Starostlivosť o drevo a predĺženie jeho životnosti

Drevo je ako stavebný materiál jednoznačne v móde a stále v plnej forme. Súčasné trendy hovoria jasne – ľudia sa snažia o návrat k prírode či pôvodným materiálom, ako je práve drevo. O jeho všestrannom využití i estetickej pútavosti niet pochýb. No treba sa oň patrične postarať.

Nátery a drevo, impregnačný náter

Estetika i predĺženie životnosti dreva

O drevo sa jednoducho treba starať, nie je to však nič komplikované ani nákladné. Len stačí poznať správne spôsoby a mať správne materiály. Či už sú to účinné farby na drevo, alebo laky. Obe plnia hneď viacero úloh, medzi ktorými môžeme rozlišovať estetickú stránku a snahu o predĺženie životnosti. V oboch prípadoch sú dôležité farby na drevo, laky na drevo, a ďalšie prostriedky, slúžiace na údržbu tohto materiálu.

Pretretie farby či ochrana pred vlhkosťou

Aplikáciou laku na drevo môže získať drevená podlaha úplne iný a krajší lesk. To je práve tá estetická stránka. Pri farbe na drevo zase môžeme jednoducho zmeniť farbu drevenej steny či plota, pokiaľ sa nám tá predošlá nepozdávala. Ako farby, tak aj lak na drevo, však okrem estetickej úlohy plnia aj ochrannú funkciu. Konkrétne je to ochrana pred vlhkosťou, ktorá je nočnou morou každého, kto s drevom pracuje. Našťastie, práve takto sa dá efektívne brániť pred vznikom plesní či iných komplikácií. Stačí aplikovať vhodný náter a vyhýbať sa hromadeniu vlhkosti v interiéri.

Prevencia je dôležitá

Pri dreve dvakrát tak platí, že je lepšie myslieť preventívne a vopred, než potom hasiť vzniknuté komplikácie. Je oveľa lacnejšie, časovo úspornejšie i komfortnejšie, ak drevo takto ošetrujete a bránite prenikaniu vlhkosti či opotrebeniu. A ako sme už spomenuli, v rámci toho sa viete napríklad efektívne vyhrať s jeho sfarbením, čo je tiež rozhodne zaujímavé a môže to vniesť úplne iný nádych do interiéru či exteriéru v rámci vášho domu či chaty.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu