Fiskars oslavuje 375 rokov: kvalita a zručnosť už od roku 1649

V roku 2024 oslávi spoločnosť Fiskars 375. výročie svojho založenia. Spoločnosť Fiskars, ktorá patrí medzi najstaršie značky a firmy v západnom svete, presadzuje univerzálne zásady vysokej kvality, nadčasového dizajnu a jedinečnej funkčnosti už odvtedy, ako bola založená ako železiarne pri fínskej rieke Fiskars.

Fínsko fiskars

Fiskars je tu už 375 rokov

V priebehu 375 rokov sa svet a naše chápanie jeho možností nespočetnekrát zmenili. Každodenný život formovali medzníky vo výskume gravitácie a elektriny, v zdravotnej starostlivosti a industrializácii a technológiách – to podstatné však zostáva rovnaké. Práve tie maličkosti, ktoré robíme denne, majú potenciál urobiť každodenný život výnimočným. Jadro ponuky spoločnosti a značky tvorí vybavenie na varenie, domáce majstrovanie alebo záhradkárčenie a oceňovaný, stále kreatívny tím návrhárov, ktorý za značkou Fiskars stojí, sa bezvýhradne inšpiruje severským minimalizmom, čistou prírodou a príležitosťou robiť veci aspoň trochu lepšie.

„Bolo by lákavé vymýšľať k výročiu všetky možné novinky, ale keď sa nad tým zamyslíme, značka Fiskars si nikdy nepotrpela na nejaké ozdoby a zbytočné výstrelky. Namiesto toho sa sústreďujeme na to najdôležitejšie a dbáme na to, aby každá maličkosť spĺňala svoj účel. V rovnakom duchu sa ponesú aj naše oslavy výročia – chceme si uctiť naše dedičstvo a zamerať sa na veci, vďaka ktorým je Fiskars tým, čím je,“ hovorí Nathalie Ahlström, prezidentka a generálna riaditeľka skupiny Fiskars Group.

Akcie k výročiu

Spoločnosť Fiskars založili v roku 1649 ako železiarne pri rieke Fiskars na mieste známom ako Fiskars Village. Jedinečnosť dedičstva spoločnosti spočíva v tom, že sa stále intenzívne angažuje vo svojom rodisku a podieľa sa tam na každodennom živote kreatívnej umeleckej a dizajnérskej komunity, ktorá prevzala niekdajšie výrobné priestory spoločnosti tejto značky.

Niet preto divu, že sa rad osláv výročia uskutočnia vo Fiskars Village. Bienále umenia a dizajnu Fiskars Village ponúkne v letných mesiacoch inšpiratívne pohľady na architektúru, umenie a dizajn v nádherne zachovanej starej dedine. Na Veľkú noc a v auguste bude Fiskars Village s hrdosťou hostiť Festivalový orchester Fiskars, ktorý usporiada sériu špičkových vystúpení v podaní najlepších dirigentov a začínajúcich talentov vážnej hudby.

noznice fiskars multifunkčné

Príbehy živej a kreatívnej komunity, ktorá v súčasnosti vo Fiskars Village žije, zaznamená spoločnosť do výročnej knihy zaoberajúcej sa pomalším a udržateľnejším životom, ktorú uvedú na trh v apríli. Niektorým zo svojich ikonických výrobkov vzdá značka Fiskars hold špeciálnymi výročnými edíciami. Spoločnosť sa vo všeobecnosti považuje za špičku vo výrobe sekier a nožníc, a práve sekery a nožnice budú zohrávať pri oslavách výročia kľúčovú úlohu.

drobné záhradné náradie Fiskars Solid

Zamestnanci spoločnosti sa 31. októbra pri príležitosti narodenín spoločnosti zídu, aby sa podrobne oboznámili s jej históriou a zároveň aj niečím prispeli. Ďalšie podrobnosti o aktivitách spojených s výročím sa zverejnia v priebehu roka.

Fakty a zaujímavosti k výročiu značky

  • Spoločnosť založili ako železiarne pri rieke Fiskars, ktorá nielenže poháňala výrobu spoločnosti, ale jej aj umožňovala prístup do celého sveta.
  • Zakladateľom spoločnosti bol Peter Thorwöste.
  • V roku 1915 uviedli spoločnosť na helsinskú burzu cenných papierov.
  • Prvé nožničky s oranžovou rukoväťou vyrobila spoločnosť v roku 1967; odvtedy sa nožničky Classic stali celosvetovo uznávanou dizajnovou ikonou.
  • V roku 2008 začala spoločnosť rozširovať svoje portfólio značiek a dnes je Fiskars Group známa ako globálna základňa priekopníckého dizajnu, ktorý robí každodenný život výnimočným, a to prostredníctvom značiek ako Wedgwood, Gerber, Royal Copenhagen, Iittala, Waterford a najnovšia Georg Jensen.
  • Fiskars Group v súčasnosti zamestnáva takmer 7 000 ľudí a jej výrobky sú dostupné v 100 krajinách.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu