Knižná novinka, 265 otázok a odpovedí do záhrady a josta

Na úvod chronologické otázky podľa mesiacov od januára po december. Potom otázky z ovocinárstva, zeleninárstva, vinohradníctva, na záver kapitola o pôde, výsadbe, reze a tvarovaní, a celé to zakončila časť pre sympatizantov a priateľov domácej prírody. Takto je rozdelená kniha Osvedčené rady do záhrady, ktorá na 230 plnofarebných stranách odpovie na bežné problémy záhradkárov počas celého roka.

ovocie josta

V záhradke či v sade alebo okolo domu prichádzajú situácie, keď jednoducho nevieme ako správne postupovať. Raz pri omladzovacom reze nevieme, na akom dreve rodia broskyne či višne, inokedy zase kedy máme vysádzať mrkvu a s čím ju môžeme kombinovať na hriadke, aké letničky alebo trvalky môžeme vysadiť do skalky, do akej pôdy máme dať čučoriedky, na akú výšku treba kosiť trávnik, či nám vyrastie z kôstky strom slivky, ktorý bude prinášať bohatú úrodu…

Čo vysadiť ku plotu?
Čo nepatrí do kompostu?
Ako má byť otočené parenisko?
Čo urobiť, aby čerešne bohato rodili?
Ako zakryť nevzhľadný plot?
Prečo vznikajú fľaky v trávniku?

Edícia Praktické rady záhradkárom sa rozrástla o ďalšiu knihu, po ktorej siahnu všetci pestovatelia ovocia, zeleniny, ale aj milovníci okrasných záhrad. 265 otázok a odpovedí do záhrady, ktoré zozbieralo vydavateľstvo Plat4M spolu s profesorom Ivanom Hričovským a ďalšími odborníkmi. Vznikla tak kniha, akých na našom trhu nie je veľa – praktické, užitočné tipy a odporúčania, ktoré vzišli z praxe a zo samotných záhradiek bežných záhradkárov.

A ako tento slovenský záhradkársky guru hovorí: „Ľudia nemajú kde nájsť praktické odpovede na mnohé problémy, ktoré im pri milovanej práci v záhradke poriadne komplikujú život. Preto by som spolu s mojimi priateľmi aj touto knihou chcel zmeniť a uľahčiť záhradkárom cestu k odpovediam na otázky, ktoré ich trápia.“

V knihe Osvedčené rady do záhrady nájdete aj toto:

JOSTA
Je to najlepšie z ríbezlí a egrešov. Obsahuje veľké množstvá vitamínov C a P. Práve táto kombinácia je doslova zázračná, podporuje imunitu organizmu, detoxikuje telo, posilňuje kardiovaskulárny systém a podporuje činnosť mozgu. Flavonoidy v joste sú veľkým pomocníkom pri liečení kŕčových žíl.

JOSTA PREKYPUJE ZDRAVÍM
Imrich Jánoš, Pezinok: Susedia v záhrade zasadili pred dvoma rokmi jostu. Chuť jej plodov ma veľmi milo prekvapila. Ako sa tento krík rozmnožuje?

Obohatením pre vašu záhradu bude akiste josta, kríženec čiernej ríbezle a egreša. Vyznačuje sa vynikajúcim zdravotným stavom, bujným rastom a nenáročnosťou na podmienky. Ocení kvalitnú pôdu s dostatkom živín a vlahy. Čierne plody rastú v malých strapcoch a sú o čosi väčšie ako čierne ríbezle. Krík čiernej ríbezle pripomína rastlina svojím habitusom oveľa viac ako egreš. Chuť plodov, ktoré sú šťavnaté, je veľmi výrazná a aromatická. Hodia sa na priamykonzum a aj na spracovanie. Aj keď jostu poznáme už po desaťročia – vyšľachtil ju v roku 1970 Rudolf Bauer na Inštitúte Maxa Plancka v Nemecku a o niekoľko rokov si josta získala širokú obľubu medzi pestovateľmi, v mnohých záhradách ešte aj dnes chýba. Pritom sa ideálne hodí aj na podomácke množenie.
Krík získame zastoknutím jednoročných výhonov dlhých 20 centimetrov do pôdy skoro na jar. Nad povrchom pôdy necháme len jeden púčik.

MÁ JOSTA ŠKODCOV?
Marek Ondrejička, Trnava: Má josta škodcov a na čo ju je vhodné používať okrem konzumu?

Josta trpí iba málo chorobami. Potrebný je postrek proti prezimujúcej voške listovej. Plody, ktoré dozrievajú, neopadávajú, čo je veľkou prednosťou. Môžeme ich zberať v dlhšom časovom období ako ríbezle a egreše. Sú bohaté na vitamín C a sú vhodné na priamy konzum i na výrobu štiav, sirupov a džemov. Ako aj na zmrazenie. Čerstvo obraté plody josty môžeme skladovať v chladnej pivnici až 7 dní bez toho, aby došlo k stratám. Josta sa pestuje najčastejšie v tvare kra, ktorý má bohatý koreňový systém. Rastie bujne, jednotlivé výhonky sú v druhom roku po výsadbe dlhé 1,5 metra, sú bez tŕňov. Bujný rast koreňov a bohatý koreňový systém znamenajú dobrú násadu plodonosného dreva a tým vysokú úrodu. Josta je ináč maximálne nenáročná, môžeme ju pestovať v akejkoľvek pôde, ale vysádzame krík na slnečné stanovište. Josty sadíme v jeseni a nakoľko je to mohutná rastlina, je potrebné pri výsadbe dodržiavať vzdialenosť 2 x 2 metre. Už pri výsadbe treba myslieť na to, jednotlivé výhonky budeme vyväzovať na drôtenky nakoľko kry svojím tvarom sú značne nerovnomerné.

Aj keď josta nemá zvláštne nároky, vždy bude vďačná za občasné prihnojenie, buď kompostom alebo priemyselnými hnojivami.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu