Recyklácia starého dreva má dnes ešte väčší zmysel, než kedysi

Ceny dreva sú nehorázne. Kubík dreva dnes siaha na 500 EUR a aj napriek tomu drevo kupujeme, ak nemáme inú možnosť. Avšak šťastie majú tí, ktorí rozoberajú staré budovy, drevené debnenie nepoznačené lepidlami a nátermi, či nevhodným morením. Zmysel majú aj tie nálezy v stodolách a mimo nich, v ktorých objavujeme staré drevo, použiteľné dosky a odložené drevené rezivo.

Recyklácia starého dreva, hranoly

Zo starých stavieb

Dnes oveľa viac nachádzame záujem o staré drevo z búraných stodôl, kôlní a krovov. Práve starý krov, ktorý nahradzujeme vencovaním a novým krovom schopným udržať novú krytinu, zateplenie je takou príležitosťou. Snahy o zobytnenie podkrovia, zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti si na starých domoch vyžiadajú schodenie starých krokiev a hrád. Toto drevo má len niekoľko zásahov, zväčša nie je veľmi dierované a je dobre vysušené a konzervované. Dobre zachovalé drevo je v internetovej inzercii úspešne predávané a záujemcami odvážané.

Účely využitia starého dreva:

  • dobový nábytok,
  • interiérové prvky,
  • doplnenie dreva na vlastnej drevenej stavbe.
  • záujem o drevo s príbehom a „dušou“

Drevo z búracích prác z núdze

So starým drevom pracujeme aj u nás v redakcii. Ide o rôzne hranoly, ktoré sa k nám dostali po odpratávaní starých prvkov, búracích prác a pôvodne boli určené na kúrenie. V tomto roku ale zisťujeme, aké šťastie je, ak sme takéto hranoly nezrezali na malé, ale ponechali v celej dĺžke. Na opracovanie totiž stačí hobľovačka, inokedy brúska. Existujú nátery, ktoré aj sivé drevo dokážu opäť obnoviť do podoby blízkej čerstvému drevu.

Recyklácia starého dreva, hranoly

Vo všeobecnosti ale stačí ohobľovanie povrchu, zbavenie pôvodných ochranných náterov a za celý odstránenia vrstvy a zníženia hrúbky o pár milimetrov získate suché drevo bez chemických zásahov. Toto je práve dôležité, pretože očistené drevo lepšie prijme nový ochranný náter (fungicíd a insekticíd, na spôsob bochemitu, krovsanu a pod.). Aplikovať ochranné nátery na pôvodné staré drevo príliš vhodné nie je.

Na čo myslieť?

Staré drevo môže obsahovať zhnité časti, napadnuté časti, alebo chyby, praskliny, krútenie a nerovnosti z pôvodného okresávania. Drevo opracovávané toporom nebude rovné a to je práve to krásne. Drevo opracované strojmi, ktorému dávame druhý dych, môže obsahovať klince a skrutky. Ručný hoblík si nikdy neporadí s drobnými klinčekmi a ani neskúšajte odolnosť svojho hobľovacieho noža. Riskujete viac ako len zuby na hoblíku. Sú známe prípady oveľa vážnejšieho poškodenia hoblíka, ako len zubu na noži a pritom malý klinček, či uložená zabudnutá skrutka.

Takéto drevo použité v novej stavbe, dostatočne ošetrené, dodáva zaujímavý príbeh vašej stavbe. Najmä recyklácia dreva dnes dáva celkom iný význam. Treba len na staršie drevo pozerať inými očami a nájsť mu ďalšie využitie. Najmä ak je ho nedostatok a na niektorých miestach nie je možné v rozumnej cene získať hranol, či stavebné drevo. Hovoríme samozrejme o drobných stavbách, prvkoch a nie veľkých nosných stavbách. Hoci, záleží od dreva, ktoré recyklujeme. Nezabúdajme teda na to staré, ktoré možno len tak tak ušlo zrezaniu na palivové drevo.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu