produkcii olív. Chce to totiž čas, než zasadený vinič dosiahne svoju veľkosť a najmä rodivosť. Typickou toskánskou odrodou je Vernaccia využívaná pre biele víno, prípadne vernaccia nero pre červené vína. U nás sa ale ťažko zháňajú a aj chuť vína samotného nebude rovnaká. Hrozno môže byť akékoľvek a predsa bude mať v celom „dizajne“ dôležitosť.

Toskánska záhrada, olivovníky a iné

foto: vo voľnej toskánskej prírode olivovníky rastú popri cestách, v sadoch, pri domoch, aj na námestiach. V našich končinách sa spoľahnime skôr na nádoby.

Olivovníky sú nádherné a dlhoveké. Pestujeme ich v nádobách, pretože ponechávať ich slovenským mrazom môže mať dôsledky. Strácajú listy, prípadne sú mrazom poškodené vetvy, korene, rastlina môže na istý čas stuhnúť a trvá dlhšie, než sa listy opäť objavia. Prípadne tiež môže celkom uhynúť.  Olivovníky, ktoré by rodili a prinášali tak okrem úrody voňavých kvetov aj úrodu plnohodnotných olív, si vyžadujú v našich končinách obzvlášť starostlivosť. Rodiť môžu už 5 ročné olivovníky. Aj to v závislosti od starostlivosti. Škodí mu podmáčavá pôda, prípadne polohy s častými prízemnými mrazmi, čo sa týka najmä vyššie položených miest na Slovensku.

Nezabudnite: Práve vzťah s prostredím a zeleňou potom lahodí oku. Lenže toskánsky štýl je celok. Tvorí ho aj dané miesto, kultúra, emócie. Preto docieliť ho doma si vyžaduje dôkladné plánovanie. Alebo sa uskromniť na aspoň čiastočnom zdanlivom toskánsku. To dokonalé je jednoducho náročné.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu