Hrniec na zapekanie určený do trúby. Čo a kedy nám ponúka?

Zapekanie v trúbe v bežnej sklenenej mise, liatinových, či hliníkových pekáčoch poznáme veľmi dobre. Pečené kurča, kúsky, krkovička, ale aj pokojne francúzske zemiaky a rôzne typy prípravy mäsa si takto ľahko pripravíme vo veľkej nádobe v trúbe. Ak sú vytvorené na to, aby sme ich mohli v trúbe používať a zároveň využívať aj pri varení na klasickom plynovom sporáku a indukčnej platni, je to nepochybne výhoda. Z hrnca je tak multifunkčný nástroj.

zapekací hrniec

Zapekací hrniec s viečkom, určený do trúby

Na to, aby zapekací hrniec bol určený na takéto viacspôsobové použitie je nevyhnutné, aby bol k tomu prispôsobenú konštrukciu. V opačnom prípade riskujeme poškodenie zdravia pre výpary poškodených madiel (rúčok) a dielov, ktoré nie je vhodné umiestňovať do trúby. Poznáme viacero konceptov kuchynského riadu a hrncov, kde sú madlá – rúčky odnímateľné a umožňujú použitie v trúbe. Vo všeobecnosti však platí, že:

  • Každý výrobca sa veľmi rád pochváli, ak je jeho výrobok určený do trúby. Je to dôležitá vlastnosť, ktorá je uvádzaná na obale, alebo v bežných popisoch predajcov v závislosti od názvu daného hrnca. Na obaloch a v popisoch je uvádzaná maximálna hodnota, pri ktorých si materiál hrnca udržiava svoje vlastnosti. Pri vyšších môže zlyhať materiál, jeho funkcia, alebo odolnosť niektorých dielov.
  • Rúčky na riade určeného do trúby sú z rovnakého materiálu, ako zvyšok tela, alebo tak pôsobia. Nejde o plast, ale odolný kov. Plasty, alebo nezvyčajné materiály nie sú súčasťou ani pokrievky.

Príklad Fiskars All Steel do rúry (28 cm)

Naša redakcia je fanúšikom niekoľkých značiek a sami si kupujeme výrobky výrobcov, medzi nimi aj Fiskars. Našou poslednou investíciou je hrniec na zapekanie Fiskars All Steel do rúry 28 cm. Práve jeho využívame ako príklad hrnca určeného na zapekanie. Výrobca na obale uvádza jasnú hodnotu maximálnej hodnoty 300 °C. Ak však bežný sporák v bežnej domácnosti ponúka 220°C, max 250°C, je táto hodnota vyhovujúca a dostačujúca.

Na danom modeli zaujme aj vnútro, ktoré je príjemné na dotyk. Nepriľnavý povrch z riadu tvorí výbornú pomôcku na omáčky, mäsá, aj základy pod zapekané zmesi. Povrch sa naozaj dobre umýva a netvorí ťažkosti napríklad pri odstraňovaní zaschnutých zvyškov. Vo všeobecnosti je ponechávanie zvyškov do zaschnutia barbarstvo, bez ohľadu na riad a výrobcu. Riad je vrátane pokrievky možné používať v umývačke riadu, čo poteší predovšetkým uponáhľaných a tých, ktorí sa na umývačku riadu radi spoliehajú a šetria čas. Odporúčané je ale ručné umývanie. Nestratí totiž svoj lesk.

Práca so zapekacím hrncom

Zapekanie jedál a celkovo takýto tvar hrnca sa dá využiť na mnoho spôsobov. Na prípravu zeleninových jedál, francúzskych zemiakov, rôznych zeleninových zmesí, aj na dusenie. Na sporáku tvorí príležitosť na využitie na rovnaký spôsob, ako bežné nízke hrnce. Samozrejme, že materiál ušiek je plný kov, ktorý priamo vedie teplo. Neizoluje. Je preto dobré prihliadať na tento fakt pri práci, ak sú ušká horúce. V trúbe a pri vyberaní z trúby je tak nutné počítať s horúcimi úchytmi a na sporáku tiež.

zapekací hrniec

Teplo sa však v ňom výborne rozlieva po celom obvode. Pri uzatvorení pokrievkou sa obsah, tuk aj tekutina drží v hrnci. Je v nej drobný otvor na únik prebytočného tlaku a pary. Rúčka na pokrievke sa uchopí ľahko chňapkou. Ak by nebula po ruke, vďaka priestoru “medzi” ju viete nadvihnúť aj provizórne vareškou, alebo iným dlhým odolným predmetom po ruke. Nepriľnavý materiál si samozrejme žiada ohľaduplnosť k tejto vlastnosti. Napríklad nepoužívaním kovových riadov, alebo – čo je občas ešte horšie – pokladaním do väčšieho hrnca menšie hrnce, ktoré povrch tiež poškriabu, ale nikde sa takéto praktické varovanie prekvapivo neobjavuje.

fiskars allsteel 28

Zapekací hrniec od Fiskars je v našej redakcii naplno využívaným nástrojom na prípravu najmä duseného a zapekaného mäsa so syrovými omáčkami a kapustové kuracie mäso, ktorého príprava je jednoduchá. Vystačí si totiž len s cesnakom, kapustou, soľou, kuracím mäsom a slaninovými kockami. Ako prílohu si viete dopriať zapekané zemiaky, či hranolky.

Spomínaný model sa pýši napríklad aj vlastnosťami ako:

  • Pýši sa využitím recyklovaných materiálov a minimalizáciou odpadu
  • Priemer má 28 cm a výšku 7 cm.
  • Materiál prevažuje oceľ s hliníkovým vnútrom. Spodná časť je prispôsobená indukčným platničkám.
  • Nepriľnavý povrch Ceratec™,
  • Fínska výroba (made in Finland)

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu