Zdravie z vlastnej záhrady, od autorky kníh o prírodnej záhrade

Hanka Sekulová je autorkou viacerých kníh zameraných na prírodné záhrady: Darujme si zdravie z vlastnej záhrady, Darujme si srdce z vlastnej záhrady, Zdravá kuchyňa a domácnosť, Liečivá sila prírody, Inými očami, Škola prírodných záhrad. V  roku 2024 prišiel čas na knihu Zdravie z vlastnej záhrady, ktorá je znovuvydaním autorkinej knižnej prvotiny (Darujme si zdravie z vlastnej záhrady). Tú dopĺňa o aktuálne informácie a rozšírila ju o najzaujímavejšie a najpraktickejšie časti z druhej knihy (Darujme si srdce z vlastnej záhrady).

Zdravá záhrada

Autorka v knihe čitateľom predstavuje koncept zdravej záhrady s prvkami permakultúry (ktorá sa označuje rozličnými názvami – biozáhrady, jedlej záhrady, ekozáhrady, prírodnej záhrady, permakultúrnej záhrady, babičkinej záhrady, lesnej záhrady, záhrady starých rodičov). Sekulová ponúka návody, ako si vytvoriť a udržiavať záhradu bez chémie a v súlade s prírodou. Záhradu, ktorá je v súlade s prírodnými zákonmi a vládne v nej harmónia a prirodzená krása. Autorka opisuje záhradu, ktorá spolupracuje s človekom, lebo ten si môže časom pri minimálnej práci vychutnať relax a jedlé plody. A to všetko tak, že nám záhrada poskytuje úžitok, ale i potešenie z prirodzenej krásy.

Autorka veľmi jednoduchými krokmi informuje čitateľov, ako si založiť a udržať zdravú záhradu tak, aby sa jednotlivé rastliny a prvky navzájom podporovali vo vývine, spolupracovali, chránili sa navzájom a hlavne sa prirodzene dopĺňali.

Sekulová v knihe okrem rastlín spomína aj neoddeliteľnú súčasť zdravej záhrady- živočíchy: „Nepoužívaním pesticídov a iných chcemických postrekov dáme šancu svoju záhradu ošetriť prirodzeným predátorom. Niekoľko vošiek rastlinám neuškodí, ale privábi ďalšie lienky živiace sa týmto cicavým hmyzom. Premnožené hlodavce zas privábia užovky. Tak to v prírode chodí. Príroda sa sama reguluje. Ak jej dáme šancu, rada to bude robiť aj v našej prírodnej záhradke. Bez chemických látok a zdravo. Dajme prírode šancu! Dajme šancu sami sebe…“

Zdravie z vlastnej záhrady

Autorka sa s čitateľmi v knihe delí o svoje vlastné skúsenosti. Hneď v úvode knihy uvádza: „…všetko, čo je v knihe napísané, som vyskúšala, ochutnala, vypestovala, zažila a nakoniec zapísala. Veľa som experimentovala a pozorovala prírodu, aby som nakoniec dospela k poznaniu, že „koleso už nevymyslím, keď je vymyslené a že príroda je dokonalá vo všetkom taká, aká je, keď je prirodzená.“

Zdravie z vlastnej záhrady hanka sekulová

Kniha má okrem teoretickej roviny a poskytnutia informácií aj bohatú obrazovú stránku. Je popretkávaná veľkým množstvom fotografií, ktoré autorka nafotila v priebehu niekoľkých rokov pri pozorovaní vlastnej záhrady tak, ako sa menila v čase. Oživenie knihy predstavujú aj autorkine príbehy. Tie s rodinou zažila počas pozorovania prírody –  tak chcela plastickejšie vykresliť život vo svojej prírodnej záhradke.

Čo je na tejto knihe pre záhradkárov zaujímavé je to, že kníh o zdravých záhradách a permakultúre v nich je pomerne veľa. Avšak táto je presne zameraná na vytvorenie a udržiavanie takejto záhrady v našich podmienkach. Kniha je napísaná veľmi jednoduchým a zrozumiteľným štýlom. Vhodným aj pre záhradkárov, ktorí nad založením zdravej záhrady ešte len rozmýšľajú. Alebo o nej zatiaľ nič nevedia. A navyše, Sekulová svojich čitateľov v knihe motivuje, že zdravá zelenina sa dá vypestovať aj na balkóne. Ako aj, že aj zo štandardnej záhrady sa dá vybudovať tá s prvkami zdravej záhrady. V knihe si preto iste každý nájde niečo to svoje.

Informácie o knihe Zdravie z vlastnej záhrady:

  • Autor: Hanka Sekulová
  • Vydavateľstvo: Príroda (IKAR)
  • Jazyk: slovenský
  • Väzba: tvrdá
  • Počet strán: 224
  • Formát: 189 x 246 mm
  • ISBN: 9788055192505
  • Rok vydania: 2024
  • Kúpite na: BUX.SK

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu