Dokonalý domáci wellness: Ako vybrať správne drevo do sauny?

Domáce sauny sú obľúbeným miestom oddychu, pre ktorý nemusíte opustiť brány svojho domova. Ak ste sa rozhodli postaviť si vlastnú saunu, výber správneho dreva je kľúčový. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké parametre pri výbere vhodnej dreviny sledovať, aby ste si napokon vybudovali dokonalý priestor pre vytúžený relax.

Zdroj: pexels / Max Rahubovskiy

Hlavné faktory pri výbere dreva pre vašu saunu

Vybrať ideálne drevo do sauny sa môže na prvý pohľad zdať ako neľahká úloha. Ak však pri kúpe zvážite nasledujúce faktory, ani sa nenazdáte a budete si užívať zaslúžený horúci relax.

Tepelná odolnosť

Drevo v saune by malo byť, pochopiteľne, schopné odolať vysokej teplote. Tento faktor sa po čase podpíše aj pod životnosť sauny. Vysoká tepelná odolnosť zároveň minimalizuje možné deformácie dreva.

Nízka tepelná vodivosť

Tento parameter znamená, že síce sa bude sauna a samotná drevina rýchlo zahrievať, no na dotyk horúca nebude. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k nepríjemnostiam, prípadne až popáleninám.

Odolnosť voči vlhkosti

Každá sauna je vystavovaná určitej dávke vlhkosti, ktorá závisí aj od miery jej používania. Rozhodujúce je takisto umiestnenie. V prípade nekrytej sauny postavenej v exteriéri zvážte drevo s vyššou odolnosťou voči vlhkosti, keďže bude musieť čeliť počas roka aj nepriaznivému počasiu.

Spracovanie dreva

Pred kúpou dreva by ste sa mali ubezpečiť, že je spracované a ošetrené tak, aby bolo vhodné na použitie do sauny. Je dôležité, aby neobsahovalo náter alebo impregnáciu, z ktorých by sa mohli pod vplyvom tepla uvoľňovať škodlivé chemické látky a v horšom prípade poleptať dýchacie cesty alebo pokožku.

Zdroj: pexels / Andrea Davis

Vzhľad

Okrem technických vlastností, samozrejme, nezabúdajte ani na estetickú stránku. Tá dotvára celkovú atmosféru a spríjemní celý pôžitok zo saunovania. Ak to možnosti dovoľujú, vyberte drevo, ktoré bude ladiť s okolím sauny.

Údržba

Nemej dôležitým faktorom, ktorý by ste mali poznať ešte pred kúpou dreva, je aj rozsah celkovej údržby. Niektoré druhy dreva si vyžadujú pravidelné ošetrovanie olejom alebo voskom, iné zase vydržia roky bez akéhokoľvek zásahu.

Náklady

V neposlednom rade treba pri kúpe dreva myslieť aj na jeho cenu. Majte však na pamäti aj to, že nízke náklady za nekvalitné drevo vás v konečnom dôsledku môžu vyjsť draho. Platí to najmä v prípade rýchleho opotrebovania nekvalitného dreva, ktoré budete nútený po pár rokoch vymeniť.

Druhy dreva vhodné do sauny

Céder: Ide o jeden z najlepších typov dreva do sauny. Za jednu z hlavných výhod možno považovať jeho vysokú odolnosť, bezúdržbovosť či dokonalý vzhľad bez hŕč. Počas saunovania sa príliš neprehrieva a nie je náchylný na deformáciu alebo praskanie. Nevýhodou je vyššia cena, ktorá však zodpovedá kvalite tejto dreviny.

Severský alebo červený smrek: Tento typ dreviny možno považovať za jeden z najbežnejších na stavbu sauny. Výhodou je o čosi priaznivejšia cena, slušné vlastnosti a pomerne dobrá dostupnosť. Nevýhodou je zožltnutie, ku ktorému môže po čase dôjsť.

interier sauny drevo

Zdroj: pexels / Max Rahubovskiy

Lipa: Lipa vďaka svojej relatívne nízkej hustote nevyžaruje toľko tepla ako iné tvrdé dreviny, čo z nej robí ideálnu možnosť na stavbu sauny. Okrem nízkej tepelnej vodivosti sa tiež pýši odolnosťou voči vlhkosti a príjemnou vôňou.

Osika: Osiku, rovnako ako lipu, charakterizuje nízka hustota, ale tiež aj nedostatok živice, malé množstvo hŕč, vysoká odolnosť voči vlhkosti a prenikavá vôňa. Tieto vlastnosti z nej robia ďalší typ dreviny vhodný na stavbu domácej sauny.

Jelša: Pre svoju netypickú načervenalú farbu a jemnú kresbu sa jelša stala vyhľadávaným materiálom na stavbu domácej sauny. Charakterizuje ju tiež vysoká odolnosť a pomerne jednoduchá údržba.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu