Prečo sú orechy čierne, dajú sa ešte použiť a ako ich zachrániť?

Dnešná mládež si už veľmi nespomenie na časy, keď vlašské orechy obaľovali zdravé zelené šupky. Pliaga z Ameriky, ktorá sa k nám dostala pred necelými 10 rokmi s názvom vrtivka orechová, priniesla viac starostí pre pestovateľov. Čierne orechy sú už azda všade. Priemyselných, aj tých domácich.Namiesto krásnych zelených orechov s veľkými plodmi sa na Slovensku „tešíme“ slabšej úrode poznačenej mazľavými hnijúcimi obalmi, ktoré predstavujú riziko pre ďalšiu sezónu.

Orechové lístie

Na snímke čierny orech s oplodím a hnilobou poznačený orech v pozadí, hrable na lístie Fiskars. Článok o využití lístia nájdete na tomto odkaze.

Vrtivka orechová

Čierne orechy má na svedomí pahltná larva, ktorá sa zopár týždňov kŕmi, aby sa pripravila na zimu… Dospelé muchy lietajú počas leta. Ich samičky kladú vajíčka na zelený obal orechov. Z vajíčok sa však o niekoľko dní vyvíjajú larvy, ktoré preniknú do zeleného oplodia a znehodnotia ho. Orechy tak postupne černejú. Oplodie odumiera a aj orech je výrazne oslabený. Oplodie je totiž slabšie, nedrží na orechu, ale pre hnijúcu mazľavú špinavú konzistenciu sa na škrupinu nalepí. Zvyšuje tak výrazne riziko kniloby celého orecha. Najmä môže nahnívať priechod po obvode škrupiny s dosahom až k jadru, kedy je orech náchylnejší na plesňové ochorenie, alebo hnilobu ako takú. Larvy prežívajú zakuklené v dužine oplodia, alebo pod stromom v odpade. Na jar sa z nich vyvinú muchy, čím sa dostávame do klasického kolobehu, s akým bojujú aj pestovatelia čerešní a v prípade vrtivky čerešňovej.

Pozor na niekoľko faktov:

  • čierne orechy nevyhnutne neznamenajú znehodnotené orechové jadro. Dôležité je, aby degradácia oplodia a jeho zahnívanie neovplyvnilo orech, škrupinu, vlhkosť a prítomnosť mikroorganizmov.
  • muška vrtivky orechovej má výbornú výdrž. V priebehu pár rokov sa rozšírila po Slovensku a dnes ju poznáme v celej Európe. Za jediný rok je schopná precestovať polovicu Slovenska.
  • jediná muška dokáže naklásť 5 stoviek vajíčok a prakticky tak vie zničiť celý strom

Boj proti vrtivke orechovej

  1. Najekonomické riešenie s neistým účinkom je odstraňovanie čierneho oplodia orechov, jeho spaľovanie, alebo zakopávanie hlboko do zeme. Zbavujte sa ho definitívne, aby zakuklené larvy nemohli spôsobiť ďalšie škody.
  2. nehlboké preorávanie pôdy pod orechom môže priniesť tiež určitú pomoc
  3. v čase padania lístia a orechov je nástrojom aj vystretá fólia pod stromom, kde zachytíte aj larvy a všetky šupky napadnuté larvami.
  4. chemická ochrana proti muškám a larvám, insekticídy aplikujeme počas leta, kedy vylietajú samice a kladú vajíčka. Pri veľkých stromoch je však chemická ochrana komplikovaná. Ručné postrekovače nemôžu stačiť.
  5. Pomáhajú aj žlté lepové papiere, tak ako pri čerešniach.
  6. Postrek počas leta, následne počas jesene je možné aplikovať na škodcu pod stromom. Aplikácia určená priamo na pôdu je možná prípravkom BORA, ktorý je možné v predaji nájsť aj pod kombináciou názvu a balenia „Floraservis Bora 3×10 g„. Pri výraznom výskyte vrtivky je tento postrek nevyhnutný.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu