Samozbery jahôd sa už otvorili verejnosti. Aj domáca úroda jahôd sa začína prejavovať v našom jedálničku a v ponuke bežnej kuchyne. Jahody nám mimo mrazy decimujú aj rôzne problémy, ktoré je možné v rámci opatrení a postrekov riešiť. Nie na všetko dokážeme prísť včas a tak nám úrodu poškodzujú aj neplánované problémy. Ktoré to sú? Komu sa môžeme „poďakovať“ za zníženú úrodu, alebo nekvalitné plody, alebo vďaka čomu nezískame z úrody to, čo bolo očakávané?
Pestovanie jahôd môže byť vystavené rôznym problémom a škodcom, ktoré môžu ovplyvniť úrodu. Medzi najčastejšie patrí:
Medzi najčastejšie plesňové ochorenia jahôd patria sivé plesne, hrdza a múčnatka. Tieto ochorenia sa prejavujú ako škvrny, plesne alebo biely povlak na listoch a plodoch a môžu vážne poškodiť rastliny a úrodu.
Jahody môžu byť napadnuté rôznymi hmyzími škodcami, ako sú napríklad vošky, roztoče, slimáky alebo larvy múch. Títo škodcovia môžu poškodiť listy, kvety alebo plody a zničiť úrodu.
V záhradách sa nám objavujú aj oveľa väčší škodcovia, ktorých dokážeme vidieť voľným okom a relatívne je možné voči nim zakročiť aj zberom ručne. Využiť môžeme pasce, alebo fyzické opatrenia voči nim. Za škodcu možno považovať aj ovce, kozy, či prechodové trasy susedov, ako v niektorých záhradách bez oplotenia. Jahody nám môžu poškodzovať krtkovia a hraboše, ohrýzať aj rôzne hlodavce, či dokonca hrabavá hydina a niektoré vtáky, ktoré si všimnú výrazné plody na exponovaných miestach. Oveľa väčší problém v našich záhradách spôsobujú slimáky.
Slimáky napádajú zrelé plody jahôd v rôznom období. Prilákať ich môže aj kompost, na ktorom dokážu nájsť hostinu a potom je to len na skok k výborným čerstvým jahodám. Vyžraté zrelé jahody potom poskytujú prienik k mäkkej dužine aj mravcom a ďalším chrobákom. Viac agresívne sú slimáky slizniaky, ale narušeným plodom nepohrdnú ani ulitové slimáky, ktoré nepatria medzi tradičných škodcov jahôd. Škody môžu byť vizuálne, až fatálne.
Proti slimákom sú účinné domáce recepty (u nás má úspech ten s pivom a miskou), ale najvyššie účinky možno očakávať až od chemických prípravkov určených na domáce použitie. Takými sú napríklad prípravky:
Prípravky sú uvádzané ako prostriedky proti slimákom, ale aj slizniakom. Rozlišuje slimáky s ulitou a slizniaky – ako špecifickú kategóriu slimákov s mimoriadnou ničivou silou voči listovej zelenine a ovociu. Pri takomto označení má používateľ istotu, že sa myslí na obe kategórie príbuzných druhov. Prípravky v podobe granúl sa používajú jednoducho. Pri silnom zamorení záhrad je možné použiť rozmetač (rozmetadlo). Každý z prípravkov má príbalovú informáciu s podrobnosťami.
Za dôležité vplyvy, ktoré ovplyvňujú úrodu a vitalitu rastliny, možno považovať aj podmienky a výživu rastlín samotných. Veľakrát je pestovanie jahôd v nádobách napríklad na balkónoch pod drobnohľadom. Sledujeme ich, tešíme sa z každého plodu, ktorý ženieme očami do zrelosti a jeme ešte ako ružové. Zabúda sa však na hnojenie, respektíve správne hnojenie a neprehnojovanie. Rovnako ako správnu zálievku, ktorá je iná ako pri jahodách na poli a v záhrade.
Nedostatok alebo nerovnováha živín v pôde môže spôsobiť slabý rast rastlín a nízku úrodu. Najčastejšie nedostatky u jahôd sú nedostatok dusíka, draslíka, fosforu alebo vápnika. Iným činiteľom, ktorý pôsobí na život jahodníkov, sú extrémne teploty, silný vietor, dlhé obdobie sucha alebo prílišná vlhkosť. Aj tieto prvky môžu negatívne ovplyvniť rast a úrodu jahôd. Pre zhodnotenie týchto problémov je dôležité pravidelne kontrolovať rastliny, dodržiavať vhodné postupy zavlažovania a hnojenia, ako aj používať preventívne opatrenia, ako sú napríklad mulčovanie, odstraňovanie chorých rastlín a používanie biologických alebo osvedčených chemických prostriedkov na ochranu pred škodcami a ochoreniami.
Určitý preventívny účinok voči niektorým problémom, je možné dosiahnuť aj hnojivom, ktoré je určené priamo jahodám. Takým je napríklad Floralon, ktorý je vyvinutý práve priamo na použitie v jahodách u drobnopestovateľov.
0 komentárov