Plechové záhradné domčeky, respektíve sklady náradia, alebo drevené, či murované? Ak pozeráme na rýchlosť postavenia, trvácnosť, údržbu, zabezpečenie a určitú mobilitu, vyhráva práve plechový prístrešok. Materiál plech, napríklad pri hotových riešeniach – skladačkách, je možné pomerne ľahko postaviť a zostáva trvácny. Pri murovaných stavbách nejde o rozoberateľnú stavbu. Na drobné stavby sa viaže povinnosť ohlasovacia, alebo povinnosť stavebného povolenia a konania. Drevené stavby sú výbornou alternatívou.
Vyžadujú si však údržbu, nemajú takú odolnosť voči slnku, vode, či vlhkosti a drevokaznému hmyzu. Drevený domček postavený na vlhkom mieste v tieni čelí machom, plesniam a môže naraziť aj na problém v podobe hlodavcov a kunovitých šeliem. Ak sa rozhodujete pre plechový domček a vybraté riešenie je pre vás cenovo a časovo zhodné s dreveným variantom, nezaškodí si všimnúť niekoľko predností plechového riešenia.
Plechové záhradné domčeky majú niekoľko výhod, ktoré ich robia atraktívnou voľbou pre skladovanie náradia, jeho zabezpečenia, prípadne kvetináčov, zemín, hnojív a ďalších záhradných potrieb:
Plechové domčeky sú zvyčajne vyrobené z odolných materiálov, ktoré dokážu odolávať poveternostným podmienkam ako dážď, sneh, vietor a slnko. To znamená, že náradie a ostatné vybavenie bude chránené pred vonkajšími vplyvmi. UV svetlo nemusí ovplyvniť zmeny vo farbe, správne materiály neohrozí dážď a sneh.
Plechové domčeky vyžadujú minimálnu údržbu v porovnaní s niektorými inými materiálmi, ako napríklad drevo. Stačí ich pravidelne vyčistiť a prípadne občas ošetriť proti korózii. Dobrý náter vydrží po dlhé roky. Materiál sa nemení.
Plechové domčeky môžu poskytnúť bezpečné a zabezpečené úložné miesto. Mnohé z nich majú zámky alebo možnosť inštalácie zámku, čo zvyšuje ochranu pred krádežou. Plech sa montuje na kovové profily a konštrukcie, ktoré môžu byť oveľa viac pevnejšie ako tenké mäkké drevo a laty, či len prosté obloženie profilom na drevených hotových riešeniach. Vyskrutkovanie aku-vŕtačkou je tak záležitosťou pár minút. Plechové nitované, alebo zaistené diely, dovolia vyššiu bezpečnosť. Sledujte pri kúpe plechového domčeka aj možnosti uzamknutia, spôsoby a použiteľnosť rôznych systémov zamknutia. Ak sú dvere dvojité, všímajte si, ako sú ukotvené druhé dvere (tie bez kľučky) a čím je možné spojiť celú konštrukciu so zemou.
Ak máte v domčeku drahú kosačku, náradie a hnojivá, bude rozdielom kupovať domček s rozdielom 20 eur pri lepšom zamykaní, alebo pri nasadení zámku, ktorý bude na danej konštrukcii aj použiteľný. Pozor na pánty a ich spôsob uchytenia. Sledujte, ako sú zabezpečené dvere na prístrešku (domčeku, či búdke), aby neriešili len zámok a ignorovali zraniteľné pánty, alebo vytlačiteľné okná bez mreží a pod.
Vo všeobecnosti sú plechové záhradné domčeky cenovo dostupnejšie ako ich drevené alebo plastové alternatívy, čo ich robí ekonomickou voľbou pre ľudí s obmedzeným rozpočtom. Plechové varianty môžu byť vďaka ľahkým materiálom menej objemovo náročné na prevoz a dopravu. Drevené domčeky potrebujú väčší prepravný priestor.
S jednoduchými možnosťami obstarania sa spája aj jednoduchá montáž. Nie ste to totiž vy, čo si musí plech nastrihať a kovové rúrky pozvárať do spojov. Takéto riešenia sú už hotové. Mnoho plechových domčekov je navrhnutých tak, aby boli ľahko montovateľné bez potreby špeciálneho náradia alebo zručností. To znamená, že si ich môžete ľahko nainštalovať sami.
0 komentárov