Ako a čím opticky zväčšiť malú obývačku?

Aj malá obývačka má právo žiť. A tak ako zo škaredého káčatka môže vyrásť pekná labuť, z malej obývačky môže vďaka niekoľkým úpravám vzniknúť priestorná miestnosť. Netreba vybúravať žiadne steny, žiadne priečky, stačí len niekoľko trikov a izba bude vyzerať oveľa väčšie. Vybrať správne sedačky, farby na stenu a pridať vhodné doplnky. Ako na to?

Vpustite dnu svetlo, veľa svetla
Všetko je to hra s optikou a perspektívou. A práve svetlo dokáže dodať vašej obývačke ilúziu priestoru. Majte vždy odostreté okná – žiadne zatiahnuté žalúzie či rolety. Hrajte sa aj s farbami na stenách a podlahe. Najlepšie steny sú biele, ktoré izbe dodajú svetlo navyše, potrebnú hĺbku a ilúzie veľkosti. Nezabudnite ani na podlahu – béžový koberec alebo svetlohnedá plávajúca podlaha je to, čo potrebujete.

Vyberte si správnu veľkosť nábytku
Rohové sedačky sú vhodné do veľkých izieb, no do malej sa veľmi nehodia, pretože vďaka svojej veľkej ploche ukroja až príliš veľa z priestoru. Preto je lepšie vybrať nízku rovnú sedačku v svetlých tónoch a minimalistických tvaroch. Nebojte sa kreslá nahradiť obyčajnými stoličkami, ktoré budete mať pre hostí  pripravené pri stene, takže vám nebudú ukrajovať zbytočne z plochy izby.

Sedačky na mieru

Pridajte zrkadlá
Zrkadlá sú skvelým prostriedkom na hranie sa s priestorom. Ideálne by bolo, keby bola celá jedna stena zo zrkadiel, priestor izby by sa rovno zdvojnásobil. No pokojne stačí aj niekoľko menších kúskov zavesených na stene. Rozdiel bude citeľný.

Hrajte sa s dekoráciou a detailmi
Všetkého priveľa škodí. A to platí aj o dekorácii a obrazoch. Celú poličku zaberá armáda porcelánových slonov? Kúpte si radšej jedného skutočne veľkého, nie nutne živého, slona a ostatných schovajte. Pretože čím viac drobných vecí je v priestore, tým izba pôsobí preplnenejšie. To isté platí aj o obrazoch. Máte stenu plnú menších obrazov? Vymeňte ich za jeden, dva veľké a dominantné obrazy, ktoré budú šetriť priestor.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu