Skleník z polykarbonátu má viaceré výhody. Stojí, váži aj potrápi menej

Skleník je skvelá vec, ak potrebujete pestovať teplomilné rastliny, alebo zimovať tie menej mrazuvzdorné. Na Kysuciach či na Orave vďaka nemu môžu priesady oveľa skôr rásť a plodiť. Skleník môže byť drahou záležitosťou, aj keď v posledných rokoch sú čoraz viac dostupnejšie tie polykarbonátové. “Plastové” skleníky využívajú priesvitný polykarbonát.

Skleník záhrada

Ten ponúkne viacero výhod.

 • je lacnejší
 • dokáže ho doručiť kuriér, keďže nemá stovky kilogramov
 • pre obchody je skladnejší a hlavne je ho možné bežne predávať
 • nevyžaduje si zváranie konštrukcie, pevné základy (hoci sú odporúčané)
 • nemanipulujeme so skutočným sklom a aj bezpečnostne je celé postavenie polykarbonátového skleníka na celkom inej úrovni
 • diely sú hotové, prípadne sa dá rozširovať
 • nevyžaduje odbornú montáž

5 metrový skleník z polykarbonátu

foto: príklad 5 metrového skleníka z polykarbonátu

Skleník, hoci pri polykarbonáte už nemá pojem skleník svoj pôvodný význam, má niekoľko úloh. Dokáže nám predĺžiť obdobie, počas ktorému možno sadiť, zbierať a udržiavať zeleninu. Oveľa skôr môžeme začať s výsadbou rastlín, ktoré nepoškodzuje vietor, či mrazy tak ako vo voľnom priestore. Úrodu zbierame o niečo skôr a aj jej objem môže byť celkom iný, než pri rastlinách vo voľnej záhrade. V neposlednom rade ide o funkciu vyššej teploty a zadržiavania vlhkosti, ktorá sa zo zeme mení na vzdušnú vlhkosť a neopúšťa tento priestor. Nie je tak nutná tak bohatá zálievka.

skleník z polyskarbonátu

foto: príklad 3,7 metrového skleníka

Nezabudnime ale aj na ďalšie bežne nespomínané výhody

 • Skleník zabraňuje vstupu mačiek, túlavých zajacov, vtákov a iných škodcov, či ničiteľov úrody
 • Je prekážkou pre zlodejov malých či veľkých
 • Zabraňuje priamemu vstupu neželaných návštev, zvedavých susedov
 • Je prekážkou pre šírenie burín, semien, letáčikov
 • Poskytuje určité súkromie a izolovaný priestor

Pri aktuálnych horúčavách nájdu uplatnenie

Hoci si vyžadujú v aktuálnych horúčavách vetranie (na jar napríklad sprístupnenie opeľovačom – čmeliakom, včelám a pod.), aby rastliny neboli prehriate, stále má skleník určitý podiel na tom, že sa celá vlhkosť nestráca a drží sa vo vnútri. Hoci rastliny majú vyššiu teplotu vzduchu, je zabránené priamemu slnku, aby ublížilo listom a lupa efekt kvapiek vody na listoch tiež nespôsobuje také ťažkosti, ako pri rastlinách na priamom slnku.

skleník z polyskarbonátu

foto: príklad 2,5 metrov dlhého skleníka z polykarbonátu

Polykarbonátové skleníky, rovnako ako klasické poctivé dlhoročné skleníky z reálneho skla, majú skrátka viacero výhod. Dokážu nám zachovať po zálievke viac vlhkosti. Predstavujú pritom určité náklady, ktoré môžu byť vykompenzované výnosom úrody, alebo schopnosťou niečo vypestovať. V prípade zimovania rastlín je priestorom neoceniteľným.

Stavebné povolenie či ohláška na skleník?

Bolo zvykom, že pri výstavbe ťažkého skleneného skleníka s betónovým základom, konštrukciou a riadnym sklom bolo štandardom ohlásenie drobnej stavby, alebo celé stavebné povolenie. Budúcnosť sa možno zmení aj v rámci ľahkých alebo mobilných riešení.

Nové stavebné zákony, ktoré si na nás nachystali zákonodarcovia na budúci rok možno celkom ovplyvnia to, či si vôbec budeme môcť postaviť drobný kurín, alebo hotový polykarbonátový skleník v záhrade. Obmedzení na akúkoľvek výstavbu bude viac. V každom prípade by však mohlo stavebnému úradu v obci stačiť ohlásenie “poskladania hotového skleníka z polykarbonátu” s nákresom od výrobcu a zakreslením na katastrálnej mape. Keďže prax je ešte ďaleko a istota v tom, čo bude, ešte ďalej, zostáva nám dúfať, že skladačky tohto typu nebudú pre úrady zámienkou na nepríjemnosti.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu