Ako stavať moderne a rýchlo? Odpoveďou je bežná doska

Ceny stavebných materiálov nedávno dosiahli historické maximá. Bežného staviteľa tak nútili obrátiť sa k alternatívnym možnostiam stavby. Aké sú možnosti oproti osvedčeným materiálom a postupom?

Velox stavba a debnenie

Debnenie z dosák, foto: velox.sk

Výstavba rodinných domov je na rozmachu. Čoraz viac rodín sa snaží dosiahnuť luxus v podobe vlastnej domácej nehnuteľnosti. Trhové ceny novostavieb zažili v posledných rokoch rapídne zvyšovanie. Pri vlastnej stavbe je spotrebiteľ nútený premýšľať o svojich stavebných možnostiach, predovšetkým v oblasti materiálov. Kríza sa pritom nedotýkala len samotných materiálov, ale aj cien prepravy či pracovnej sily.

Rozhodnutie peňazí

Postupný rast cien stavebných materiálov sme mohli sledovať už od začiatku roka 2020. Rast sa následne odzrkadlil na cene nehnuteľností, ktoré sa vzdialili bežnému spotrebiteľovi. Svoju zásluhu na tom mali aj základné zložky stavebných materiálov ako meď a olovo, ktoré prekonali svoje historické maximá. Ak sa obzrieme sa rokom 2020, môžeme do dnešného dňa počítať až s 38% nárastom.

Domácim stavbárom sa naskytli dve možnosti riešenia. Prvou je investícia do materiálu s možnosťou ušetrenia času a sekundárnych výdavkov, predovšetkým za pracovnú silu. Druhou sa stala možnosť zakúpenia lacnejších materiálov, ktoré však môžu ohroziť integritu stavby a zvyšujú riziko ďalších možných komplikácií. Pôda sa tak pripravila na súboj klasických materiálov ako pórobetón a tehla, proti rýchlym a moderným stavebným systémom.

Úskalia bežnej stavby

Ak sa pozeráme na klasické materiály, ich používanie nemusí byť menej náročné na celkový rozpočet stavby. Aj keď vás budú stáť menej ako moderné systémy, dôležité je správne naplánovanie procesu výstavby, predovšetkým pri preprave. Tehla a pórobetón patria medzi obľúbené materiály na Slovensku.  Ide predovšetkým o ich zaujímavé termoizolačné vlastnosti, no zaostávajú v nutnosti dodatočného zatepľovania či rýchlosti výstavby.

Stretávame sa u nich aj s rozličnými chybami materiálu, ktoré sa samozrejme môžu objaviť u oboch možností. Slabá kvalita tehál môže viesť k rozličným stavebným chybám a nesprávnej inštalácií. Hrozí tu riziko vzniku tepelných mostov, čo vedie k úniku tepla, hromadeniu vlhkosti a neskoršej investícii do nutných energií. Zákerným protivníkom je hlavne vlhkosť, ktorá dokáže narušiť aj maltové spoje.

Systém ľahkých dosiek

Zaujímavou alternatívou je systém strateného debnenia, ktorý vytvára plnohodnotné betónové steny. Základom moderného systému sú štiepkocementové dosky, ktoré sú tvorené z mineralizovaného dreva, cementu, vody a vodného skla. Okolo základného muriva sa vytvorí debnenie, ktoré je neskôr vypĺňané betónom. Debnenie následne neodoberáte, keďže sa stáva súčasťou steny.

Velox stavba a debnenie

Vzniknú tak pevné steny, ktoré sú častokrát dopĺňané aj tepelnou izoláciou, keďže je často súčasťou samotných dosiek. Šikovný majster vie debnenie vyskladať za zlomok času, ktorý by utratil pri pokladaní pórobetónu či tehly. Za zmienku stojí aj fakt, že systém výrazne šetrí náklady na prepravu, keďže sa váhou nemôže porovnávať s bežnými materiálmi. Jeho vlastnosti spotrebiteľ ocení aj po dokončení stavby. Reč je o zaujímavých termoizolačných a zvukovo-izolačných vlastnostiach. Steny betónového debnenia ideálne udržiavajú teplotu, čo sa dokáže odraziť na rodinnom rozpočte.

Velox stavba a debnenie

Využitie dosák pri stavbe, foto: velox.sk

Pri takomto systéme stojí za zmienku dostupnosť skúseného a kvalitného personálu, keďže dosky si vyžadujú vysokú presnosť. Aj keď je podobné riešenie stavby pomerne začiatkoch na Slovensku, v susedných Čechách už našlo využitie pri takmer 1000 domácností. Informujte sa aj vy v najbližších stavebninách a objavte čaro mnohých stavebných alternatív.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu