Psie plemeno: Sibírsky husky

Pracovný, priateľský, rýchly a ľahkonohý, uvoľnený a elegantný v pohybe. Presne týmito vlastnosťami, by sa dalo charakterizovať psie plemeno Sibírsky husky. Je najobľúbenejším plemenom medzi severskými saňovými psami. Dôvodom sú jeho vynikajúce vlastnosti záprahového psa v spojitosti s atraktívnym vzhľadom.  Zaujímavá maska tváre, šikmé oči rôznych farieb od krásnej modrej po hnedú dávajú tomuto plemenu jedinečnosť.

sibirsky husky

Odkiaľ pochádza?

Už z názvu je jasné, že pochádza zo severovýchodnej Sibíri. Jeho pôvod je spojený s kmeňom Čukčov, ktorý žili v povodí  Kolymy . Žili spoločne po tisícročia a pomáhali svojim pánom v boji o prežitie. Ich hlavnou úlohou bolo ťahanie saní a využitie na poľovanie. Plemeno však najviac preslávila dramatická udalosť v roku 1925. Vtedy bolo nutné doviezť do Nome sérum proti záškrtu. Pretože bolo veľmi nepriaznivé počasie, bolo jediným riešením použiť na trasu 674 míľ z Anchorange do Nome psí záprah, ktorý to zvládol za 7 dní. Táto udalosť sa stala podnetom ku každoročnému konaniu závodov.

Oči, ktoré sa nedá nemilovať

Dorastajú do výšky okolo 60 cm a dosahujú hmotnosť od 15 do 25 kg. Stavbu tela majú mierne obdĺžnikovú s nie príliš dlhým krkom a stredne veľkou hlavou. Končatiny sú rovné, rovnobežné, svalnaté a ukončené pomerne veľkými labami so silnými pazúrmi. vytrvalosti. Hlava je ušľachtilo formovaná s mandľovými, šikmo položenými očami s priateľským pohľadom plným záujmu a stredne veľkými postavenými ušami. Oči môžu byť modré, hnedé alebo mramorované, alebo tiež rôznych farieb.

Všade samá srsť

Dvojitá srsť sa skladá z hustej mäkkej podsady a tvrdšej krycej srsti. Prípustné sú všetky farby od bielej po čiernu. Rozšírené sú biele znaky na hlave. Rovná krycia srsť je mäkká a jemná. Môže byť biela, čierna, ale aj vo všetkých čiernobielych odtieňoch. Vyskytuje sa aj piesková farba – základná a piesková farba so znakmi rozličnej farebnosti. Počas pĺznutia, jeden až dvakrát do roka však majiteľ musí počítať s nadmerným množstvom vypadnutej srste svojho psíka.

Temperament a inteligencia

Sibírsky husky je plemeno s výbornou povahou. Podľa pôvodného uplatnenia museli osem alebo viac psov ťahať sane. Agresivita k ľuďom alebo iným psom nemohla byť a ani nebola tolerovaná. Sibírsky husky má jemnú povahu, je aktívny, pozorný a spoločenský. Tento pes je obzvlášť múdry a nešteká. Bude to pravdepodobne tým, že nikdy nebol využívaný na štekanie. To ale neznamená, že štekať nevie, namiesto toho radšej zavýja.

Nadmieru prispôsobivý a plachý

Husky sa využíva predovšetkým pre preteky psích záprahov, kde môže v plnej miere využívať svoje vlastnosti a danosti. Nie je vyslovene šprintérom, pre tento účel nebol nikdy chovaný. Veľkú popularitu dosiahol aj ako výstavný pes. Husky sa často umiestňujú na popredných miestach v záverečných súťažiach. Sú výborní spoločníci na výletoch do prírody. Hoci je sibírsky husky známy ako pracovný a závodný pes, adaptuje sa aj ako domáci maznáčik. Prispôsobil sa teplejšiemu podnebiu i životu v byte. Husky sa pre jeho otvorenú nekonfliktnú povahu tiež výborne hodí na canisterapiu, vďaka ktorej robí zázraky s ľuďmi v rekonvalescencii, ľuďmi s depresiami a staršími. Ak ste ho však chceli využiť ako strážneho psa, zabudni na to. Jeho podobnosť s vlkom môže zastrašiť niektorých ľudí, ale Sibírsky husky je plaché zviera. Býva veľmi opatrný k cudzím ľuďom a pravdepodobne utečie preč skôr, ako by ich mal napadnúť. Žiada si veľa pohybu v teréne. Vyhovuje mu celoročné umiestnenie vonku.

Základné údaje

Originálny názov plemena : Siberian husky
Krajina pôvodu : USA
Doba vzniku : 19. storočie
Pôvodné využitie : Saňový pes
Dnešné využitie : Saňový pes, spoločník i pre nové športy – agility, canicross a pod.
Priemerná dĺžka života : 13 rokov
Hmotnosť : psov sa pohybuje medzi 20 – 27 kg, sučiek 16 – 22 kg .
Kohútiková výška : u psov – od 53 do 60 cm, u sučiek – od 51 do 56 cm.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu