Teplomer na krbe: Máte ho? Prečo je dobré vedieť, akú má teplotu?

Pri zimnom vykurovaní pevným palivom nám ide v prvom rade o teplo. Samozrejme, že horiace drevo má svojimi plameňmi a farbou svetla aj upokojujúce účinky a tvorí nezameniteľnú atmosféru, ktorú si v bežnom byte nevychutnáme. Jednoduchá a vlastne banálna otázka však je, akú má váš krb teplotu.

Teplomer na krb

Foto: na snímke teplomer, ktorý nájdete v ponuke ventilatornakachle.sk

Väčšina z nás sa nezaujíma o to, akú má jeho krb teplotu. Že sa niečo mení cítiť vtedy, keď sa ozývajú kovové diely a počuť nepatrné posuny na pevno spojených dielcov. Občas je dobré myslieť na maximálnu teplotu a neprekurovať. Stačí totiž naložiť kachle drevom s vysokou výhrevnosťou a výdatný prísun kyslíka môže spôsobiť aj pohromu. Pripravili sme súhrn niekoľkých dôvodov, pre ktoré si obstarať jednoduché zariadenie, akým je teplomer na krb. Stojí len pár eur a môže sa stať prínosným pomocníkom pri kúrení.

Niekoľko zásadných dôvodov, pre ktoré je dobré mať na krbe teplomer

Teplotné limity samotného telesa: pri kúpe krbu, najmä dizajnových kúskov, sa stretávame s odporúčanou maximálnou teplotou. Odporúča sa neprekurovať, aby nedošlo k poškodeniu, prasknutiu, pohybu, alebo uvoľneniu dielov pôsobením tepla.

Teplotné limity komína: aj komín, napríklad tie zateplené, či nerezové konštrukcie, môžu mať svoje limity. Vyhriať na bláznivých 400° je hazard a pritom aj to môže byť realita u niektorých nadšencov kúrenia a skúšania, čo to dá. Deformácie, narušenie farby, životnosti materiálov vnútri, aj vonku, či izolácie vo vnútri môže pokojne trvalo poškodiť komín.

Teplotné limity skla: Aj sklo má svoju životnosť a nevydrží všetko. Vyššie teploty môžu tiež spôsobiť ešte ťažšie prichytenie nečistoty, čo znamená komplikovanejšie čistenie.

Sálavé teplo: teplo v okolí krbu môže spôsobiť ťažkosti. Poškodenie dreveného obkladu, steny, podkladu pod krbom, obloženia krbu. Poškodený tatranský profil od sálavého tepla je bežnou súčasťou niektorých chát, kde to radi preháňajú obyvatelia chaty.

Prídavné zariadenia – ventilátory: krbové ventilátory, ktoré fungujú vďaka pôsobeniu tepla a umožňujú vzduchu prúdiť a lepšie zohrievať interiér, sme si už predstavili. Pri nich môže byť dôležitou informáciou maximálna prevádzková teplota. Presiahnutím teploty nad 350° alebo podobnej hodnoty riskujete trvalé poškodenie článkov zariadenia a ich znehodnotenie. Rovnako tak zbytočné prekurovanie môže znižovať životnosť zariadenia.

Mať teplomer na krbe: čo to znamená?

Teplomer na krbe je zväčša riešený ako malé zariadenie pripojené o rúru, alebo hlavné kovové teleso kachlí. Prichycuje sa magnetom, alebo sa pokladá. Magnetické je možné umiestniť aj na dymovod. Meranie teploty dymovodu má svoje podstatné výhody, pretože nám ukazuje práve tú teplotu, ktorá pôsobí na teplo interiéru a zároveň na komín.

Pri kúrení máte jasnú informáciu, či teplota klesá, alebo stúpa, prípadne na akej hodnote sa udržiava. Sami považujeme teplomer za vynikajúcu a veľmi dôležitú výbavu krbu. Dáva veľmi dôležitý údaj o výhrevnosti krbu. O tom, ako sa správa pri ktorom type dreva, ako kúriť, aby to malo svoju efektivitu, ale hlavne vidíme, čo zmysel má a čo nie. Mať na krbe teplomer môže zmeniť správanie používateľa na viac obozretné voči odporúčaniam. Sami takto vidíme oveľa lepšie na to, s akou teplotou krb vyhrieva miestnosť. Planý odhad dovtedy bol naozaj len odhadom.

TIP: viete ako uložiť drevo do krbu tak, aby ušetrilo drevo a horelo čo najdlhšie? Prečítajte si rady ku kúreniu drevom v krbe.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu