Vyskúšali sme krbový ventilátor: ozaj zvyšuje výkon a dosah vykurovania?

Novembrové počasie sa naplno prejavuje svojimi nízkymi teplotami a tak mnohí kúrime v krboch, zväčša ako doplnkovým vykurovaním k radiátorom. Krb a kúrenie drevom stojí za určitých okolností menej. Je záležitosťou životného štýlu, preferencií, aj dostupnosti dreva ako paliva. Približovať krby a kachle si teraz nebudeme. Vychytávky na trhu, známe ako ventilátory na krb, sú niečo, s čím sa zoznamujeme len veľmi pomaly. Možno až opatrne, čo je ale na škodu. Pozornosť si určite zaslúžia. Nezaškodí si vysvetliť čo krbový ventilátor ponúka a aký zaujímavý úžitok taký ventilátor môže priniesť. Dokonca taký, že sa zapotíte. Aj tam, kde donedávna efekt krbu nemusel byť cítiť.

   Ventilátor krbový na kachle, recenzia model BASIC VODA

Krbový ventilátor, ktorý máme v redakcii

Nedávno sme si priblížili konštrukciu ventilátorov, ktoré fungujú na princípe bimetalického pásiku a napätia vytváraného práve pôsobením tepla na dva odlišné materiály súčasne. Krbový ventilátor nepotrebuje napájanie, dostáva sa do pohybu len teplom. Inštalácia nepredstavuje žiadne nastavenia. Ventilátor je konštrukciou bez nastaviteľných dielov. Do pohybu sa dostáva po krátkej chvíľke, len čo sa celým materiálom roznesie teplo. V našom prípade máme model BASIC čepeľový ventilátor na kachle, ktorý sa radí medzi základné modely. Efekt je však aj pri ňom citeľný, práca spoľahlivá a dizajn o štipku krajší, než pôsobí obrázok na internete.

Ventilátor krbový na kachle, recenzia model BASIC VODA

Naozaj funguje, alebo ho kryje silný marketing?

Ventilátor si zadováži nejeden chatár, ak potrebuje vykurovať viac ako len priestor v okolí kachiel. Zadovážili sme si ho aj u nás, aby sme vyskúšali možnosti prenosu tepla aj do ďalších miestností. Priechodný starší dom má viacero problémov pri vykurovaní. Jedným z nich je aj ten náš  držanie tepla v miestnosti s krbom, kde necirkuluje vzduch. Teplo sa viac menej nehýbe, nepresúva a priestor v okolí nôh pri vypnutom ústrednom kúrení nemá potrebnú teplotu. Po nasadení ventilátora sa ale niečo zmení.

Reálne postrehy a efekt ventilátora:

 • ventilátor pôsobí zvláštne, pretože nepotrebuje žiadne napájanie a jeho pohyb je absolútne tichý. Náhodne zachytená čepeľ rotora nemá voči prstom silu, ktorá by mohla zraniť.
 • na trhu je niekoľko dizajnov, veľkostí čepelí aj dvojité ventilátory (pozrieť sa dajú na https://www.ventilatornakachle.sk/kategoria-produktu/ventilator-na-kachle/ ). Potrebné je ho pokladať do okolia dymovodu na horúce miesta, z ktorých sa dá teplý vzduch „pretiahnuť“ cez čepele do priestoru, kde teplo potrebujete viac ako na tom jedinom mieste a nevyužité. Čepele sa pohybujú pomerne plynulo (pri zvýšenej teplote je viditeľné zrýchlenie), držia tempo a sú schopné rotovať naozaj bez prestávky. Možno do opotrebovania článkov, čo sa udeje, dúfajme, naozaj v ďalekej budúcnosti.
 • žiaden zvuk a ani vibrácie, dokonca ľudské oko nezainteresovaného návštevníka nemusí spozorovať, že ide o ventilátor v pohybe.
 • žiaden prievan, vietor, vánok. Pohyb, respektíve prúdenie vzduchu je veľmi jemné a skôr ho necítiť.
 • náš ventilátor prispel k reálnemu a citeľnému presunu tepla mimo miestnosť s krbom aj do vedľajšej miestnosti.
 • Zvýšený dosah tepla si žiada menej nakladať dreva. Ak kúrite suchým smrekovým drevom, ktoré rýchlo prehorí, menej dreva znamená aj častejšiu kontrolu, či nevyhaslo.

Ventilátor krbový na kachle, recenzia model BASIC VODA

 • ventilátor funguje bez pochyby. Kto dlhšie nekúri a po nejakom čase niektoré modely keramických kachlí rozkúri, pozná zápach rozhárajúcej keramiky a dielov. Pri bežnom rozkúrení sa dal cítiť len v okolí krbu. Po nasadení ventilátora bol však cítiť v dvoch ďalších miestnostiach a to v priebehu piatich minút. Šlo o prvý prejav, že ventilátor reálne cirkuluje vzduch.
 • Vzduch naozaj nestojí a aj miesta v priestore, respektíve výška, v ktorej ste mohli pred použitím ventilátora cítiť chlad, sa po jeho použití mení. Teplejší vzduch preniká nižšie.
 • testovaný model je vybavený menej teplo-vodivým kovovým uškom, za ktoré je možné zariadenie chytiť a presunúť / nasmerovať inam.

Na videu:

Technické vlastnosti testovaného modelu:

 • Hmotnosť: 1.1 kg
 • Výška: 21 cm
 • Šírka: 22cm
 • Dĺžka čepele ventilátora: 16cm
 • RPM (otáčok za minútu): 720
 • Maximálny prietok vzduchu za minútu: 300 m/hodina, 5,06m/ minúta
 • Prevádzková teplota ventilátora: 85 – 350°C
 • Počet čepelí: 4ks
 • Odkaz na konkrétny model u distribútora: cabshop.sk

Pre koho môže byť ventilátor riešením

Ventilátor krbový na kachle, recenzia model BASIC VODAV našom prípade bol ventilátor príjemným prekvapením účinkov a využiteľnosti. Najmä je nástrojom, ako stále s tým istý krbom po rokoch dosiahnuť vyšší dosah tepla z neho a zrejme aj výkon, keďže sa tak teplo nesústreďuje v jedinom rohu jednej miestnosti. Značná časť toho najväčšieho tepla je nútená presúvať sa a vzduch je tak v pohybe.

Domácnosti, ktoré majú priechodné izby a je možné k nim smerovať z krbu ventilátor, môžu pocítiť rozdiel. Pre väčšie miestnosti samozrejme môže mať vyšší efekt väčší model. Na trhu sú aj také, ktoré sa montujú na dymovod. Tier sú ale menej mobilné.

Téme ventilátorov sa venujeme aj v článku o ventilátoroch na krboch a dymovodoch.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu