Psie výstavníctvo: lakovanie srsti je zakázané (žmurk)

Každý chovateľ, ak sa venuje svojim psom na úrovni výstavníctva, zrejme pozná priebeh psích výstav dostatočne dobre. Slovenské výstavy majú neraz nálepku neobjektívnych. Cítia to tak najmä chovatelia v prípadoch, kedy majú výborného psíka, ktorý ide absolvovať súťaž, ale tá nešťastná pani pred nimi s háravou sukou načúra do stredu kruhu a toho vášho to tam ťahá. Keď posudzovateľ následne hodnotí vášho psa a vás ako neschopného chovateľa a psa ako nedisciplinovaného, je vám to pochopiteľne ľúto. Keď však pred vami vyhrá žmurkajúci (niekoho) kamarát, ktorý minul celý lak aj napriek zákazu, potom uvažujete aj vy nad férovosťou súťaže. Lak, prípravok používaný na vlasy, sa už nejaký čas používa aj vo výstavníctve na psoch. Aj napriek zákazu.

výstavníctvo a psy

Používanie lakov a ďalších prípravkov zakázané
Chémia tohto typu je na oficiálnych výstavách vždy spomenutá v rámci zákazov. Neraz sa výstavy prezentujú utajenými kontrolórmi, alebo len kontrolórmi, ktorí chodia pomedzi chovateľov a sledujú, či nie je tento zákaz porušovaný. Lak používajú na plemená s bohatou srsťou aby tvorila dojem ešte bohatšej zdravej srsti. Pochopiteľne je aj voči psom, voči prírode, aj voči konkurencii férové nepoužívať žiadnu podobnú chémiu. Napriek tomu je zvláštne, že súťaž vyhrajú práve tí, ktorých upozornia 2x na porušovanie pravidiel a predsa postupujú bez následkov. Pochopiteľne s krásnou bohatou srsťou, krajšou než majú ostatní.

Pre nás zostáva najväčším prekvapením profesionálna chovateľka, ktorá občas sama zastupuje funkciu rozhodcu a tiež sa tvrdo ohradzuje proti lakovaniu. Keď vám však priatelia pošlú fotografiu takéhoto človeka s lakom v ruke nad nie jedným jej psom nešetriac ním aj napriek zákazu jej kolegov, je otázne, do akej miery je tento zákaz platný naozaj pre všetkých. Napriek individuálnym prípadom neodporúčame používať podobné prípravky na svojich psíkov.

Foto: ilustračné


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu