Kuchynský robot Lauben Kitchen Machine 1200 (skúsenosti a názory)

Kuchynský robot je pre každú gazdinku doma, vypekávača, či cukrárku neoceniteľný pomocník. Nejde o spotrebič, ktorý by sme nechávali ležať prachom. Najmä nie, ak veľmi dobre vieme čo dokáže a čím je pre mnohých z nás. Je partnerom pri misiách akými sú Vianoce, oslavy narodenín, každá bábovka, príprava domáceho chleba, alebo čohokoľvek. Kuchynský robot však stále nie je len miesič cesta. Od čias socializmu a slávnych tradičných robotov je to aj mlynček na kávu, mak, cukor, orechy, mixér na všetko a ešte viac. Tie súčasné prekonávajú čokoľvek, čo sme donedávna poznali a ten od značky Lauben nie je výnimkou.

 Lauben kuchynský robot

My sa zoznamujeme s kuchynským robotom od nemeckej pomerne ešte stále čerstvej značky, ktorá sa postupne etabluje v rámci domácej elektroniky, robotických vysávačov, no predovšetkým sú to zariadenia do kuchyne. Kuchynským robotom Lauben Kitchen Machine 1200 sa im podarilo zaujať v roku 2019 trh a pre jeho dizajn dokonca získali ocenenie IF Design Award. Lauben Kitchen Machine 1200 sa počas roka 2022 oveľa viac objavuje v slovenskom mediálnom priestore. Je v ponuke hneď niekoľkých predajcov, ako aj priamo na oficiálnych stránkach výrobcu v slovenskom znení.

Kuchynský robot Lauben 1200BC

Lauben Kitchen Machine 1200 – kúsok, ktorý budete chcieť

Kuchynský robot je skvelá vec. Ušetrí neuveriteľne veľa času, ale tiež trápenia s cestom rôznej, aj tej najhoršej konzistencie. Žiada si prípravu ingrediencií, ktoré v jeho hlavnej nerezovej nádobe mení na hotové cestá. Kuchynský robot je však viac. Na prvý pohľad je to miesič cesta, no štandardnými funkciami pre kuchynské roboty sú:

 • Mixér (na klasické mixovanie všetkých druhov tuhých potravín po ovocné smoothie)
 • Sekáčik (orechy, káva a pod.)
 • Mlynček (mäso, strúhanka a pod.)

Úlohu mixéra zvláda výborne. Jeho prídavná tvrdo-sklenená nádoba vám nedovolí nehody a prskanie. Viečko má svoju poistku. Poistku má aj hlavný rotor miešania a šľahania, vďaka čomu máte istotu, že vždy všetko robíte správne pre čo najlepší výsledok. Nádoba s objemom 5,5 litra a viacero technologických vyladení prístroja zaistí, že je všetko vymiešané a v nádobe nezostáva nič bez povšimnutia hlavnej lopatky.

Video: rozbalenie (inboxing) a krátka recenzia

Lauben Kitchen Machine sa pýši niekoľkými zaujímavými vlastnosťami. Určený je aj pre domácich spracovateľov mäsa. Mlynček na mäso, ktorý nemusia otáčať ľudské ruky, si mnohé domácnosti nevedia vynachváliť už nejaké roky. Lauben k tomuto prístroju pridal niekoľko rôznych koliesok pre rôznu hrúbku mletého mäsa a ešte aj násadu na výrobu domácich klobások. Ak v nádobe premiešame dôkladne suroviny a koreniny, pokračovať môžeme mlynčekom a pre domácu výrobu klobások nám už toho ďalšieho zariadenia veľa netreba. Jeho všestrannosť sa pritom prejavuje aj pri polievkach. Rovnako tak pri miesení cesta, následne vyšľahaní snehu, alebo pri príprave krémov. Čiže činnosti, ktoré by výrazne predlžovali prípravu dezertov, ako aj vyčerpávali fyzické sily.

Zoznámenie a dojmy

Prvé naše zoznámenie prebiehalo bez veľkých prekvapení. Spôsob upevnenia, zaistenia a používania je pomerne jasný aj bez iných skúseností s inými robotmi. Kuchynský robot sa dá postaviť na klasickú linku a vďaka gumovým nôžkam stojí pevne. Pôsobí pevne a spoľahlivo. Nie je nutné sa učiť komplikované manévre a ovládanie. Veď ovládanie tvorí jediné otočné tlačidlo. Všetky diely sú jasne pochopiteľné. V škatuli je zabalené všetko osobitne. V nerezovej nádobe sú hlavice pre miesenie, miešanie aj šľahanie. Všetko je to umývateľné v umývačke riadu.

Hneď v prvý deň sme si vyskúšali prípravu cesta na trdelník (na druhý deň cesto na pizzu), mletie mäsa na najmenšom najjemnejšom mletí. Žiadne ručné mletie, ale elektrické, ba dokonca všetky rýchlosti sú použiteľné rovnako na mixér, miesiť, aj mlynček. Do pohybu sa totiž dostávajú všetky tri pohyblivé časti. Preto pri používaní mlynčeka na mäso počítajte s tým, že bude v pohybe aj miesič. Bez napojenej hlavice, to nepredstavuje žiadne problém. Práca s ním je jednoduchá a reálne efektívna. Množstvo mäsa, ktoré sme pri prvom mletí namleli, bolo za krátky čas neporovnateľne objemnejšie, ako pri ručnom mletí. Pri veľmi silnom tlačení (ktoré pritom ani nie je nutné), je vidieť, že aj na prístroji sa mierne nakláňa rameno, no reálne všetko ide aj bez veľkého tlaku. Môže za to rýchlosť aj spoľahlivosť.

Lauben kuchynský robot

Miesenie cesta je jedna radosť. Nasypanie surovín na výrobu lepkavých ciest, s ktorými by bola robota, je záležitosťou váženia, mierok a nasypania. Potom už len vyberáte cesto, alebo ak potrebujete chladiť a máte miesto v chladničke, pokojne aj s celou nádobou. Kryt, ktorý sa dá nasadiť a minimalizuje prašnosť, či prskanie napríklad pri krémoch a plnkách, sa nasadzuje skôr ako hlavica. Opačne by to nebolo možné. Kryt však perfektne sedí a aj jeho výrez na prilievanie surovín, či ochutnávanie sa dá posúvať podľa potreby a uhlu, v ktorom ho potrebujeme. Nemá teda striktnú polohu. Kryt vidieť aj na videu, ktoré je súčasťou recenzie.

Ďalšie postrehy z kuchynského robota:

 • Výkon: 1200 W
 • Funkcie: miesenie, miešanie, šľahanie, mixovanie, mletie, sekanie a rôzne príbuzné úkony
 • Prídavné príslušenstvo je možné umývať v umývačke riadu
 • Za prednosť prístroj považuje: EffectiMix® planetárny spôsob miešania
 • Z materiálov sa pýši celomedeným motorom a kovovými vnútornými prevodmi
 • Mlynček má kolíček – poistku, po ktorej stlačení je možné vložiť a zatiahnuť kovové telo. Drží perfektne.
 • K mlynčeku je koliesko na hrubšie aj jemnejšie mletie
 • Objem misy na miesenie: 5,5 litra
 • Objem skleneného mixéra: 1,5 litra
 • Zaujímavý a ocenený dizajn
 • V balení je malá kniha niekoľkých receptov ako inšpirácia
 • Ide o štandardný spotrebič. Jeho prínosom je spoľahlivosť a všestrannosť
 • Je perfektný, veľmi dobre vyzerá a nechávame ho na linke ešte po nejaký čas, lebo super vyzerá a opakovane mu nachádzame spôsoby využitia a testovania.
 • Oficiálne stránky: lauben.com

Vyrába sa v dvoch farebných variantoch. Tie sú pritom uvádzané aj pri názve prístroja (1200 BK je čierna, a 1200 WT označenie znamená biely variant). Dostupnosť v rôznych predajniach elektroniky a kuchynského vybavenia s klasickou dĺžkou záruky


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu