Výroba palivového dreva pílením stromov: dôležitá bezpečnosť

Palivové drevo a jeho spracovanie sa delí nie len podľa fázy jednotlivých krokov, ale aj podľa miesta. Bežne si ho pripravujeme doma, privezené od dodávateľa. Iný spôsob je jednoducho ten, dostať sa bližšie k zdroju. Príprava palivového dreva priamo v lese, alebo v záhrade pri pílení kmeňov a konárov, je tiež spôsob. Vyjsť pritom môže lacnejšie.

Drevo spracujte už v lese

Lesník vám pridelí časť lesa, v ktorom si buď sami vyrúbate malé, označené stromčeky, alebo spracujete koruny už zrezaných veľkých stromov. Ide o najlacnejší spôsob, ako získať palivové drevo. Pri práci v lese je najdôležitejším pomocníkom motorová píla a základný predpoklad pre prácu s ňou je bezpečné zaobchádzanie s týmto nástrojom. Spravidla je povinné absolvovať kurz, ktorý organizujú napr. poľnohospodárske alebo lesnícke úrady. Pri výrube, otáčaní a manipulácii so stromami odvádza dobrú prácu drevorubačská lopatka a ručné manipulačné kliešte.

Drevo sa obvykle skracuje na metrové dĺžky a pred vyvezením z lesa sa poskladá na kopu. Doma sa metrové kusy narežú na kratšie časti na koze pomocou motorovej píly alebo na cirkulárke, pričom tzv. kolískové cirkulárky sú oveľa bezpečnejšie ako klasické cirkulárky so stolom. Po rezaní prichádza na rad štiepanie. S tým by ste nemali príliš dlho otáľať, pretože čerstvé drevo sa štiepi ľahšie ako suché – malé kusy potom schnú rýchlejšie ako tie veľké.

S pílkou na železo

S veľkou pílou na železo je možné rýchlo prerezať aj silnejšie vetvy. Pílový list reže pri tlaku aj ťahu, čo je menej únavné ako rezanie s tzv. japonskou pílou, ktorá reže iba pri ťahu.

Bezpečnosť je pri práci so sekerou a pílou najvyššou prioritou

Odmena za prácu: oheň a teplo z neho

Kedy môžete polená páliť? To záleží na druhu dreva a skladovania. Mäkké drevo, ako je borovica alebo smrek, schne o niečo rýchlejšie ako buk či jaseň. Drevo musí schnúť na vzduchu. Pivnica alebo garáž nie sú vhodné, ale drevená kôlňa s otvorenou bočnou stranou to byť môže. Prípadne zadná stena prístrešku pre auto áno. Za optimálnych podmienok stačí jeden rok, inak by drevo malo po dvoch rokoch dosiahnuť vlhkosti okolo 20 percent, a potom sa môže páliť. Drevo sa ale nesmie skladovať ani príliš dlho, pretože potom jeho výhrevnosť klesá. Vlhkosť sa meria pomocou merača vlhkosti dreva, ktorý sa zapichne pod povrch dreva – ale nie na vonkajšej strane ľubovoľného polená, ale na vnútornej strane čerstvo rozštiepeného kusu. S niekoľkými hoblinami a podpaľačom môžete rozrobiť oheň košu alebo v mise na oheň – na zapálenie nepoužívajte papier, ten zbytočne fajčí. Z polienok postavte malý stan, ktorý takto horí najlepšie. Miernym mávaním alebo fúkaním môžete oheň podporiť dodatočným kyslíkom. Akonáhle vzplanú väčšie polená, môžete si urobiť pohodlie a užiť si hru plameňov – najlepšie za tmy, keď je oheň najlepší.

Bezpečné vyrúbanie stromu

Najlepší čas na výrub stromov je v zime. V tom čase na stromoch už nie je lístie a drevo je suché, pretože ním v zime netečie miazga. Vďaka tomu môžete strom nielen jednoducho spracovať, ale aj využiť – ako cenné palivové drevo. Ale buďte opatrní: výrub veľkého stromu by malo byť prenechané profesionálom.

Pílenie dreva Fiskars

1.  V smere, v ktorom má strom padať, sa vyreže zárez. Siaha maximálne do jednej tretiny kmeňa. Potom nasleduje hlavný rez, ktorý neprereže strom úplne, ale zanechá úzky lomový pruh, cez ktorý sa strom nakloní do požadovaného smeru.

Pílenie dreva Fiskars

2.  Ak hrozí, že by strom mohol spadnúť nesprávnym smerom, použite drevorubačskú lopatku. Umiestnite ju do zárezu hlavného rezu. Pomocou páky zatlačte na strom požadovaným smerom. Bežne sa pád stromu poisťuje ťahaním lana do správneho smeru. K tomu sú potrební pomocníci, ktorí pád koordinujú.

Pílenie dreva Fiskars

3.  Ak strom začne padať, trochu ustúpte späť. Stromy, ktoré ešte nie sú príliš veľké, možno rúbať presne.

foto: fiskars.sk


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu