Plemená psov: Weimarský stavač alebo Weimaraner z Nemecka

Jedno z najnezameniteľnejších plemien medzi psami, výrazné svojimi očami a farbou, nádhernými šteniatkami a výbornými vlastnosťami. Niektorý Slováci mu radi hovoria „modrý pes“ pre nezvyčajné sfarbenie, aj keď nejde o doslova modrú farbu.

Weimarský stavač

História:

Weimarský stavač patrí do kategórie poľovných psov. Bol vyšľachtený na pomoc pri love sŕn a stopovanie veľkej zveri. Hoci poľovné psy boli pôvodne športovými spoločníkmi, tieto živé a verné zvieratá si vydobyli miesto aj v našich domovoch a v súčasnosti sa bežne chovajú ako domáci miláčikovia, ktorí určite ocenia veľký dvor či záhradu. Pôvod tohto plemena siaha do Nemecka. Vývoj tohto psa však dodnes nie je úplne jasný. Podľa jednej teórie je weimarský stavač výsledkom mutácie albína, ktorý sa vyskytol medzi niektorými dávnymi nemeckými stavačmi. Mohol vzniknúť z nemeckého brakena alebo skrížením normálneho stavača s bezmenným žltým stavačom, ktorého podľa dávnych spisov choval panovník Karol August z Weimaru v 17. storočí. A tak dostalo toto majestátne plemeno aj svoj názov, ktorý bol pôvodne z nemeckého slova „weimaraner“.

Výzor:

Hladká, jednofarebná srsť a jemné, aristokratické črty sú hlavnými znakmi tohto stredne veľkého poľovného plemena. Sfarbenie weimara je veľmi netradičné – má krátku, sivú srsť s jemnými odtieňmi modrej s kovovými odleskami. Vyskytujú sa v dlhosrstom aj krátkosrstom variante, hoci dlhosrstý variant sa v USA oficiálne ako štandard plemena neuznáva. Na hlave a na ušiach je farba srsti tohto psíka jasnejšia, než na zvyšku tela. Toto plemeno má mocný nos špeciálne prispôsobený na zachytenie aj najjemnejších pachov a plytký čelový stĺp. Weimarský stavač sa vyvinul z dlhej tradície chovu nemeckých poľovných psov, ktoré sú obľúbené po celom svete. Na Slovensku v súčasnosti existuje Klub chovateľov weimarských stavačov a taktiež niekoľko chovných staníc, ktoré sa weimarským stavačom venujú.

Povaha:

Toto neúnavné plemeno má dlhé, svalnaté nohy a výborný čuch. Weimar je poslušný a priateľský, a tak má teda všetky predpoklady na dobrého a všestranného spoločníka. Je zvláštny a zároveň iný od ostatných psov v tom, že patrí medzi sedem plemien, ktoré vedia loviť, vystopovať aj prinášať zver. Nevýhodou tohto psa ako domáceho maznáčika je to, že je treba venovať jeho výcviku značnú pozornosť a väčšie množstvo času, keďže weimarský stavač, ako aj všetky ostatné poľovné plemená majú v sebe zakódované inštinktívne správanie lovca. S deťmi a staršími ľuďmi si weimar všeobecne rozumie veľmi dobre, avšak mačky a iné domáce zvieratá tolerovať nedokáže kvôli svojej stálej tendencii a nutkaniu k lovu, bez ohľadu na to, ako dlho ostatné zvieratá pozná. Už od šteňaťa si tieto psy vyžadujú množstvo pohybu a časté cvičenie, ktoré budú trénovať a rozvíjať ich fyzickú odolnosť a výdrž v súlade s ich živou povahou. Toto plemeno určite nie je vhodné pre ľudí, ktorí nemajú dostatok času, chute a energie na dlhé denné prechádzky a hry. Naopak, aktívni ľudia a milovníci prírody si prídu na svoje. Pre týchto ľudí je weimarský stavač ideálnym psom a verným spoločníkom, s ktorým môžu vonku prežiť veľa dobrodružstiev a zábavy. Medzi ďalšie pozitívne vlastnosti tohto psa patrí inteligencia, všestrannosť, priateľskosť a ostražitosť. Weimary sú vhodné pre vidiecke ako i mestské prostredie a vďaka svojej čulosti a ochranárskemu inštinktu sú tieto psy výbornými strážcami nielen majiteľa a jeho rodiny, ktorú považujú za súčasť svorky, ale aj majetku. Ak sa rozhodnete pre toto plemeno aj napriek časovej náročnosti, nezabudnite, že počas výcviku vášho psa musíte byť trpezliví a konzistentní, ináč vám tento chlpáč prerastie cez hlavu už počas prvého roku života, kedy si svojím hlukom a hyperaktivitou vyžaduje plnú pozornosť. Netrénovaný a nenaučený si často rád vytvára vlastné zábavky- ako hryzenie rohov nábytku a škrabanie do dverí, zatiaľ čo vy nie ste doma. Majitelia toto správanie radi označujú ako problémové a viny pripisujú psovi. Faktom však je, že to nie je vina psa, ale majiteľa, ktorý zanedbal alebo podcenil základný výcvik.

Hľadáte tiež výrazy ako:
Vajmarský stavač
Weimarský pes
Vejmarský pes
Weimaraner

V spolupráci s Adris.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu