Zateplené gumáky sú v záhrade počas zimy a zlého počasia neoceniteľné

Každý rok objavujeme, čo znamenajú zateplené gumáky pre hospodára, záhradkára, či len človeka, ktorý si obhliada vinice počas zimy, či zlého počasia. Nízke teploty a hoci aj hrubá ponožka sú v klasickej čižme cítiť. Studený materiál klasickej chladom stvrdnutej čižmy má síce všetky vlastnosti, akými sú odolnosť voči vode, snehu, či blatu, no teplota a pohodlie s tým spojené má svoje vlastnosti. Nezabúdajte na to, že stráviť v zime vo svojej záhrade sa dá oveľa viac času, keď máme to správne obutie.

zateplené čižmy, gumáky do dažďa

Čižmy na obrázku: čižmy Cerva čierne vysoké GMO-FILC D990792/ E SRA

Pri zateplených gumákoch nezabúdajte, že:

 • Rozlišujeme zateplené gumáky (čižmy pracovné) a potom na bežné nosenie (nepracovné). Nepracovné – čiže do spoločnosti – sú pre bežné nosenie a nemusia byť vhodné na pracovné účely (s tým spojená odolnosť, výška, zaťažovanie, dizajn a pod.)
 • Je dôležité lepšie dbať o ich čistotu a skladovanie. Vyžadujú si suché miesto. Pozabudnuté na daždi si žiadajú čas na dostatočné vysušenie. Dlhšia práca v exteriéri si taktiež môže žiadať, aby boli po práci gumáky na suchom mieste, ideálne mieste so suchým vzduchom a teplom pre lepšie vysušenie vnútra.
 • Majú zateplené vnútro kožušinou, alebo syntetickými materiálmi, no taktiež často izolovanú podrážku tak, aby efekt udržiavania tepla mal výraznejší efekt.
 • Materiály uvádzané ako „flexibilné pri nízkych teplotách“ sú výhodou. Najmä pri obávaní, vyzúvaní, alebo pri pohybe nohy, čupením a podobne.
 • Protišmyková podrážka má pri tomto type obuvi svoju dôležitosť. Chodník, kameň, betón a na ňom lístie, klzké usadeniny, blato, voda a iné kombinácie nie sú ničím neobvyklým.
 • Náchylnejšie sú na znečistenie ak dnu prenikne nečistota.
 • Skladujeme ich vo vnútri, nie vonku na nepriazni počasia, takže príliš zablatené si žiadajú očistiť (nie vždy na to môžeme mať podmienky a je ich nutné vytvoriť) a správne uložiť.
 • Sú reálnym motivátorom vyraziť do záhrady. Nevhodná obuv je častým dôvodom, prečo do porýľovanej napršanej záhrady, alebo len popršanej záhrady nechodíme.
 • Nie je nutné kupovať o číslo väčšie pre vnútornú výstelku, ale kupujú sa na vlastnú nohu a jej presné číslo.

zateplené gumáky čižmy vysoké do dažďa

foto: ilustračná snímka zateplených čižiem CERVA. Model Giancarlo (vľavo) a Polar (vpravo)

Zateplené gumáky si nevieme vynachváliť. Výrazne predlžujú pobyt v novembrovej, decembrovej, aj januárovej záhrade bez pocitu oziabania / omŕzania prstov na nohách.

Zateplené gumáky sú nedocenené…

…Ak ich máme, chce sa viac. Môžeme viac!

Decembrové teploty na väčšine Slovenska už po niekoľko rokov nie sú o snehu. Skôr o blatistom trávniku. Ak pracujeme s pôdou, rýľujeme, narúšame chabú trávnatú pokrývku zeme, na gumákoch je množstvo hliny. Prší, roztápa sa sneh, v záhrade je neporiadok. Zo psychologického hľadiska je práve toto nepohodlie, špina, šmykľavo a ďalšie negatívne vlastnosti dôvodom, prečo sa mnohí vyhýbame záhrade v zime. Zima nie je tak celom prestávkou. Myslíme pritom na:

 • Zimný strih ovocných stromov, najmä tých, pri ktorých využívame spomalený glejotok
 • Bezpečnostná kontrola pred nepozvanými hosťami
 • Kontrola sadeníc pred zverou, pred nepozvanými hosťami
 • Kontrola zazimovania, prekrytia rastlín
 • Bežné pravidelné práce, údržba, čistenie, podceňované zimné kosenie vysokej trávy, ktorá nezapadla snehom a mnoho iného.

záhrada a zimné oblečenie zateplené

Ak máme dobrú výstroj do exteriéru a do záhradného či sadového terénu, chce sa nám oveľa viac. Sami sme objavili, že pri vhodnom obutí a oblečení je oveľa ľahšie. Návšteva záhrady je pritom v zime nevyhnutnosť. Kvôli zdraviu rastlín, pre bezpečnosť pozemku aj rastlín, či pre údržbu. Zateplené gumáky majú rôzne typy zateplenia, vždy však pracujúce na princípe vnútornej výstelky, hrubej a prispôsobenej nohe s daným číslom.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu