Stredomorie vo vlastnej domácnosti: pestujte olivovník a jeho variácie

Svetová produkcia olivového oleja a vôbec populácia olivovníkov sveta sa sústredí najmä do Stredomoria. Krajiny ležiace pri Stredozemnom mori sú pre svoju zemepisnú šírku, teploty a klímu ideálnymi a najmä kultúrne prepojenými. Niet sa čomu diviť, že pri pohľade na košatý hustý olivovník (olea europaea) kdekoľvek v slovenských botanických záhradách, terasách, alebo už v súkromných záhradách môžete mať na chvíľu pocit, že ste sa ocitli v Španielsku, či v Taliansku. Aj keď záhradní dizajnéri verní geografii a kultúre Slovenska neradi vidia trendy, ktoré pochádzajú z cudziny a vytláčajú pôvodné „slovenské“, stále sa môžete vydať na cestu zaujímavej kombinácie slovenskej záhrady a toho čo milujete.

olivovník s olivami

Stredomorská atmosféra sa dá vyčariť záhradnou architektúrou a rovnako tak mrazuvzdornými palmami, ťahavými fialovými a ružovými kvetmi, rododendronmi, ružami, cypruštekmi, no k takému plánu bude neodmysliteľne patriť aj olivovník. Silne rozrastený, starší strom s väčšou korunou môže byť značnou investíciou na začiatku. Následne však takýto strom môže tvoriť hlavnú dominantu, ten hlavný solitér, na ktorom je postavený celý dizajn zeleného priestoru pred domom, alebo v záhrade. Môže tak byť hlavným protagonistom vo vašom projekte vlastnej toskánskej záhrady.

Olivovníky sú jedinečné stromy tvarom aj atmosférou

Olivovníky majú úzke prepojenie na starorímsku mytológiu, jednotlivé postavy aj legendy. V Grécku aj Ríme mali svoju úlohu a rovnako tak sú súčasťou dobových mozaík a malieb. Sú známe olivovníky staré celé stáročia a aj tie, ktoré si ako silné stromy zadovážime v nádobách na Slovensku nemusia byť žiadni mládenci.

Olivovníky, špeciálne tvarované a bonsai typ

foto: každý olivovník je originál. Dožívajú sa údajne až 2000 rokov a zaujímavých vlastností majú ešte niekoľko. Staršie stromy sú predávané vo veľkých nádobách a nenájdete dva rovnaké rozrastené stromy. V záhradníctvach, ako je zahradnici.sk jednoducho natrafíte na rôzne variácie. Každý strom je originál.

Atmosféru, ktorú olivovník prináša do interiéru, ale najmä do exteriéru, je ťažké nahradiť niečím podobným. Dlhoveká a pomerne odolná rastlina je vždy jedinečná. Dospelý olivovník rovnaký s iným v podstate neexistuje. Jedinečnosť ich fyzického vzhľadu môže docieliť, že jeden vám nebude stačiť a nadchnete sa pre tvarovanie iného stromu.

Poznáme rôzne veľkosti olivovníka, rôzne tvary a aj obchody, ktoré ho predávajú neraz neuvádzajú len strom a výšku, ale pri drahých kusoch ide o jedinečné fotografie konkrétneho kusu. Nemôže sa tak stať, že nakupujete podľa vzhľadu a z konkrétneho je tak v ponuke 6 alebo 12 kusov a všetky rovnaké. Snímky zväčša predajca zachycuje pre každý kus stromu jedinečné. Veľmi veľké stromy si žiadajú individuálnu dopravu, dopravu ponúknutú predajcom, alebo špedíciu – nákladnú dopravu podobne, ako keď si objednáte ťažký paletový stavebný materiál. Menšie olivovníky, stromy na kmienku a mladé stromy, je prenášať pomerne jednoduché.

Ďalšie kombinácie:

  • Olivovníky poznáme aj v podobe na kmienku, pestovateľné v nádobách. Zaujímavo pôsobia kombinácie dvoch, prípadne viac olivovníkoch, ktoré sú diametrálne odlišné od seba. Napríklad vytvorenie dojmu prírodnej jedinečnosti pri vysokom štíhlom a pokrivenom nízkom olivovníku v blízkosti seba. Starší schopný olivovník však vždy bude mať úlohu pútavého solitéru.
  • Zapadajú aj do obľúbeného toskánskeho a provensálskeho štýlu. Určitým spôsobom do oboch zapadá napríklad kombinácia s bylinkovým vyvýšeným záhonom, kvetináčmi s levanduľou, prípadne inými nižšími rastlinami stredomorského typu.
  • Kombinácia s viničom, hoci vzájomne si tieto rastliny nie sú podobné, má tiež zásadnú symboliku. Vinič ako zdroj vína a olivovník ako zdroj plodov a cenného oleja sú pre mnohé stredomorské krajiny jednoducho obe symbolmi.
  • Olivovníky skvelo zapadajú do dizajnu využívajúceho kameň, zložky neživej prírody. Ideálne ak rast olivovníka je pod drobnohľadom, nekazí ho napríklad náletová burina a vysoká tráva. To značne kazí vizuálny dojem a je skôr v kontraste s tým, v akom prostredí zväčša olivovník v našich končinách pestujú.
  • Vyniknú pri kamenných múroch, v blízkosti dláždených chodníkov, plôch, ktoré pôsobia ako betónové, alebo dláždené.

statný veľký olivovník

foto: pri stromoch ako je tento z ponuky zahradnici.sk, počítajte s veľkou výškou, ale taktiež váhou. Nákup takýchto stromov si žiada dostatočne veľké vozidlo, alebo náročnejšiu prepravu. Je pritom vhodné sa priamo u predajcu informovať, aké má možnosti a použiteľných prepravcov v zálohe s ohľadom na miesto doručenia.

Olivovníky sa odporúča pestovať v črepníkoch

Olivovníky je možné vysádzať do pevnej zeme. V našich zemepisných šírkach to však môže znamenať risk. Najmä pre mrazy dosahujúce nižšie teploty ako -10°. Preto sa odporúča pestovať ich v črepníku, aby bola lepšia možnosť ich presunu na miesto, ktoré bude pred mrazmi lepšie chránené. Výborné sú terakotové nádoby, rôzne zdobené nádoby svetlých a hnedých odtieňov. Pri jedinečnosti plne rozrasteného olivovníka totiž značnú časť pozornosť zoberie strom a inú časť nádoba.

Pokojne pritom môžete strom nechávať v nádobe pôvodnej z obchodu, prípadne zvoliť väčšiu pre oveľa lepšiu slobodu pre jeho korene aj do budúcna. Nádoby majú výhodu aj preto, že sa rastlina stáva mobilná. V prípade váhy, ktorá je pre človeka únosná. Vyššia hmotnosť je riešiteľná pomocou rudly, alebo vozíkov. Nádoby sú výhodou. Strom tak vieme presúvať na chránené miesto, alebo len zabezpečiť pred premrznutím obalením do textilu, alebo iných ochranných pomôcok.

Olivovník dokáže aj v našich podmienkach potešiť koncom apríla a začiatkom mája úrodou kvetov. Plody však na mladom strome nečakajte. Je vo všeobecnosti známe, že úroda olív sa týka najmä mladých minuloročných konárov a istou je najmä na starších stromoch. Ak je oň dobre postarané a ide o rastlinu vo veku viac ako 5 rokov, šance sa výrazne zvyšujú. Niektoré stromy sú známe nástupom do rodivosti až vo veku polstoročia.

Na to, aby sa mu dobre darilo, potrebuje priepustnú pôdu zmiešanú s pieskom a drenážnu vrstvu oddeľujúcu zeminu od „neustáleho zmáčania“. Olivovníky totiž zvládajú aj suché podnebie. Počas leta je pritom práve záhradná pôda pre ne ideálna. Pestované v interiéry si však stále budú žiadať slnečné stanovisko a dostatočnú zálievku. Strih je nenáročný. Má však svoje dôvody a aj odporúčania.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu