Viete, ktoré rastliny si môžete vypestovať v jeseni?

Ak ste si zvykli obklopovať sa kvetmi v lete, môžete v tom pokračovať aj v jeseni. K tomuto obdobiu taktiež patria pestrofarebné rastliny. Upútajú vás nielen farebnosťou kvetov, ale nájdete aj také, ktoré majú v krásnych farbách aj listy. Skrášliť vám môžu balkón, terasu, ale aj záhradu. Inšpirujte sa naším článkom.

jesenné kvety. mini astra

Chcete mať najkrajší balkón či terasu?

Verte, že je to jednoduché. Niektoré jesenné rastlinky ozdobia vaše okolie až do zimy. Väčšinou nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť, stačí len základná. Ktoré vám ešte chýbajú? Pozrite si, ktoré rastliny najčastejšie vidieť na balkónoch alebo len tak v parkoch či mestách. Patria k nim napríklad:

  • Vresy, Chryzantémy
  • Astry, Sirôtky, Veternice
  • Prilbice, Horce, Rozchodníky
  • Krásnoplody, Bršlen krídlatý a iné.

Hviezdnu oblohu môžete mať aj na záhrade

Vresy sú malé a bohato zakvitnuté kríky. Svojou farebnosťou pôsobia neodolateľne. Môžete ich vysadiť aj s inými rastlinami. Hodia sa do okenných debničiek aj do skaliek. Vresy a chryzantémy tvoria so sirôtkami kombinované výsadby. Skutočne je na čo pozerať. Astry majú okúzľujúce trsy, ktoré pripomínajú hviezdnu oblohu.

Chryzantéma je najtypickejšia trvalka jesene. Výborne slúži na dekorovanie. Ak ju dáte na slnečné miesto, bude to na nej vidieť. Nádherne sa rozvinie do krásy. Záhrady v ázijskom štýle nádherne oživí veternica. Prilbica je zas krásna trvalka s modrofialovými kvetmi. Keďže je jedovatá, nepatrí do záhrad, kde sa pohybujú menšie deti.

TIP

Ak budete vresy vysádzať do záhrady alebo väčších kvetináčov, nesaďte ich osamote. Vytvorte z nich väčšie alebo menšie skupiny. Ak ich máte vo viacerých farbách, efekt bude nádherný.

Aj začiatočníci si nájdu svoje trvalky

Horce sú taktiež dobre kombinovateľné. Nájdete ich však len niekoľko druhov. Majú do modra sfarbené kvety. Rozchodník je trvalkou pre začiatočníkov. Má biele, ružové až karmínové súkvetie. Môže byť ozdobou záhona aj počas zimy.

Krásnoplod dýcha noblesou. Má nápadne lesklé modrofialové až purpurové plody. Rastie do výšky až troch metrov. Bršlen krídlatý vynikne najmä v prírodných záhradách. Jeho šarlátové listy zaujmú každého okoloidúceho.

 vres obyčajný ozdobný

Naplánujte si svoju farebnosť

Pri chladnejšom počasí nadobúdajú listy mnohých rastlín farebne výraznejšie odtiene. Pred nakupovaním si preto pripravte malý plán. Premyslite si, koľko potrebujete nádob a akú veľkosť. Keď máte toto premyslené, uvažujte nad farebnosťou kvetín. Najlepšie bude, keď výsadbu zladíte farebne aj materiálovo. Predstavte si, kde bude umiestnená a prispôsobte ju aj prostrediu.

Tu platí, že môžete vysádzať aj nahusto. S takouto prípravou to bude pre vás jednoduché. Pozrite si OBI leták, ktorý ponúka množstvo jesenných rastlín. Nájdete tam aj črepníky v rôznych farbách a veľkostiach. Keď sa tam vyberiete, v oddelení záhrady vám aj ochotne poradia.

Zhrnutie

Spektrum rastlín, ktoré môžete pestovať v jeseni, je obrovské. Stačí si len vybrať také, ktoré sa vám páčia. Výber je skutočne pestrý. Je len na vás, ktorým dáte prednosť. Kupujte si tie, ktoré vydržia najdlhšie dekoratívne. Niekedy môžu prísť prvé mrazy skôr a niektorým rastlinkám ublížia. Doprajte im preto viac času na zakorenenie a rast. Budú odolnejšie. Neváhajte a vyberte sa na nákup nielen rastliniek, ale aj nových črepníkov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu