Chémia do vírivky môže byť iná ako do klasického bazénu

Majitelia víriviek, napríklad aj tých prenosných nafukovacích, ktorých inštalácia je otázkou pár minút a nevyžadujú si stavebný zásah, sa stretávajú s prakticky rovnakými starosťami ako majitelia klasických bazénov. Dá sa povedať, že občas máme viac starostí s vodou a jej údržbou, ako nám bazén poskytuje. Ak ste do bazéna neinvestovali príliš veľa, možno aj samotná krivka prínosu je niekde celkom inde. Umiestnenie pod stromom, pod strechami, na trasách vtákov a hmyzu, alebo v blízkosti prašného susedstva môže byť zdrojom dodatočných problémov.

 mobilná vírivka

Suchá a problémy v obciach, kde je zakázané napúšťať bazény obecnou vodou, sú ďalším dôvodom na starosti.  Iné starosti majú majitelia studní, ktorí ak si trúfnu na napustenie bazéna, potrebujú riešiť chémiu určenú práve na studňovú vodu, ktorá je celkom iná ako mestská. Mestská si vyžaduje chémiu na udržiavanie, kým studňová si vyžaduje chemický zásah na celkové skvalitnenie vody – získanie vlastností pre vôbec jej používanie.

Chémia do bazénov a chémia do vírivky

Ak prichádzate do obchodov a hľadáte chémiu do bazéna alebo vírivky (prípadne s rozdielom keramickej, plastovej či nafukovacej vírivky), názory predajcov sa môžu líšiť. Kým pre jedných je chémia rovnaká a vo väčšine prípadov majú naozaj pravdu, v prípadoch, kedy by v technológii vírenia, v niektorých vnútorných zariadeniach mohol vodný kameň spôsobovať ťažkosti, je dobré prihliadať na usadeniny. Vírivky majú oproti klasickým bazénom náročnejší priestor, ktorý je prístupný vode. Cirkulačné okruhy, rúrky a technika, si tak žiadajú o určitú úroveň starostlivosti navyše.

Vírivka

Pri používaní rovnakej chémie však majú vírivky oproti bazénom jednu zásadnú výhodu. Doba čakania, ktorá sa odporúča v návodoch, než chémia dovoľuje vstup prvých kúpačov, sa pri vírivkách môže zmeniť. Práve vírenie prinesie efekt premiešania chémie, ktorý nemožno získať v klasickom veľkom bazéne. Premiešanie vody tak umožňuje dosiahnuť výsledné čísla oveľa skôr. Nezaškodí preto po aplikovaní chémie na zapnutie funkcie vírenia.

Tip: Ponuku víriviek nájdete zoradených od najlacnejšej na HEUREKA.sk

Vypustená vírivka je príležitosť na údržbu

Pri používaní teplej vody sa v rúrkach môže usadzovať tzv. „šlam“ z biologických nečistôt. Nejde už však ani tak o chémiu na vodu, ale čistiacu chémiu po vypustení vírivky.Na usadeniny tohto typu mnoho prevádzkovateľov penziónov na Slovensku, rôznych chát aj hotelov, zabúda. Naozaj mnohé ubytovacie zariadenia, ktoré marketingovo lákajú na vírivky, zabúdajú na potrebnú chémiu. Ponúkajú zapáchajúcu vodu so žltkastou až sivou penou na povrchu a vodou nevábnej kvality. Tá nie len nie je správne udržiavaná, ale po vypustení víriviek sa zabúda na usadeniny, ktoré sa prejavujú pri aktivované vírenia.

kúpanie vírivka záhrada

Komerčne používané vírivky, medzi ktoré zaraďujeme aj všetky tie na ktoré ubytovacie zariadenia lákajú a striedajú sa v nich rôzni kúpači (nie jedna rodina), by mali byť vypúšťané a napúšťané oveľa častejšie. Čističe rúrok a ďalšia chémia na umývanie by v takýchto prevádzkach mala byť pravidelnou záležitosťou. Komerčne využívané vírivky by mali mať vodu obnovenú raz za jeden alebo dva týždne, podľa vyťaženosti. Pri cenách vody a obmedzeniach počas horúčav sa ale nemožno čudovať, že sa v marci kúpeme v rovnakej vode, do akej vstúpime ešte v auguste. Napr. ak sa rozhodneme zopakovať si dovolenku v rovnakom penzióne pre dobrú cenu ešte raz.

Malá domáca vírivka a niekoľko postrehov k používaniu

  • malé vírivky sú skvelým vylepšením záhrady, alebo terasy.
  • ak ste pred jej postavením upravovali zem a nepožili „žabu“ na utlačenie zeminy, je možné, že váha vody vytvorí nerovnosti a nestabilitu vírivky. Príliš mäkký podklad môže znamenať problém.
  • vírivky s elektronickou jednotkou potrebujú elektrické napájanie. Prihliadajte preto na dostupnosť elektriny a možnosť krytia v prípade búrok a rannej rosnej vlhkosti.
  • voľte miesto, ktoré vám nebudú znečisťovať suché stromy, či hmyz, alebo odfúknuté nečistoty zo striech. Najmä v horúcom suchom počasí schnú vaše stromy, alebo stromy v susedstve. Vtáctvo môže byť zásadne dehydrované a napiť sa môže prichádzať aj hmyz.
  • Chémia s určením do víriviek má neraz v názve označenie „SPA“.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu