Zakladáme akvárium: dôležité rady a nevyhnutné odporúčania

Plánujete vo svojom interiéry v byte alebo na dome zriadiť akvárium? Potom určite oceníte informácie o tom, ktoré aspekty a vlastnosti sledovať, aby ste nespravili chybu,. Zvažovať zriadenie akvária človek môže v prípadoch, kedy vi e čo robí, ale aj v takých, keď akvárium s rybkami je vopred v pláne len ako interiérový doplnok. To vôbec na škodu a zvoliť si akvárium kvôli doplneniu interiéru je fajn, ba dokonca stále moderné. Vedzte však, že ani toto nie je len tak. Na ktoré vlastnosti musíte pozerať pri výbere a zriaďovaní akvária?

Akvárium, interiér a zriadenie

Vhodné miesto pre akvárium

Akvárium môžete postaviť len tam, kde nie je veľká frekvencia pohybu, pohybu detí, tašiek, predmetov, nehrozí prasknutie, ale ani búchanie do akvária a ľakanie zvierat v ňom. Je preto akvárium vhodné nasadiť na miesta, kde nezavadzia, ale je na očiach. Začleňujeme ich do nábytku, aby pôsobil jednoliato, alebo do múrov, či priechodových výrezov v stenách, kedy je akvárium súčasťou interiéru dvoch miestností naraz.

Váha, obrovská váha

Liter vody znamená jeden kilogram. Štrk, ktorý je prírodným filtrom a nevyhnutným v každom akváriu, má vyššiu váhu, rovnako ako kamene a ďalšie prvky vrátane samotného skla. Akvárium je mimoriadne veľká váha na nábytok. Preto si žiada, aby malo vždy veľmi pevnú a stabilnú konštrukciu. Ideálne kovovú. Prípadne skrinku, no pokiaľ sú spoje na spôsob strednej priečky písmena H, na to ani nepomyslite. Ideálne, ak ide o policu, ktorá má podporu na troch bodoch. Po stranách a v strede, na spôsob písmena T.  Nevyhnutný je nekývajúci sa nábytok. Kývajúci by mohol pod váhou prasknúť a poškodiť sa. Rovnako tak pod akvárium, pod spodnou sklenenou časťou, nesmie byť za žiadnych okolností prázdno. Stačilo by jediné zrnko piesku, aby akvárium pre veľkú váhu prasklo. Piesok je tvrdší ako sklo a preto postaviť akvárium na zrnku piesku znamená fatálne zlyhanie. Aj preto nájdete vždy akváriá postavené na penách, na veľmi tenkom polystyréne, na dekách, či ideálna môže byť aj Riga. Typ tvrdého hrubého nevlasového koberca.

Aké akvárium

Dobré je byť rozhodnutý aj v tom, aké vlastne chcete akvárium. Morské akváriá sú náročnejšie. Drahšie rybky v nich sú ešte nič s porovnaním starostlivosti o vodu a potrebné technické vybavenie. Naopak veľmi jednoduché sú akvária s typickými tropickými a subtropickými rybkami ako sú skaláre a neónky. Alebo ešte o niečo pokojnejšie akvárium zložené zo živorodiek, rýb, ktoré priamo bez ikier rodia malé rybky a tie sa ukrývajú v hustej vodnej zeleni alebo machoch. Dobré je zvoliť si taký tvar akvária, aby sedel s podkladom, bol vhodný aj do interiéru a bol aj pre konkrétne ryby. Univerzálna veľkosť je ležatý kváder. Vysoké stojaté akváriá sa používajú, ak máte vhodné výškové dekorácie a ryby žijúce v horných vrstvách, stredných aj spodných.

Aká technika a slanosť

Technika do akvária je nevyhnutná. Pokiaľ máte čisté akvárium napustené vodou a v ňom koi kapríka, možno mu to stačí. Ale len na pár dní. Neokysličená voda ho aj tak môže čoskoro zabiť. Sú rybky, ktoré nedokážu prežiť niekoľko týždňov vo vode, kde je stojatá hladina a žiadna filtrácia. Prvou nevyhnutnosťou je štrk, ktorý je prirodzenou filtráciou. Následne ako prirodzenú filtráciu je nutné doplniť technickou filtráciou. Buď pomocou cirkulácie vody cez filtračné jednotky, ktoré môžu vytvárať prúd. Prúd je nevhodný pre malé akváriá a celkom nevhodný pre akváriá bez štrku na dne. Rybky nemôžu mať problém s pohybom a udržaním sa pri živote. Najjednoduchšia filtrácia je pomocou špongiového filtra a prívodu vzduchu. Dôležitý je teplomer s termostatom, ktorý udržiava teplotu akvária. Za žiadnych okolností sa nesmie dotýkať skla akvária, preto má vlastné prísavky. Nakoniec aj osvetlenie je dôležité. Len v osvetlenom akváriu vynikne všetka pestrosť rýb a jeho krása vôbec.

Akvárium, interiér a zriadenie

Výber rýb

Prvý výber rýb pripravujte nie podľa toho, ktoré sa vám páčia, ale podľa toho, či nie je jeden druh potravou pre ten druhý a podobne. Inak pripravíte akvárium, ktoré bude hostinou pre jediný druh. Vyberajte buď pokojné a neutrálne rybky, alebo dravé, no k dravým už žiadne inej skupiny. Pri m morských rybách sú často nevyhnutné aj ďalšie náklady spojené s obstaraním živých koralov a ďalších živočíchov, keďže každé správne morské akvárium, aby poskytlo morským rybám ich vernú kópiu domoviny, potrebuje ďaleko viac ako plutvy s malými telíčkami. Nie je na škodu nechať si odporúčať predajcu akváriových rýb, ale ani siahnuť po odbornej knihe. Nakoniec, na internete je toho mnoho taktiež, len zdroje informácii si nepopleťte s experimentátormi.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu