Krb a kachle na vykurovanie: Krbový ventilátor kúreniu dáva iný rozmer

Krbom vybavená domácnosť má úžasný zdroj tepla, ktorý nepôsobí len prakticky, ale aj esteticky. Zvuk ohňa a pulzujúce svetlo, ktoré osvetlí miestnosť počas zimných nocí, sa nedá nahradiť žiadnou umelou obrazovkou. Avšak mať krb je vec jedna. Dostať teplo do širšieho priestoru okolo krbu, ideálne po celej miestnosti rýchlejšie, je vec druhá. Už niekoľko rokov existujú na trhu slušné vychytávky, ktoré fungujú na princípe bimetalického pásiku a technológie peltierovho článku, ktorá vytvára energiu vďaka teplotnému rozdielu na rozdielnych materiáloch.

Krbový ventilátor je jednoduchým zariadením, ktorý upevníte na dymovod, alebo len položíte na krb. Bez prívodu energie, batérií, alebo káblov funguje len vďaka fyzike a Seebeckovom termoelektrický jav. Nejde pritom o žiadne sľuby z teleshoppingu, ale reálny svet vedy, ktorého efektivitu len pomaly objavujú bežné domácnosti.

Krbový ventilátor a jeho najdôležitejšie funkcie

  1. Úspora dreva: Pri snahe o dosiahnutie tepla v miestnosti nie je nutné tak prikladať. Teplo sa nestráca v jednej časti miestnosti, alebo neuniká rovno komínom z domu preč.
  2. Viac tepla: ventilátor pôsobí na prúdenie tepla v miestnosti. Pozor, nejde o žiaden prievan, či pocit vetra.
  3. Ticho: absolútne ticho. Ventilátor nevytvára žiaden zvuk. Je konštruovaný z materiálov, ktoré nevyžadujú údržbu.
  4. Žiadne náklady: po zakúpení ventilátora už ventilátor a jeho prevádzka nestojí vôbec nič. Zaujímavosťou je skôr úspora dreva. V prípade, ak ho kupujete, potom je to úspora aj pri jeho nákupe.

Funguje nepretržite vďaka teplu, bez spotreby energie

Krbové ventilátory sú unikátnym nástrojom, ako zvýšiť efektivitu krbu, či kachlí v rámci vykurovania interiéru. Ventilátor nasadený na krbe, alebo na dymovode, totiž funguje automaticky a bez nutnosti zásahu človeka. Je tichý, takže jeho roztáčanie a krútenie vôbec nepočuť. Teplo od krbu však rotujúce listy ventilátora rozvádzajú po miestnosti. Po hrubom dosiahnutí spodnej hranice potrebnej teploty, v závislosti od zariadenia, sa postupne rozbieha.

Rozdeľujeme ich na dva typy, podľa osadenia:

  1. Krbový ventilátor na dymovod: montuje sa na dymovod pomocou kovovej pásky, alebo inou technikou upevnenia na vertikálnu rúru.

 ventilátor na dymovod

Foto: model montovaný na dymovod je nutné vyberať podľa priemeru dymovodu. Prípadne sa pohybovať v rozmedzí ponúkaných modelov. Na obrázku model na 180 cm dymovod.

Montáž a demontáž je vhodná viac menej po vychladnutí rúry. Nespornou výhodou je uchytenie aj v prípadoch, kedy konštrukcia krbu nedovoľuje stabilné položenie a nutné je pevné uchytenie.  (pozrite si ponuku na: ventilatornakachle.sk )

  1. Ventilátor na kachle, alebo krb: je samostatné zariadenie, ktoré sa pokladá a dá sa posúvať, smerovať, alebo kedykoľvek odstrániť podľa potreby.

ventilátor na kachle

Foto: model, ktorý sa pokladá na kachle alebo výhrevnú plochu na krbe. Tento konkrétny model má tvar stromu a horné úchopné uško z chladnejšieho kovu. Konkrétne ide o strom so štyrmi čepeľami.

Vybavené sú často očkom chladnejšieho kovu, s ktorým sa dá prenášať. Dôležitou výhodou tohto zariadenia je rovná plocha – stojan, ktorý vedie teplo do svojej konštrukcie z podkladu. (pozrite si ponuku na: ventilatornakachle.sk )

Ventilátor na krb / kachle v podstate nie je len na krb / kachle

Pokladací krbový ventilátor (na krb) má ešte inú výhodu: Podkladom pritom nemusí byť len krb. Nehovorí sa to verejne, no využiť je ich možné napríklad aj pri gamatkách, klasických pieckach, sporákoch na tuhé palivo. Využiteľné sú aj na horizontálnych prieduchoch z ktorých sála teplo.

Čo je to peltierov článok?

Ako funguje krbový ventilátor? Peltierov článok je elektronický stavebný prvok, v ktorom pri dodaní rozdielnych teplôt vzniká elektrický prúd (tzv. Seebeckov termoelektrický jav). Rozdielne teploty sa premieňajú na elektrické napätie. Jav je teda vznik napätia, ktoré nastáva pri teplotných rozdieloch medzi dvoma rozdielnymi kovmi alebo polovodičmi. (z hodín fyziky a chémie si takýto systém pamätáme z prezentácií bimetalických pásikov) To spôsobuje nepretržité prúdenie elektrónov, pokiaľ vodiče tvoria uzatvorený obvod. Vzniknuté napätie je rádovo niekoľko mikrovoltov na stupeň Celzia. Jav sa využíva pre priamu výrobu elektrickej energie z tepla, čiže tam kde máme k dispozícii zdroj tepla, resp. teplotný spád.“

TIP: viete ako uložiť drevo do krbu tak, aby ušetrilo drevo a horelo čo najdlhšie? Prečítajte si rady ku kúreniu drevom v krbe.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu