Vyčistenie krbového skla od sadzí a stôp po pripálení? Doma pomôže toto

Krb, alebo piecka so skleneným okienkom nám poskytujú pohľad na horiace drevo. No najmä ide o svetlo, ktoré plamene vytvárajú a to osvetľuje miestnosť nezameniteľným premenlivým odtieňom oranžovej, žltej až červenej. Oheň je dobrým sluhom, zlým pánom, no ako máme pod kontrolou v piecke, kozube či krbe, má aj funkciu ochrany.

Oheň a krbové sklo

Zabezpečuje nám teplo a pohodlie. Pri pohybe dreva a aj pri klasickom horení sa však okienko zanesie sadzami, pripáleninami a do miestnosti preniká menej kúzla, celej tej psychológie, ale aj svetla, pre ktoré radi zhasneme večer a necháme vyniknúť len ten krb.

Ako najlepšie vyčistiť okno?

Existuje nespočetne veľa prípravkov na odstránenie sadzí, no nakoniec i tak sa mnohí vrátia k tomu najbanálnejšiemu spôsobu čistenia. Obyčajná vlhká papierová vreckovka, alebo kúsok toaletného papiera. Ako vlhká na seba lepšie naviaže popol. Jemný popol, ten najjemnejší, ktorý v krbe po vyčistení stále ešte dokážete nájsť v rohoch, poslúži výborne na prečistenie zaneseného skla.

Ideálne sú krúživé pohyby. V prípade, ak máte istotu, že máte v papierovej vreckovke len jemným popol, ktorý neškriabe po okne, nebojte sa pritlačiť. Chémia, respektíve umývacie prostriedky poslúžia až po poctivej drine, ktorá môže zabrať pokojne niekoľko minút, až polhodinku. V závislosti od doby zanedbávania a miery znečistenia.

Ako kúriť, aby ste mali najmenej práce?

Do krbu nikdy nepatrí mokré drevo a v žiadnom prípade nie drevo z čerstvo zotnutého stromu, ktoré je plné štiav, vody, silíc, živíc a podobne. Drevo musí byť suché, vysušené v rámci porážaných stromov. Hlavne však bez náterov, lakov, voskov, asfaltových vrstiev a ďalších chemických prímesí, ktoré napríklad na dreve z búracích prác na domoch veľmi často nachádzame. A pripravené na zimu na kúrenie.

Drevo sa počas horenia pohybuje. Všímajte si, aký typ dreva ukladáte ako a kde zapaľujete oheň. Ak príliš vpredu horí viac, v úzkych krboch sa drevo posunie smerom k oknu. Dbajte na to, aby sa ani lámajúce prehorené dlhšie kusy nemohli dostať k oknu. Horiace drevo, ktoré svoje priame plamene oprie o sklo, zanecháva stopy, ktoré sú najťažšie odstrániteľné. O to viac, ak ide o živý strom a mokré drevo. Spôsobíte totiž vyparovanie vodných pár, ich rýchlu kondenzáciu na skle, do týchto usadenín veľmi rýchlo zasadnú sadze a nečistota tak výrazne zhrubne ešte pri pôsobení vysokej teploty, kedy vlhkosť unikne komínom, no zanechá zásadné stopy.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu