Ako a čím rozobrať palety na kúrenie a ako kvôli celým doskám

Staré palety, či len palety pre ktoré nemáme interiérové využitie, alebo nutkanie tohto využitia, majú v tomto čase svoju sezónu. Sú výborným palivom na kúrenie, pretože ako drevo suché, zväčša udržiavané v suchu, je pre niektoré domácnosti dokonca jediným zdrojom dreva, ak si ho nekúpia ako palivové a nedovezú v metroch kubických. Paleta často zrezaná aspoň do prenášateľných rozmerov, alebo tá, ktorá zostane po väčšej zásielke. Mimo klasické europalety poznáme akékoľvek provizórne palety, ktoré majú stále význam ako palivo, rovnako tak ako zdroj dreva na domáce majstrovanie. Recyklácia dreva má totiž väčší význam ako v minulosti.

Menej bežné zdroje palety aj klasika

Do bežnej domácnosti sa paleta dostane pri objednávke veľkých nádob, sudov, napríklad šlapákov z predajne kameňa, no na palete môže byť uložený aj väčší tovar z obchodu. Napríklad samotný krb, pre ktorý ste sa rozhodli ako úsporné riešenie. Jedna paleta je však kúrením možno na jediný deň, či polovicu dňa. Svoj význam má pri rozkurovaní, keďže pri nákupe tvrdého palivového dreva ešte stále potrebujete dostatočne suché, horľavé ihličnanové drevo a to zo suchej palety je na to ako stvorené. Iné prípady sú tie, keď je paleta odložená pri kontajneroch a ako nadrozmerný odpad sa ani nemá ako vojsť do nakladača smetiarskych vozov. Pre niekoho odpad, pre iného poklad.

Rozbíjanie palety na drevo

foto: s ohľadom na klince občas pomôže „zrušiť“ paletové kocky aj sekera. Podložte si dosku inou, aby sa štrk, či nerovnosti chodníka v takom prípade neodtlačili do plánovanej čistej dosky. Na obrázku klasické páčidlo, získané čisté dosky, paletový odpad na kúrenie, zateplené čižmy Cerva Gumo-filc

Palety nám môžu výborne poslúžiť ako zdroj dreva na kúrenie – suché palivo, no nezabúdajme na to, že častokrát nájdeme v palete úžasné dosky. Čisté, ľahko opracovateľné, nepopraskané. Aspoň nie do chvíle, než sa ich snažíme z palety dostať. Je normálne, čiže celkom bežné, že so zámerom získať drevo na majstrovanie, či inak tzv. kutilstvo, sa občas prepočítame. Najmä ak sa snažíme získať celú dĺžku dosiek. Iný zdroj je cielený nákup starších paliet, ktoré boli poškodené, vyradené, alebo len nezúžitkované.

Palety a ich rozoberanie pre majstrovanie

Na rozoberanie paliet sa môžeme chystať s iným náradím, ak potrebujeme kúriť a iným náradím, ak chceme celé dĺžky dosiek pre majstrovanie (kutilstvo). Sú plné klincov na oboch koncoch a vždy aj v strede. Správnym buchnutím gumového kladiva, alebo cez inú dosku aj tvrdým kladivom môžeme niektoré vrchné dosky – napríklad druhú v poradí a predposlednú – ľahko dostať von, pretože majú menšie klince. Neprerážajú až do kociek spájajúcich spodok s vypálenou značkou. Tieto dosky získame vždy najrýchlejšie.

Europalety na sebe

Horšie je to s doskami, ktoré sú presne v strede palety a na okrajoch oddelené kockami. Oproti nim sa totiž nachádzajú spodné dosky a medzi sebou ich spájajú dlhé krútené alebo špeciálne drážkované klince, ktorých vyťahovanie je náročné. Tieto klince môžu byť opatrené ešte výčnelkami, aby ich nič len tak nevytiahlo. Klasická paleta má vysokú odolnosť, nosnosť, narábajú s nimi vysokozdvižné vozíky, žeriavy a aj preto počítajte s tým, že to pri získavaní dosiek o časť dreva prídete. Kocky, ktoré vytvárajú potrebnú výšku palety sú na pravých paletách drevené, neraz s vypálenými značkami. Skutočný boj o drevo začína v momente, keď máme paleto šiestich dosiek – respektíve troch párov.

Myslite predovšetkým na to, že:

  1. Dobrá nepoškodená europaleta má svoju hodnotu a je bežným obchodovateľným či výmenným artiklom. Rozoberáme teda skôr tie, ktoré sú nejako poškodené, vyradené, či ďalej nevyužiteľné. Prípadne si z nej ľudia robia kvetináče, záhony, záhradné sedenie a pod. Žiada si však brúsenie a ošetrenie – pozor: s ohľadom na klince.
  2. Paleta a teda drevo z nej na domáce majstrovanie je skvelým využitím / zrecyklovaním dreva a môže byť pomerne lacné (závidí od zdroja palety)
  3. Palety nie sú hobľované a brúsené. Nie sú prispôsobené na manipuláciu s holými rukami. Nájdite tie rukavice bez ohľadu na pohodlnosť. Triesky za to nestoja.
  4. Klince a spoje, ktoré dosky nepustia, vedia pokaziť celé dobrodružstvo. Za dorezané prsty a poničené zariadenie okolo ale nestoja.
  5. Vonku odležané palety, napadnuté drevo, zelené alebo čierne bodky, povlaky a pod (prejavy plesne) sú bežné. Takéto drevo skôr zvoľte pre prvý účel – kúrenie. Pri prinášaní k peci ho však majte presušené už v drevárni a po prenesení domov ihneď páľte. Plesňou (tou jemnou, nie tou absolútne degradujúcou) napadnutý povrch z dreva môžu zvýšiť tvorbu plesní v domácnosti.

Rozoberanie dosák z palety si vyžaduje aj dávku šťastia

Dôležitými nástrojmi sú kladivá, páčidlá, prípadne sekera s tupým opačným koncom využiteľným ako kladivo. Výhodou je stará handra a kus plochého tenkého železa, o ktoré je možné zaprieť sa páčidlom pri vyťahovaní klincov. To pre prípad, ak je drevo príliš mäkké a nechceme vtlačiť koleno páčidla príliš hlboko do dreva.

Pri posledných 6 doskách pomáha ak sa nám na jednej strane podarí uvoľniť niektorú z krajných dosiek.

  • Niekedy pomáha podloženie vnútra medzi dvoma doskami (oboch dosiek na palete stojacich oproti sebe) inými (tentoraz krátkymi poškoditeľnými) doskami a pokúste sa vložiť páčidlo a páčiť po dĺžke stojac na zvyšku palety. Robte to čo najbližšie ku krajnej kocke, inak riskujete prasknutie dosky.
  • Výhodou je vynaliezavosť. Napríklad iná tvrdá doska vložená dovnútra opierajúca sa o plánovanú vyťahovanú dosku, ktorá by mala byť vhodne odolná a vyraziteľná. Udierame nie na dosku palety, ale na tú poškoditeľnú dosku, ktorá následne udiera na tú vnútornú, ktorá by mala byť voľná vo vzduchu smerom k zemi.
  • Trikom na uvoľnenie chcenej dosky je aj kladivom zatlačenie sekery s ohľadom na polohu klincov. Často stačí získať medzeru pre páčidlo, podložiť páčidlo ak ho nechceme pretlačiť do dosky a páčiť.
  • Občas má význam postupné uvoľnenie na rôznych miestach, čo neskôr môžeme vyriešiť pílkou na železo. Prípadne „rozheganím“ konštrukcie
  • Ak máte vhodné náradie na rezanie klincov v dreve, kocku prerežte tak, aby ste mali dostatok priestoru od dosky. Časť vyčnievajúcich klincov by mala stále stačiť na ich vyrazenie, aby ich bolo možné chytiť za hlavičku z opačnej strany.
  • Klince vybíjame z opačnej strany (udierame po hrote) tak, aby sme vytlačili z druhej strany hlavu = získali ich hlavičku, za ktorú možno oprieť kopýtko páčidla. Krivé klince je možné ľahko narovnať aj priloženým kusu drievka.
  • Nezabudnite na žiaden klinec, dobre ich počítajte pri úderoch. Koľko ich vyrážate, alebo vidíte z jednej strany, toľko ich musíte vytiahnuť aj z druhej strany. Aj tie zlomené. Pri brúsení, či hobľovaní by vás tak mohla čakať malá katastrofa. Napríklad ak máte posledný hobľovací nôž v zásobe.

Využijeme ich rôznym spôsobom

Dobré dosky v paletách majú dnes vyššiu cenu, než pred pár rokmi. Drevo totiž nájde využitie pri stavbe plotov, pri rôznych drevených búdach, pri rôznych záhradných výrobkoch, debneniach a pod. Správne vybrúsené, ošetrené a natreté je plnohodnotným drevom a preto môže byť zdrojom materiálu pre kutilstvo. Chvostová píla, alebo priamočiara píla nám síce umožní vyrezať kratšie dosky a vyhnúť sa klincovým miestam. Lenže aj celá dĺžka má skvelé vlastnosti. Diery je možné vybrúsiť, vyčistiť a zatrieť tmelom. Ten nechajte na suchom mieste dostatočne vyschnúť a následne opäť prebrúste. Podariť sa vám môže výsledok v podobe čistej kvalitnej dosky, na ktorej ani nevidieť, že by ju poznačili klince, alebo zapretie páčidla.

Vedľajší produkt: pri získavaní dosiek z paliet nám v každom prípade zostáva vedľajším produktom hromada klincov. Niektoré môžu byť opätovne použiteľné v provizórnych podmienkach. Rovnako kocky, triesky a prasknuté doky využiteľné na prvý účel – kúrenie. Nepravé palety a palety vytvárané v rozmeroch dodávaného stroja, balení a pod, môžu mať medzikus – kocku tvorený drevotrieskou. Odpad tohto druhu patrí na zberný dvor. Ak máte viac takého odpadu, nazbierajte klince do plechovky a dedinskí zberači ohlasujúci sa charakteristickým „Váženi spoluobčania, odseparujem vám…“ si zväčša na viditeľnom mieste tieto plechovky všimnú aj sami.

Drevotrieskové kocky nie sú klasickou „briketou“

Už sme videli tieto kocky predávať aj ako brikety na kúrenie, čo však nie je pravdivá informácia. Nejde o brikety, pri horení zväčša výrazne dymia, môžu zapáchať a nesprávajú sa tak, ako brikety kupované za účelom vykurovania. Ich účelom je vydržať tlak, prípadnú vlhkosť. Sú miešané s rôznymi prímesami, kde sa ani len nepočíta s tým, že poslúžia kúreniu. Inzeráty predávajúce tieto kocky (aj s klincami) ako vykurovacie brikety tak neberte vážne. Občasné prihodenie do ohňa netvorí problém ako nákup veľkého objemu s očakávaniami plnohodnotného „zdravého“ kúrenia.

Všetky ostatné dobré pevné palety, ak vás nezasiahla ešte tvrdá vykurovacia kríza, skúste odložiť pre niečo kreatívne. V peci totiž môžu skončiť ešte stále budúcu sezónu 🙂

Euro-paleta využívaná v logistike a doprave a jej využitie doma

Euro-paleta využívaná v logistike a doprave a jej využitie doma


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu