Mišpula: polozabudnutý ovocný poklad v našich záhradách

Čo je to mišpula? Ak máte radi exotiku a chceli by ste kúsok z nej aj vo vašej záhrade, určite by ste si mali zasadiť mišpuľu. Ak si nie ste istí, či by prežila kvôli klimatickým podmienkam, tak dobrou správou je, že tento strom nepotrebuje zásadne náročnú starostlivosť. Taktiež sa jej bude dariť v našom miestnom podnebí. Existuje množstvo odrôd mišpule. My sa zameriame v tomto článku konkrétne na klasickú mišpuľu obyčajnú.

mišpula, ovocný strom

Klasická tradičná mišpula a jej pestovanie

Mišpuľa obyčajná síce potrebuje pre svoj rast teplé podnebie, ale celkom sa jej darí aj v nižších teplotách. Ideálnym prostredím na jej výsadbu je slnečné miesto. Dariť sa jej bude aj v polotieni.

Výhodou pre záhradkárov je aj fakt, že mišpuľa obyčajná netrpí skoro žiadnymi chorobami a nenapádajú ju škodcovia. Len zriedkavo môžete na jej listoch badať larvy motýľa Lithocolletis Blancardella. Vo výnimočných prípadoch môže byť strom napadnutý moniliózou, ktorá spôsobuje vädnutie listov.

Sadenie

Mišpuľu možno pestovať ako krík alebo nižší stromček. Ak sa jej bude páčiť na mieste, kde ju posadíte, môže narásť až do výšky niekoľkých metrov. Vašou odmenou bude strom plný krásnych bielych kvetov a neskôr veľká úroda chutných sladkých hnedožltých plodov.

Najideálnejším obdobím na jej výsadbu je jeseň. Záhradkári ju odporúčajú zasadiť do hĺbky približne 20 cm.

Rozmnožovanie

Mišpuľa domáca sa rozmnožuje očkovaním alebo štiepením a to na hloh alebo hrušku. Ďalším spôsobom štiepenia je vrúbľovanie a to konkrétne na dulu. Tento spôsob množenia sa hodí skôr do teplejších oblastí.

mišpula, ovocný strom

Okrem týchto troch spôsobov sa môže mišpuľa  rozmnožovať aj  pestovaním z kôstky. Ide o takzvané vegetatívne rozmnožovanie pomocou semien. Mišpuľa zasadená z kôstky nedorastá do takej výšky, ako tá, ktorá sa množí pomocou očkovania alebo štiepením. Navyše mišpuľa zasadená z kôstky rastie oveľa pomalšie.

Rez konárov

Koruna strov sa skracuje vždy na jar alebo jeseň. Vtedy je najideálnejšie nechať na strome približne 5 kostrových konárov. Neskôr teda o pár rokov, keď je mišpuľa staršia už nevyžaduje rez. Veľmi dobre znáša zmladzovanie, ktoré by sa malo robiť v období vegetačného pokoja, teda pred začiatkom jari, kedy už nemrzne.

V ponuke predajcov

Ak túžite mať vo svojej záhradke posadenú mišpuľu, nemal by to byť žiadny problém. V súčasnosti možno tieto stromčeky zakúpiť v každom väčšom záhradkárstve alebo v ovocných škôlkach, ktoré majú v ponuke aj exotické druhy ovocia. Ďalšou možnosťou, kde sa dá kúpiť mišpuľa je nejaký internetový eshop. Cena týchto stromčekov záleží od ich veľkosti a môže vás vyjsť na niekoľko desiatok eur.

Zaujímavá môže byť napríklad Mišpuľa japonská (Eriobotrya japonica), ktorá však je mrazuvdzorná len do asi -10°. Je preto vhodné ju pestovať v nádobe a zimovať v zimnej záhrade, alebo priestore nevystavenom mrazom. Zálievka je nutná, hoci skromná, aj počas zimy, keďže je strom stále olistený a živiny potrebuje. Tento druh je možné zakúpiť na zahradnici.sk, kde získate strom cca 170 cm vysoký s bohatým olistením koruny. Sami máme v redakcii konkrétne tento strom. Stojí určite za vyskúšanie a pre neobyčajné listy a hustú korunu si zaslúži pozornosť každého, kto chce neobvyklé a pritom tradičné rastliny v záhrade.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu