TOP 9 vecí na ktoré myslieť pri kupovaní novej sedačky

Trendy sa menia, no potreby zostávajú tie isté. Pri kupovaní novej sedačky do obývačky skrátka chcete, aby bola pohodlná, vošla sa do priestoru, ktorý na ňu máte, nech ladí farbou a hlavne nech dlho vydrží. Odporný žltý gýč do pekne ladenej obývačky určite voliť nebudete. Rovnako ako drahú koženú sedačku niekam, kde sa to hemží deťmi a akčným domácim miláčikom s pazúrmi. Kupovať novú sedačku je svojim spôsobom aj veda. Chce to totiž mať jasno hneď v niekoľkých bodoch a následne podľa nich vyberať.

ponožky gauč pohodlie

1. pre koho je určená?

Je určená do domácnosti plnej detí, alebo k dôchodcom, ktorí budú zaobchádzať aj s jej tvarovaním šetrne… a vlastne na čo kupovať sedačku so zložitým tvarovaním, keď starší používatelia ocenia funkciu a praktickosť skôr pred dizajnom? Zhodnoťte, kto bude na nej sedieť a prečo. Má šancu ju poškodiť?

2. kde bude stáť?

Je to mimoriadne dôležité a predsa sa nad tým veľa ľudí nezamýšľa až do matematickej roviny. Vytiahnuť meter je pre mnohých veľký problém, dokonca väčší ako zaplatiť pár stoviek za sedačku. Bude sa o ňu každý otierať? Nebude nikde zavadzať? Pôjdu ešte otvoriť dvere na skrinke, na balkón a či vôbec dvere do miestnosti? Zacláňa radiátor? Veľmi nešťastné sú umiestnenia, ktoré vám blokujú radiátor. Vyhriata sedačka je super, len škoda že na tom najmenej dostupnom mieste.

3. prejde cez dvere?

Au, to je úder klinca po hlave. Viete koľko domácností už kúpilo sedačku a neprepchalo ju cez zárubne? Skladacie sedačky majú niektoré diely jednoduché, iné zložitejšie. Pri „U“ sedačkách je najväčším problémom často ten rohový diel s operadlami. Hovoríme o modeloch koženných a čalúnených. Nie dizajnových a často nepraktických, pre bežné používanie nepoužiteľných. Majte jasno v tom, aké zárubne máte a ak to nepôjde ani cez balkón a bez naradostených susedov s mobilom nahrávajúc toto divadlo, prehodnoťte tento model. Rozoberať sedačku pred zárubňou je nešťastné. Najmä keď strácate záruku skôr ako ju začnete používať.

4. páči sa vám?

Priznajme si to, sme na Slovensku a často hrá hlavnú úlohu fakt, koľko stojí. Neraz rozhoduje cena, ktorá inšpiruje a vtedy nám je farba fuk. Nemáme každý deň peniaze a už vôbec nie často nemáme chuť zmeniť niečo zásadné vo svojom bývaní a tak ak už pôsobí motivujúco cena, potom pôsobí motivujúco aj vzhľad? Nekupujte odpornú sedačku, ktorá sa nebude hodiť k ničomu a nakoniec budete musieť pre docielenie ladenia meniť aj ostatné zariadenie a nábytok. Ale ak sa vám páči, tak si na ňu sadnite. To je totiž to najdôležitejšie.

5. sedí sa vám dobre?

Nič nie je dôležitejšie ako to, či sa vám sedí dobre, alebo nie. Šialené dizajnované sedačky, ktoré sú pohodlné možno tak na 10 minútové sedenie na zadku, sú dnes trendy. Je ale nemožné sa oprieť pohodlne na operadlo, pretože je buď priveľmi ďaleko, alebo neexistuje. Sú tam len vankúše, alebo nejaký šialený systém na vyklápanie, ktorý sa vám pokazí, praskne a odpadne za 6 rokov a sedačka s takouto poruchou vyzerá čudne. Tá stará sedačka pred touto vám vydržala 30 rokov a toto moderné čudo nedospelo ani do školského veku? Naozaj nekupujte niečo len kvôli vzhľadu. Keď na tom nebudete vedieť ležať ani vy a ani nikto z návštev, potom je vám na čo?

6. je v cene to čo vidíte?

Predajne s nábytkom, ktoré do reklám využívajú dvojníkov známych osobností vedia sklamať pri nakupovaní skríň. Lákavé ceny sú skvelé, no všetky tie police a šuflíky sú vždy za poplatok. To isté aj sedačky. Na ukážkovej sedačke vidíte vyklápacie relaxačné časti, šuflík ako odkladací priestor a rozťahovanie sedačky ako alternatívna posteľ pre návštevy a svokru. Poviete si, že je to úžasná cena, lenže všetky tieto zásadné funkcie sú za príplatok. Je zvláštne, že v rovnakom čase kupujeme sedačku v novej predajni nábytku v Bratislave. Je pravda, že ide o novú predajňu, no na výveskách majú uvedené aj tieto funkcie a už sú v cene. Pomerne zásadný rozdiel.

7. pozrite materiál

Veľa krát sa stane, že všetko sedí, sedačka je pohodlná, každý má z nej radosť, no látka sa začne trhať, špiniť, alebo zmení svoju farbu, tvar, stálosť… skrátka čokoľvek. Voľte preto pevné textílie. Žiadna nie je stopercentná. Koža tiež nie je ideálna, keďže v teple na nej dlho nevydržíte a to aby ste mali ešte utierku navyše. To najhoršie, čo môžete do svojej domácnosti priniesť, je sedačka z jemných tenkých textílií na poťahu. Z osobnej skúsenosti je to pomenovateľné len ako zlyhanie návrhára, ktorý sa prehnane snažil zaujať svojim umením a fantáziou. Zabudol však, že sedačka je nábytok namáhaný najviac zo všetkých nábytkov v obývačke.

8. príliš mäkká? rýchlo preč!

Sadli ste si a cítite sa ako v perinke? To je zlé. Dokonca veľmi zlé. V roku 2015 ako v perinke. V roku 2017 už rovno na zemi. Príliš mäkké sedačky nie sú vhodným riešením. To, čo zaisťuje túto mäkkosť totiž nevydrží takto mäkké navždy a raz to sadne celkom dole. Takže bacha.

9. žiadne operadlo? Veľa šťastia s chrbticou!

Čo je to za trend veľká sedačka s hrubým ukončením U na každej strane a nízke operadlo tak ďaleko, že s nohami na zemi si opriete akurát tak hlavu? Ako je vlastne možné, že nízke operadlá, alebo dokonca vankúše, dokážu nachádzať svoj odbyt? Mnohí však oľutujú bolesti chrbta a nepohodlie. Vždy nútení takmer až ležať, alebo vystierať celé nohy na sedačke a zablokovať tak ostatným pre svoje nohy možnosť si sadnúť… ak sa potrebujete opierať, tak operadlo potrebujete. To, že je niečo označené za štýlové neznamená, že je to aj naozaj praktické.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu