Aké pletivo na aký účel: pletivo proti zveri či do záhrady

Ak vlastníme pozemok je pochopiteľné, že chceme naše územie viditeľne oddeliť. Netýka sa to len pri stavbe oplotenia pri rodinných domoch, ale aj pri ohraničení záhrad, či tvorbe zábrany kvôli zvery. Najčastejším druhom oplotenia je pletivo. Výber pletiva je potrebné dôkladne zvážiť podľa jednotlivých kritérií. Treba zohľadniť viaceré faktory, ako funkcia, odolnosť, životnosť, montáž, bezpečnosť, či terénne podmienky.

typ pletiva na aký účel

Lesné pletivo proti zvery

Pletivá do prostredia lesa musia byť vyrobené z kvalitného materiálu, aby odolali nielen zvieratám, ale aj extrémnym klimatickým podmienkam, ktoré sú bežné pre vyššiu nadmorskú výšku. Ich montáž nie je vôbec náročná.

Najpoužívanejšie lesné pletivo sa vyrába zo zinkového drôtu priemeru od 1,8 do 2,5 mm a jeho vrchný a spodný vodorovný drôt dosahujú priemer od 2,5 do 2,8 mm. Výška sa pohybuje od 115 cm do 200 cm, vodorovné rady bývajú od seba vzdialené 5 cm, zvislé 15 cm. Veľkosť oka býva 15 cm. Životnosť sa odhaduje na 15 – 20 rokov.

Výbehy, chovanice, ohrady

Na oplotenie používame chovateľské pletivá. Tie sú používané aj na klietky, voliéry a rôzne chovateľské účely. Slúžia na oplotenie výbehov pre menšiu chovnú zver, na ohrady pre hydinu, na výrobu klietok a voliér. Používajú sa tiež pri ochrane stromčekov a sadeníc. Pozinkované chovateľské zvárané pletivo sa vyrába v jednotnej výške 100 cm. Na trhu je aj PVC pletivo, ktoré je vhodné a najmä šetrnejšie na ochranu rastlín alebo kmeňov. Veľkosti oka sú rôzne od 6 x 6mm až po 25,4 x 25,4mm.

Oplotenie pozemkov a záhrad

Najviac používané a najpredávanejšie sú drôtené ploty. Najčastejšie sa používajú na oploteniu pozemkov, záhrad, poľnohospodárskych objektov a všade tam, kde potrebujete ohraničiť svoj priestor a vlastníctvo. Inštalácia je jednoduchá a nenáročná, pletivá sa pripevňujú pomocou šponovacieho drôtu. Jedným z najobyčajnejších typov je záhradné pletivo.

Pozinkované, poplastové či zvárané?

Najčastejšie sú na výber dve povrchové úpravy tohto pletiva, a to pozinkované a poplastované. Obe sa vyznačujú pomerne priaznivou cenou a vysokou odolnosťou. Ich výška sa pohybuje v rozmedzí od 100 do 200 cm. Veľkosť oka býva 50 až  60mm.

Pozinkované pletivo si aj napriek svojej elasticite udržuje svoj tvar. Skladá sa z pleteného pletiva štvorhranného tvaru a jeho inštalácia je veľmi jednoduchá. Pri poplastovanom sa uvádza životnosť minimálne 20 rokov, plast je chránený UV stabilizátorom, je veľmi odolný a nenáročný na údržbu. Je vyrobené z vysoko odolných a kvalitných oceľových drôtov, ktoré sú najskôr pozinkované a vzápätí poplastované, čo im zaručuje vysokú odolnosť voči korózii.

Zvárané pletivá sú tvorené silno zinkovanými oceľovými drôtmi. Tie sú pre zvýšenie životnosti potiahnuté PVC, väčšinou zelenej farby. Ideálne sú na oplotenie súkromných záhrad, parkov, ale aj domov, pozemkov a sadov. Každý vodorovný drôt je zvlnený pre odvod vody a zároveň je drôtom napínacím. Okrajové drôty sú zdvojené pre zvýšenie tuhosti oplotenia. Zvárané pletivá sa štandardne vyrábajú vo výškach od 100 cm do 200 cm. Veľkosť oka je zvyčajne 101,6 x 50,8 mm. Medzi najväčšie výhody zváraných pletív patrí rýchla inštalácia a najvyššia kvalita materiálu. Čím sa zabezpečuje dlhá životnosť.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu