Ochladenie a hlodavce: pozor, myši a potkany chcú k vám domov

Ochladenie a jeseň je obdobím, kedy myšiam a potkanom vôbec nebude stačiť k šťastiu diera v starej drevárni. Keď sa naskytne príležitosť, pokojne sa vydajú na prieskum aj rovno do vášho domu. Ak máte radi hlodavce, zabudnite na hranie sa a mazlenie. Mylná predstava detí vďaka krotkým škrečkom sa mení na horor po prvom pohrýznutí, či poškriabaní. Pohryznutie potkanom nepodceňuje žiaden lekár.

myši a hlodavce

No a čo, že bývate v byte?

Siedme poschodie v paneláku nie je uchránené pred myšami a potkanmi, dokážu vyliezť škárou medzi panelmi, ktorá je často vyplnená tmelmi v ktorých sa dajú pazúriky uchytiť hravo. Pazúrikmi sa však dokážu uchytiť aj na viacerých druhoch omietok. Sám som tomu neveril, nebyť svedkom pohybujúcich sa takýchto čiernych bodiek po svetlej fasáde. Balkóny ako skladiská potravín a suchých chlebov sa tak môžu stať nie len kŕmidlom, ale aj ich domovom. Z balkóna je to občas len na skok do špajze cez vetračku, alebo občasné otváranie dverí. Myšacince a celé myši v bytoch tak vôbec nie sú vzácne. Len kto dnes prizná, že má v byte myši?

Ochladenie ich núti hľadať útočisko

Myši a potkany hľadajú útočisko, kde sa v zime uchýlia na spánok, alebo na občasné vykúkanie za potravou. Rodinné domy, staré domy, drevenice a stavby sú často útočiskom, v ktorom hľadajú sucho a možno aj teplo. Je to však hlavne bezpečie pred zamrznutím a ocitnutím sa na pospas mačkám, líškam, vlkom a dravým vtákom. Odporúča sa preto kontrola budov, práve teraz upchatie dier, ktoré by mohli lákať neželaných hostí. Hlodavce nie sú žiadané. Káble ohrýzajú, aby z ich mäkkej izolácie získali materiál do pelechu. Robia to inštinktívne a netušia nič o vašich kábloch a potrebe pripojenia, či potrebe svietiť. Ideálne sú pre ne garáže a plytvanie jedlom, skladovanie a neporiadok v napríklad záhradných zásobách, v zemiakoch a obilninách.

Myši a potkany – obrana proti nim

Zbaviť sa ich môžete pomocou plašičiek, pascí, aj prevenciou. Dobré sú domáce drobné šelmy, mačka a pes. Inštinktívne lovia, dokonca neraz lov a nadšenie pána berú ako ukážku svojich schopností a dôvod na odmenu. Preto odmeňujte, ak nešlo o myšky z terária pre hada. Môžu roznášať choroby. Situácia nie je vážna, ak máte jednu alebo dve myši. Akonáhle sa objavuje viac, nastáva problém. Myš alebo potkan majú takmer rovnaké vlastnosti pri rozmnožovaní. Je potrebné si uvedomiť, že samica potkana alebo myši je gravidná necelý mesiac a rodí okolo 10 potomkov. O pár hodín po pôrode dokáže splodiť ďalšiu várku potomstva a tak môžete mať v priebehu jedného roka a v prípade dostatku potravy zažiť doslova celú inváziu hlodavcov. Je celkom jedno, že na počiatku boli dva hlodavce. V podstate stačí gravidná samica, ktorá sa úspešne dostane do dobrej skrýše s potravou.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu