Plemená psov: Shi-tzu alebo Šitzu, pochádza z Tibetu

Vzrastom malý, no na starostlivosť o srsť náročný psík je vďačným spoločníkom s dobrou povahou ideálny aj do bytu. Ak hľadáte plemeno malého vzrastu, ktoré by Vám prinieslo úsmev na tvár, práve ste možno natrafili na jedného z nich. Shi tzu je totiž plemeno, ktoré dokáže očariť. No ste naozaj presvedčený, že pri jeho starostlivosti budete mať úsmev na tvári aj vy?

Shitzu plemená psov

História

Korene plemena Shi-tzu podobne ako väčšiny ázijských plemien, siahajú hlboko do histórie. Predkovia tohto plemena boli rešpektovaní práve ako tibetské levie psy. To napovedá, že sa ich história viaže k Tibetu, kde si svoje miesto našli v chrámoch a kláštoroch. Tu zaujali pozíciu posvätných psov mníchov. Neskôr slúžili aj ako strážne psy. Okrem tohto, dôkazom ich spojitosti s Čínskym územím je aj fakt, že práve na tomto území bolo plemeno Shi-tzu vyšľachtené do skoro až dnešnej podoby. Vývoj plemena však nasledoval aj v čase, keď sa dostalo na územie Anglicka v roku 1930. V tomto čase začínali tvoriť neoddeliteľnú súčasť domácností.

Pôvod: Tibet
Využitie: spoločník
Vek: 13 – 14 rokov
Váha: 4,5 – 8kg
Výška: 25 – 27cm
Náročnosť: vysoká

Vzhľad

Plemeno Shi-tzu svojím malým vzrastom dosahuje výšku v rozmedzí od 25 do 27cm a váhu v rozmedzí od 4,5 do 8kg. Známe je hlavne pre svoju bohatú srsť, ktorá je hladká a môže siahať až po zem. Miestami môže byť aj mierne vlnitá. Hlavu má širokú a guľatú s veľkými guľatými očami, ktoré sú sfarbené do odtieňov hnedej farby. Visiace uši sú výrazné predovšetkým kvôli bohatej srsti, ktorá ich pokrýva. Výrazný je aj chvost, ktorý je vysoko nasadený s taktiež bohatou srsťou. Farba srsti je zvyčajne v kombinácií hnedo bielej alebo čierno bielej. Prípustná je aj kombinácia všetkých troch farieb. Psy plemena Shi-tzu sa dožívajú v priemere od 13 do 14 rokov.

Povaha

Pes plemena Shi-tzu je veľmi priateľský a nekonečne oddaný svojmu pánovi. Je kľudnej a prítulnej povahy, ktorú ukáže vždy keď sa dá. Napriek tomu, vie prejaviť aj svoju hrdosť a veľkú tvrdohlavosť. Je známy svojou hravosťou, ktorá vedie k nekonfliktným stretnutiam s cudzími zvieratami. Svojou povahou sa hodí aj do domácnosti s deťmi.

Výhody a nevýhody

Veľkou výhodou plemena je výchova, nakoľko je bezproblémová a zvyčajne nezaberie dlhú dobu. Ďalšou výhodou je nekonfliktná spoločenská povaha. Plemeno je vhodné do bytu, nakoľko nie je náročné na pohybové aktivity. To tiež znamená, že nie je vhodným spoločníkom pri intenzívnom športe. Nevýhodou pri tomto plemene je náročnosť starostlivosti o srsť v rámci celého tela. Tá vyžaduje každodennú pozornosť. Samostatnú pozornosť a mimoriadnu starostlivosť vyžadujú aj uši a oči, nakoľko sú náchylné na zápaly.

Pre koho je plemeno Shi-tzu?

Vhodným je pre ľudí, ktorý majú dostatok voľného času a trpezlivosti potrebnej k starostlivosti o toto plemeno. Tá totiž nie je jednoduchou záležitosťou.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu