Ako rozmnožiť opuncie: na čo si dať pri tomto kaktuse pozor?

Ak sa vám rozmnožili opuncie a radi by ste mali ďalšie namnožené opuncie, nejde o nič zásadne zložité. Kaktus opuncia veľmi dobre zvláda rez mladých výrastkov a tie sú vďaka svojej dužine schopné žiť aj po odrezaní bez ťažkostí niekoľko dní. nestrácajú vodu tak rýchlo, keďže je viazaná v tele rastliny. Je prispôsobená na to, aby žila v suchom prostredí a odrezanie od materskej rastliny ju nezabije. Ako si teda môžeme rozmnožiť opunciu a s čím môžeme počítať?

opuncie množenie

Skôr než začnete, na rozmnožovanie opuncie pripravte:

  1. odolné rukavice
  2. ideálne kuchynskú pinzetu so silikónovými koncami, alebo jemnými plastovými. Pinzeta kovová by opunciu poškodila. Do rúk ju nechytajte, v opačnom prípade si uštedríte mnoho drobných pichliačov, ktoré voľným okom ani neuvidíte.
  3. ostrý čistý nôž
  4. tácku a suchý priestor

Postup ako získať ďalšie opuncie – rozmnožovanie odrezkami

Hoci rastlinu môžeme množiť aj pomocou semien, tento proces je náročnejší a zdĺhavejší. Jednoduchší je ten, pri ktorom mladšie koncové výrastky jednoducho odrežeme od materskej rastliny na miestach, kde dochádza k ich spojeniu. Režte rovným rezom zatiaľ čo kliešťami jemne držíte opunciu. Vyhnite sa silnému stlačeniu. Tlak vyvíjajte maximálne na čepeľ ostrého noža. Kliešte slúžia na zachytenie pádu odrezku. Po odrezaní ho položte na tácku a nechajte okolo 3 až 5 dní vyschnúť miesto rezu. Po zacelení rany tento odrezok vložte reznou časťou do jemnej pôdy pre kaktusy (kúpite aj na allegro.sk).

Pôda musí byť vlhká, ale nie často polievaná a premočená. Do takejto pôdy nová rastlina zakorení. Nebude však stabilná a môže padať. Preto je vhodné vytvoriť podpornú konštrukciu zo špajlí, prípadne z paličiek, tyčiniek, pasteliek do tvaru stanu / otočeného V pod ktorým je kaktus zaistený pred pádom. Počas schnutia pôdy, alebo zakorenenia môže dôjsť k posunu rastlinky o pár milimetrov a aj tie stačia na preváženie a poškodenie, prípadne jej pád „cez palubu“ kvetináča.

Zopakujme si, čo to tá opuncia je?

Opuncia (lat. Opuntia) je rod kaktusov, ktorý pochádza zo Severnej a Južnej Ameriky. Medzi milovníkmi sukulentov a záhradníkmi je obľúbená nielen pre svoje estetické kvality, ale aj pre svoju výnimočnú odolnosť. Niektoré druhy opuncií, ako napríklad Opuntia humifusa, dokážu prežiť aj v stredoeurópskych podmienkach vrátane chladných zimných mesiacov. To znamená, že tento kaktus môžete pestovať vonku na záhrade aj v slovenských klimatických podmienkach.

opuncia figová, kaktus jedlý

Podmienky pestovania

Opuncia je veľmi prispôsobivá rastlina, ktorá si nevyžaduje náročnú starostlivosť, no určité podmienky jej vyhovujú viac ako iné. Pre jej správny rast a prosperovanie je dôležité dodržiavať niekoľko zásad.

Svetlo

Opuncia má rada slnečné a teplé stanovištia. Priamo na slnku bude kvitnúť a rásť najlepšie. Ak ju pestujete v záhrade, vyberte miesto, kde bude mať dostatok svetla počas celého dňa.

opuncia figová, kaktus jedlý

Pôda

Opuncia preferuje dobre priepustnú pôdu. V prírode rastie na kamenistých, piesočnatých a suchých miestach, takže ťažká, ílovitá pôda jej nevyhovuje. Ideálne je pripraviť substrát s obsahom piesku a drobných kamienkov, aby sa zabezpečilo dobré odvádzanie vody. Stagnujúca voda môže spôsobiť hnilobu koreňov.

Zálievka

Opuncia je veľmi odolná voči suchu, preto ju treba zalievať len sporadicky. V lete, keď je teplo, môžete zalievať častejšie, ale počas zimy sa odporúča zalievanie úplne obmedziť. Nadbytok vody v zime môže byť pre ňu nebezpečný.

Opuncia nápisy

Mrazuvzdornosť

Nie všetky druhy opuncií sú mrazuvzdorné, ale niektoré, ako spomínaná Opuntia humifusa, dokážu prežiť teploty až do -20 °C. Pred zimou je však dobré rastlinu prikryť vrstvou listov alebo slamou, aby ste jej poskytli dodatočnú ochranu pred extrémnymi mrazmi. Opunciám sme sa už venovali v podrobnejšom článku.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu