5 spôsobov, ako ušetriť v domácnosti

Elektrina, voda či teplo sa stali každodennou súčasťou našich životov a dnes si bez nich už len ťažko vieme predstaviť fungovanie a chod domácnosti. Život nám uľahčujú mnohé spotrebiče. Samozrejmosťou takmer každej domácnosti je chladnička a mraznička, mikrovlnná rúra či televízor, ktoré využívame dennodenne.

Termostat a vykurovanie

Niekedy nás však účty za energie a vodu môžu zaskočiť a nepríjemne prekvapiť. Je jasné, že hoci by sme radi ušetrili a platili menej, nevzdáme sa elektriny, vody ani tepla a aj naďalej budeme využívať spotrebiče, na ktoré sme zvyknutí. Koniec koncov, radikálne sa vzdať pohodlia za cenu úspory financií ani nie je potrebné. Prinášame vám niekoľko tipov, ako v domácnosti ušetriť tak, aby ste sa nemuseli obmedzovať a mohli ste sa u vás doma cítiť pohodlne a spokojne.

1. Svieťte úsporne

Jedným z najefektívnejších spôsobov šetrenia v domácnosti je využívanie kvalitných úsporných žiariviek. Ich výmena síce vyžaduje istú investíciu, ale tá sa vám zaiste vráti, nakoľko úsporné žiarivky majú až päťkrát menšiu spotrebu a až pätnásťkrát dlhšiu životnosť. Ak už ste výmenu klasických žiaroviek za úsporné zrealizovali, nezhasínajte v miestnosti, ak odchádzate preč iba na pár minút. Časté rozsvecovanie a zhasínanie žiarivkám škodí.

2. Neprekurujte a vetrajte

Miestnosti v domácnosti neprekurujte. Optimálna teplota v spálni je 16 – 17 °C, v kuchyni 18 °C a  v miestnostiach, kde sa zdržiavame väčšinu dňa, je to 20 °C. Prekurovanie a vyššia teplota škodí našim dýchacím cestám. Veľmi dôležité je pravidelné vetranie. Počas vetrania je potrebné vypnúť kúrenie. Vetrať treba aj v zime, síce kratšie, ale o to intenzívnejšie. Pravidelným vetraním sa znižuje aj riziko tvorby plesní, čo je okrem úspory ďalšie plus. Je dobré skontrolovať tesnenie okien aj dverí, aby nedochádzalo k zbytočným únikom tepla. Pre vyššiu efektívnosť a úsporu je vhodné zainvestovať do izolácie domu či výmeny strechy. Ide síce o väčšiu investíciu, ale môžete ušetriť až 50 percent nákladov na vykurovanie.

3. Umývajte a perte efektívne

Pri ručnom umývaní miniete výrazne viac vody ako v umývačke riadu. Väčšina umývačiek spotrebuje okolo 25 litrov vody. Samozrejme, zapínať umývačku je efektívne až po jej úplnom zaplnení. Umývačku používajte na energeticky šetriacom programe. Tento program umýva pri teplote vody 50 °C, čo je postačujúce a efektívne. Podobné platí aj pre práčku. Perte vtedy, keď je vaša práčka zaplnená. Ak vaša bielizeň nie je výrazne znečistená, postačuje prať pri teplote 30 °C.

4. Vymeňte staré spotrebiče za nové

Ďalším dôležitým krokom je výmena starých spotrebičov za nové a úsporné. Na čo sa zamerať pri ich kúpe? Dôležitým ukazovateľom úspornosti je energetická trieda. Ak sa budete rozhodovať, aký spotrebič kúpiť, zvoľte ten s energetickou triedou A alebo A+. Ich cena je síce vyššia, no môžete ušetriť až 45 percent energie. Zamerajte sa tiež na spotrebu daného spotrebiča. Niekedy spotrebiče síce majú rovnakú výbavu, ale napriek tomu sa v spotrebovanej energii líšia. Energeticky efektívne sú spotrebiče, ktoré spotrebujú v pohotovostnom režime najviac dva watty.

Automatická práčka pranie kúpeľňa

5. Využívajte nové spotrebiče racionálne

Ak ste si už kúpili novú chladničku a chcete ušetriť, veľmi dôležité jej je efektívne využívanie. V prípade, že máte možnosť vybrať si, kde chladničku, prípadne mrazničku umiestnite, zvoľte chladnejšie miesto, napríklad špajzu či schodisko. Umiestnenie chladničky vedľa zdroja tepla zvyšuje jej spotrebu. Je potrebné nastaviť tiež optimálnu teplotu. V chladničke na strednom regáli nastavte teplotu na 5 °C, v mrazničke je optimálna teplota -18 °C. Radšej si dopredu premyslite, čo chcete z chladničky či mrazničky vybrať, otváranie dverí na chladničke na dlhší čas spôsobuje zvýšenie teploty vnútri a opätovné schladenie spotrebiča zvyšuje jeho spotrebu. Zároveň môže dochádzať k zmrazovaniu mrazničky a ľad taktiež zvyšuje spotrebu energie. Dbajte na kvalitné tesnenie dverí, ak tesnenie nie je dostatočné, vymeňte ho. Potraviny z mrazničky nerozmrazujte v mikrovlnnej rúre. Úspornejším riešením je vybrať ich z mrazničky s dostatočným predstihom.

Zaujali vás rady, ako sa v domácnosti správať energeticky úsporne? Niektoré z uvedených tipov si vyžadujú počiatočné investície. Ak si chcete zaobstarať energeticky efektívne spotrebiče, alebo vymeniť staré žiarovky za nové úsporné žiarivky, prípadne uvažujete o zateplení bytového domu či výmene strechy, ale momentálne na ne nemáte finančnú rezervu, existuje viacero riešení. Môžete využiť rýchlu pôžičku, požiadať o pomoc rodinu alebo známych alebo sa spoliehať na šťastie v športke. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, teda pôžičku, neunáhlite sa a všetko si dobre premyslite! Nenechajte sa zlákať na prvý pohľad najvýhodnejšou ponukou, vždy si poskytovateľa dôkladne “preklepnite”.

Podmienky jednotlivých poskytovateľov pôžičiek sú rôzne, ale vy si môžete vybrať také, ktoré vám najviac vyhovujú. Aby ste sa vyhli skrytým poplatkom, prezrite si cenník poplatkov, ten býva zverejnený na webových stránkach poskytovateľa. Ak dodržíte všetky zásady opatrnosti, môžete aj týmto spôsobom získať počiatočnú sumu a investovať ju do energeticky efektívnych zmien. Zmeníte tak vašu domácnosť, z ktorej utekajú finančné prostriedky, na domov, ktorý šetrí.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu