Agresívne správanie mačky: agresivita a jej možné náhle príčiny

Agresivita domácich miláčikov a zmeny správania sú niečo, čo by sme nemali prehliadať. O to viac, ak ide o malé šelmy. Mačka žijúca v domácnosti, ako aj tá, pustená viac na slobode, má svoju osobnosť. Pre svoj život má určité nároky a aj špecifické správanie. Sú mačky nedôverčivé, prítulné, veľmi tolerantné, ako aj mačky, ktoré netolerujú žiadne zmeny vo svojom okolí. Majiteľ mačky zväčša veľmi dobre pozná jej správanie a je medzi nimi vzťah, v ktorom dokáže majiteľ aj mačka čítať v tom druhom. V jeho intenzite hlasu, výrazoch, gestách, rýchlosti a pod. Keď sa však správanie mačky zmení a začne byť agresívna, škriabe, útočí, silno mraučí a nepokojne sa správa, môže v tom byť niekoľko dôvodov.

Britská mačka

Identifikácia dôvodov pre agresívne správanie mačky

Agresivita domácich mačiek môže byť spôsobená rôznymi faktormi, napríklad neprimeranou socializáciou, strachom, stresom alebo zdravotnými problémami. Preto je dôležité určiť príčinu agresivity, aby sa mohlo účinne riešiť. Na začiatku je možno dobré vylúčiť vážne zmeny tým, že nebudeme považovať agresivitu mačky kotnej za zmenu v správaní, ktorá by mohla skrývať iné problémy. Kotná mačka, mačka s malými mačiatkami, môže prejavovať rodičovské ochranné postoje a nálady. Problémom potom sú reálne zmeny správania, ktorých príčinu hneď nedokáže chovateľ odhaliť.

Takáto agresivita sa dá zmierniť pomocou niekoľkých krokov. Ten najzákladnejší je vylúčenie skrytého zdravotného problému. Navštívte preto veterinára, aby to bol on, čo vylúči zdravotné komplikácie a mačku s agresívnymi prejavmi správania aj uveďte ako mačku, pri ktorej došlo k zmene. Veterinár tak bude k mačke aj pristupovať. On vylúči skryté zdravotné ťažkosti, zle hojace rany, skryté zlomeniny, zranenia, nádory alebo iné komplikácie, ktoré prirodzene mačku znepokojujú a znemožňujú jej napríklad príjem potravy, obvyklý mrštný pohyb a iné.

Agresivita spôsobená zlým zaobchádzaním a stravou

Vylúčte možnosť, že mačka má stret s členom domácnosti, s deťmi, či inými prípadnými návštevníkmi domácnosti, ktorí môžu mačku znepokojovať. Ak nadobudla pocit, že sa jej zmenšuje jej priestor, dejú sa v jej okolí zmeny, ktoré sú na ňu príliš. Napríklad jej peliešok, priestor, obľúbené miesto zaberá dieťa, návšteva, alebo ešte horšie – iný domáci miláčik. Prítomnosť psa v domácnosti, jeho rast a zaberanie priestoru môže byť pre menej tolerantnú mačku problém a zmena správania môže byť postupná.

pohovka a mačka

Mačka, ktorá nie je dostatočne socializovaná s inými ľuďmi a dlhodobo sa drží len v prítomnosti svojho majiteľa v určitej izolácií, môže prejaviť agresívne správanie po čase aj bez príchodu nových nevítaných návštevníkov. Mačka je spoločenské zviera a je dobré, ak žije v prostredí, ktoré sa spája s výskytom cudzích tvárí, alebo len iných tvárí, návštev. Aj napríklad iných mačiek, ak to dovoľuje situácia. Zviera, ktoré má prístup von a má možnosť sa socializovať s inými mačkami, preukazuje menej socializačnej agresivity.

V takom prípade by mala byť mačka postupne zvyknutá na ľudí a ostatné zvieratá v jej okolí. Treba mačku motivovať pozitívnymi skúsenosťami s interakciou s inými mačkami a ľuďmi. Agresivita tiež môže byť spôsobená kombináciou niekoľkých faktorov a nemusí to byť len jeden z nich.

Zníženie stresu a nástroje na upokojenie

Mačky sú zvieratá, ktoré sa prispôsobujú svojmu prostrediu, ale v prípade nadmerného stresu sa môžu stať agresívnymi. Preto je dôležité mať pre mačku dostatok miesta, kde sa môže skryť, keď je stresovaná. Okrem toho môže byť užitočné vyčleniť čas na hranie s mačkou a ponúknuť jej vhodnú zábavu, hračky, priestor, škrabadlá a domčeky. Škrabadlá pre mačky sú dlhodobo populárnym nástrojom, ktorý nie len že chráni nábytok, sedačky a iné zariadenie pred dotrhaním pazúrmi, ale pomáha agresivite.

Nezabúdajte na dôležitý fakt. Agresívnou sa môže stať mačka aj v prípade, kedy jej nechýba dobrá a kvalitná strava, láskavá ruka, alebo prihovorenie majiteľa s občasnými návštevami. Mačka je šelma, lovec, má v sebe inštinkty a je mimoriadne hravá. Potrebuje čas, ktorý jej majiteľ venuje. Čas na hru, aktivitu, naháňanie, naťahovanie sa za hračku na gumičke, svetielko a jeho „lov“. Mačka, v ktorej sa hromadí energia, nuda a ktorej je vyčlenený veľmi malý priestor, bude s najväčšou pravdepodobnosťou v určitej chvíli prejavovať sklony ku agresívnemu správaniu a môže byť nebezpečná.

Preto myslite na nevyhnutných 5 podmienok spokojnej mačky:

  1. Pohyb
  2. Socializácia
  3. Zdravá strava
  4. Priestor
  5. Bezpečie

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu