Spálňový nábytok: Manželská posteľ s úložným priestorom, či na nožičkách?

Nábytok do spálne nám môže plniť funkciu skladovaciu, alebo funkciu odpočinkovú. Spálňa ako nočný oddychový priestor, je v menších bytoch či domoch priestorom, v ktorom sa dá efektívne využiť skladovací priestor. Ak vám chýba šatňa, dostatok priestoru v skriniach, má zmysle uvažovať nad tým, či aj samotná posteľ nemôže byť dobrým úložným priestorom. Kým detský izby a postele s tým počítajú automaticky, pri výbere manželskej postele do spálne často pozeráme na dizajn, cenu, veľkosť, no úložný priestor sa nám môže zdať ako sekundárna vlastnosť. Na dôležitosti naberá práve všade tam, kde sa pasujú s nedostatkom priestoru.

Zoya spálňa manželská posteľ čalúnená otváracia

Kedy je úložný priestor v posteliach potrebný až nevyhnutný?

Posteľ sklopná s úložným priestorom, alebo s pojazdnou zásuvkou, je tým ideálnym priestorom pre skladovanie zimných perín a dek, ak počas letnej sezóny nemajú pre svoju výhrevnosť využitie. Sú ideálnou skrýšou pre obliečky, prídavné vankúše, alebo rezervnú posteľnú bielizeň a prikrývky v prípade návštev a detských prespávačiek – mať po ruke deky a prikrývky pripravené na použitie je pre niektorých z nás povinnosť.

Vo všeobecnosti však takýto priestor veľmi nezaťažujeme aj pre materiály a nosnosť vnútorných stien bez ohľadu na dizajn postelí. Postele bez nožičiek však nosnosť riešiť zväčša nemusia. Veď napríklad známa komédia Utekajme, už ide, nám ukázala, že tento priestor môže mať v malom byte naozaj pestré využitie.

Typy úložného priestoru manželskej postele

Úložný priestor v manželskej posteli môže byť riešený dizajnovými prvkami v kombinácii s nočnými stolíkmi a priestorom pod roštom a matracom. Zväčša sú to práve dva typy úložného priestoru. Vyklápací, ktorý nám pomocou pružinového závesného systému drží vrchnú časť postele vyklopenú, alebo pri statickej konštrukcii postele na nožičkách využívame zásuvky na kolieskach.

Tam, kde nie sú zásuvky súčasťou postele, slúžia aj zákazková výroba, plastové produkty, vozíky a rôzne improvizované riešenia. Celý rozsah priestoru však nie je vždy plne využitý a na jeho vysávanie niektoré moderné vysávače dokonca ani nedosiahnu. Kapacitne, proti prachu a celkovo tou najlepšou voľbou však zostáva variant priestoru sklopnej hornej časti. Využíva celú možnú kapacitu, plný priestor a plne ho pomocou hornej časti postele uzatvára.

Takým príkladom sú postele Zoya od Drevony

Príkladom pre manželskú posteľ s takýmto riešením sklopného úložného priestoru je dvojposteľ, alebo aj jednoposteľová váľanda produktového radu Zoya. Slovenský výrobca nábytku Drevona v tomto prípade ponúka pri dvojmiestnych čalúnených manželských posteliach výber čela postele, ale aj výber nožičiek, alebo beznožičkovej konštrukcie. Nožičky sú pritom z masívneho dreva a na výber ponúkajú sedem typov dreva, čím sa dá pri výbere spálne priblížiť napríklad zvyšnému drevenému nábytku bez čalúnenia.

Technické vlastnosti manželskej postele Zoya

  • Manželská posteľ sa vyrába v dvoch šírkach: 160 cm alebo 180 cm
  • Stále je rozdeliteľná na dve samostatné pružinové váľandy so šírkou 80 cm alebo 90 cm
  • Posteľ je čalúnená kvalitnou šedou látkou s označením Soro 90.
  • Korpus lôžka, vrátane vnútorných priečok je vyrobený z 16 mm LDTD.
  • Ložná plocha: základ tvorí 15 mm DTD, deliaca vrstva, pružinové jadro 100mm výška.
  • Nosnosť lôžka: 100 kg
  • Výška sedu s nohami: 53,5 cm, výška bez nôh: 40 cm
  • Pružiny: hrúbka drôtu 2,4mm; (výplet spojenie jadra drôt 1,35mm)
  • Deliaca vrstva: molitan 25mm gramáž T2536, nábytkové rúno, poťahová látka.
  • Posteľ ZOYA v ponuke sk

Postrehy k posteli Zoya

Úložný priestor je delený a tým je aj koniec koncov spevnená celková konštrukcia. Za zmienku pri otváracích posteliach Zoya stojí, že sa vyklápajú na šírku (z boku postele) a nie s väčšinou dĺžky. Vo výške je tak oveľa nižšia váha, ako pri otváraní „v starom štýle“. Toto otváranie tiež nie je tak rizikové. Okrem toho má posteľ putko, čo dodnes nemá množstvo spálňových postelí s otváraním. Čo nechtov a boľavých prstov už pocítilo, aké to je, ak taká drobnosť chýba. Mimochodom, farebná škála nožičiek je totožná s inými produktami výrobcu, takže sa dá ľahko zladiť s inými výrobkami. Výhodu postele ZOYA vo verzii s nožičkami ocenia aj majitelia robotických vysávačov.

Priamo na stránke uvádzajú fotografie so sivým „grafitovým“ odtieňom, ktorý sa môže k poťahu hodiť najviac. Pri výbere farby postele však neraz zabúdame na to, že posteľ ako na obrázku, nebude rovnaká aj u nás doma. Je potrebné si domyslieť plachty, posteľnú bielizeň, ale aj prehoz, ktorý používate. Práve ich farby, materiály a dizajn budú tvoriť zvyšok postele.

Foto: posteľ ZOYA


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu