Nezáleží na tom, či chcete dať len pár polienok do koša na oheň v záhrade alebo s ním vykurovať celý dom: Štiepanie dreva je prekvapivo relaxačnou prácou – ak máte ten správny nástroj.
Ľudia boli vždy veľmi fascinovaní ohňom. Pokiaľ na záhradnej stretnutí zapálite kôš na oheň, všetci hostia sa u neho pomaly začnú zhromažďovať. A v zime nie je doma útulnejšie miesto ako pri praskajúcom krbe. Zábava začína prípravou, štiepaním a rezaním polien alebo ešte skôr prípravou dreva v lese, pričom skutočne si to užijete len s naozaj kvalitnými nástrojmi
Ak si necháte doviezť palivové drevo až domov, potom čím menej bude spracované, tým bude lacnejšie. Ak si ho sami narežete a naštiepite, ušetríte peniaze. To je len jedna z výhod štiepania dreva: kto si po pracovnom dni v kancelárii pol hodiny zacvičí so sekerou, ušetrí si cestu do posilňovne a poriadne vybije prebytočnú energiu. Ak zo začiatku dávate do štiepania príliš veľkú silu, pohyb a činnosť sa postupne uvoľní, až bude úplne plynulý a polienka budú pravidelne odpadávať z kláta.
Veľmi dobre sa pracuje s modernou štiepacou sekerou s rukoväťou z ľahkého, ale pevného plastu, a ostrou čepeľou, ktorá ľahko preniká drevom. Pokiaľ v kôlni nájdete starú sekeru s drevenou násadou, určite sa uistite, či je hlava sekery pevne usadená na násade a pokiaľ nie, napravte to – nebezpečenstvo ohrozenia života! Všeobecne platí, že čím je sekera väčšia a ťažšia, tým lepšie sa štiepa drevo a tým väčšie kusy zvládnete. Nástroj však tiež musí zodpovedať vašej výške (pozri informácie vpravo dole). Ak máte spracovať veľmi prerastené, sukovité drevo, ktoré sa dá len ťažko rozseknúť, vymeňte nástroj.
Sekera by mala na drevo dopadať zhruba v kolmej polohe. Aby ste to urobili správne, postavte sa jeden krok od klátika s mierne rozkročenými nohami. Veľký náprah – a úder.
Robustný dizajn v troch veľkostiach: rad sekier Fiskars Norden spája severský štýl s technológiou sekier, a stelesňuje severskú tradíciu ako žiadny iný nástroj. Tieto sekery vynikajú ostrou čepeľou z uhlíkovej ocele a robustnou orechovou rukoväťou (certifikácia FSC ®). Oba prvky sú pevne spojené s ochranou proti nárazu FiberComp.
Pomocou štiepacieho klinu môžete rozštiepiť aj tvrdšie kusy. Na zarazenie je však lepšie použiť kladivo typu káľačka alebo „palička“, nevhodná je zadná časť štiepacej sekery. Kladivo má totiž väčšiu dopadovú plochu a pri sekere hrozí poškodenie plášťa hlavy, ak by ste sa správne netrafili. Pre štiepací klin platí nasledujúce: Nikdy nenarážajte oceľou do ocele, pretože hrozí odštepovanie úlomkov. Buď teda použite hliníkové kliny alebo oceľové kliny s plastovým nadstavcom.
Najlepšie sa štiepe čerstvé drevo. Naopak, pri vyschnutom dreve je pre čepeľ ťažšie ním preniknúť. Kusy bez hrčí sa obvykle pri ostrej sekere a správnom údere rozpadnú na prvú ranu,. Zatiaľ čo drevo s mnohými hrče je húževnatejšie. Tiež záleží na druhu dreva: Breza a smrek sa spracovávajú ľahko, hrab je naopak extrémne tvrdý.
Rad sekier Fiskars zahŕňa štyri štiepacie sekery (vľavo) s rôznou dĺžkou a hmotnosťou násady a tri univerzálne sekery. Pri nákupe si vyberte štiepaciu sekeru, ktorá zodpovedá vašej výške (pozri nižšie). Najväčšia je dlhá viac ako 90 cm a váži viac ako 2,5 kg. U univerzálna sekery je dôležitejšie, či nástroj používate iba na záhrade alebo si ho chcete brať so sebou aj na trekking – najmenší model váži iba 570 g a ľahko sa zmestí do batohu.
Záleží na dĺžke: Aby bolo možné pracovať ergonomicky a optimálne, mala by sekera zodpovedať a veľkosť vášho tela. Pre kontrolu uchopte sekeru do natiahnutej paže vodorovne v úrovni pod hlavou. Koniec násady by mal siahať približne k podpazušie – nemala by byť výrazne kratšia, ani dlhšia.
Pri štiepacích sekerách Fiskars radu X, a nižšie aj pri štiepacej sekere X25-XL, je rukoväť vyrobená z ľahkého, vystuženého plastu. Hlavu s čepeľou obopína úplne pevne. Ruka pri vyťahovaní ľahko kĺže po rukoväti a rozšírená časť na konci rukoväte zabraňuje vykĺznutiu sekery. Takže môžete pracovať plynule a naplno. Aj napriek vysokým nárokom na nástroj poskytujeme záruku 25 rokov.
Na veľký klát patrí veľký klin: Predovšetkým nepravidelne rastlé a sukovité drevo sa ťažko štiepe. Potom pomôže štiepací klin, ktorý zarazíte do polena ťažkú palicou. Ale pozor: Nikdy nebúchajte oceľovým kladivom priamo do oceľového klinu.
Sapina je málo známy, ale veľmi užitočný nástroj na manipuláciu s drevom. Pri štiepanie musíte neustále brať nové kláty a pokladať veľké polená späť na klátik na ďalšie štiepanie – presne na to sa osvedčí sapina, ktorú do dreva ľahko zapichnete a nemusíte sa ohýbať. To stojí za to.
Pri štiepaní dreva sa ako základ používa štiepací klát. Mal by siahať asi po kolená. Zároveň by mal byť stabilný a robustný, aby sa neprevrátil. Pre vyššiu bezpečnosť noste aj ochranné okuliare. Pevné rukavice chránia pred trieskami. Jeden praktický nástroj obvykle poznajú iba drevorubači: sapina, alebo tiež hák na klády. Tento nástroj sa dodáva v krátkej a dlhej verzii. Ľahkým priklepnutím je možné zaraziť do dreva. Môžete s ňou ťahať a obracať malé kláty v lese, alebo zbierať a prenášať kusy dreva na dvore. Krátka sapina Fiskars Wood-Xpert XA22 váži iba 240 g a dobre sa s ňou manipuluje jednou rukou.
foto: fiskars
0 komentárov