Hlošina mnohokvetá (Elaeagnus multiflora) je ker pochádzajúci z východnej Ázie, kde sa teší obľube v mnohých tradičných záhradách aj vo voľnej prírode. V našich končinách patrí medzi neznáme, pritom ponúka ako ovocie aj ako krík pomerne veľa. Záhradkár pri nej nestzráca nervy, ani čas. nevyžaduje si náročnú chemickú ochranu a ako mrazuvzdorný si nevyžaduje ani špeciálnu ochranu pred mrazmi. Ako nenáročný druh sa objavuje aj v našich záhradách, kde sa mu však nevenuje taká pozornosť ako iným tradičnejším druhom. pritom jeho plody môžeme využiť mnohými spôsobmi. Pritom ide o cenovo dostupný krík ku ktorému nie je nutný žiaden návod.
foto: Hlošina Pointilla Sweet and Sour, zdroj: tutifruti.sk
Jednou z najväčších výhod hlošiny mnohokvetej je jej vysoká odolnosť a prispôsobivosť. Je schopná rásť aj v náročných podmienkach a nevyžaduje veľkú starostlivosť. Pre jej pestovanie je kľúčové vybrať správne stanovisko a minimalizovať zásahy po výsadbe. Bude jej vyhovovať práve to, ak ju ponecháte rásť a budete jej dôverovať.
Hlošina uprednostňuje slnečné až polotienisté stanoviská. Na priamom slnku býva úroda bohatšia (nezaškodí zabrániť extrémnemu vysychaniu a suchám napríklad vrstvou nasekanej trávy, mulčom, kôrou), ale dokáže sa dobre prispôsobiť aj menej osvetleným miestam, čo z nej robí ideálnu voľbu aj pre záhrady s polotieňom. Bez slnka a v úplnom tieni rodiť nemusí, skôr výnimočne. Nejde o rastlinu do tieňa.
Tento ker je veľmi tolerantný voči rôznym typom pôd. Najlepšie sa mu darí v priepustných pôdach s mierne kyslým až neutrálnym pH, no bez problémov rastie aj v chudobnejších pôdach. Tam môže byť produkcia plodov a listov samozrejme menej výrazná. Vďaka svojej schopnosti fixovať dusík z ovzdušia zlepšuje úrodnosť pôdy, čo prospieva aj iným rastlinám v okolí.
Hlošina mnohokvetá dokáže prežiť extrémne teploty až do -30 °C. To z nej robí skvelú voľbu pre mierne až chladné klimatické oblasti. Kysuce, Orava, Liptov, Spiš, Šariš, aj Bankobystrický kraj tak môže spozornieť. Je veľmi dobre prispôsobená na suchšie obdobia, čo znižuje potrebu pravidelného zavlažovania, avšak pre zdravú rastlinu a dobrú produkciu plodov je vhodné na závlahu predsa len prihliadať. Mierna vlhkosť zostáva stále nevyhnutnosťou pre ideálny vývoj plodov.
Tento ker je odolný voči chorobám a škodcom. Tým je vhodným pre ekologické záhradníctvo. Môže byť dobrou voľbou do záhrad, do ktorých záhradkár chodí sporadicky, nie pravidelne. Napríklad z časových dôvodov. Alebo ide o miesto, kam si chodí zrelaxovať Pravidelný rez pomáha udržať jeho kompaktný tvar a môže podporiť lepšie rodenie. Ker sa môže tvarovať do živých plotov alebo ponechať voľne rásť, pričom bude každoročne produkovať množstvo plodov.
foto: hlošina odroda Amaroso, foto tutifruti.sk
Bobule hlošiny mnohokvetej dozrievajú koncom leta až začiatkom jesene. Majú charakteristický oválny tvar a jasne červenú farbu s jemným leskom. Hoci na prvý pohľad môžu vyzerať ako malé čerešne, chuťou sa líšia a poskytujú jedinečný zážitok. Na trhu poznáme aj žltú odrodu -Hlošina okoličatá (elaeagnus umbelata) POINTILLA FORTUNELLA. Červené aj žlté má v ponuke predajca TUTIFRUTI.sk v sekcii venovanej hlošinám.
V kuchyni má hlošina mnohokvetá široké využitie, najmä v tradičných ázijských receptoch, ale aj v modernej gastronómii. Surové bobule môžu byť konzumované priamo z kríka. Prípadne sa dajú spracovať v teplej aj studenej kuchyni, na nápoje a podobne.
0 komentárov