Problémové orechové lístie a jeho kompostovanie – kedy je to možné?

Orechové stromy sú v dospelosti veľmi veľké, vytvárajú rozsiahly tieň a tým pádom je z nich aj veľa lístia. Môže sa zdať, že sa toto lístie nerozpadá tak, ako iné lístie. Je pevné, listy sú hrubšie a aj ich žilnatosť je výraznejšia, ako pri mnohých iných lístočkoch. Listy orechovníka sú aj ťažšie. Obsahujú triesloviny a fytotoxický juglon, ktorý má fungicídny vplyv, čiže zabraňuje šíreniu húb, insekticídny vplyv, čiže odpudzuje hmyz a škodcov a tiež do určitej mieri aj antibiotický vplyv, čiže odpudzuje vírusové ochorenia.

Orechové lístie a hrable na lístie Fiskars Solid

Orechovník tak patrí medzi stromy, ktoré si dokážu pomerne silno poradiť s rôznymi škodcami, hoci zelené obaly orechov napadla americká vrtivka, voči ktorej sa už orechovník v našich končinách neubránil. Na prvý pohľad by sa zdalo, že listy orechovníka tvoria problém a nedajú sa využiť. Ak sa nerozpadajú tak rýchlo ako iné listy, alebo nedovoľujú bežným procesom naplno prepuknúť. Je to tak?

Je… aj keď… juglon nešťastný

Listy orechovníka sa nepoužívajú na zakrytie rastlín pred zimou. Doplatili na to mnohí záhradkári, ktorí si horkými listami okyslili pôdu na takú úroveň, že prirodzená pH to jednoducho neustála. Aj u nás sme si niektoré okrasné rastliny pred rokmi zničili zakrytím orechovým lístím. V parkoch a na miestach, kde sa neodprace, sa naozaj nemusí dariť niektorým rastlinám. Kompost z takéhoto lístia nie je vhodný na pestovanie paprík, rajčín, uhoriek a ďalších bežných plodov našich záhrad. Menej citlivé na juglon môžu byť cibuľa, tekvicovité dyňovité plodiny, prípadne mandľovníky a broskyne.

Orechové lístie, hrable Fiskars Solid v pozadí

Orechové lístie sa dá kompostovať, dokonca bez problémov

Kľúčový je juglon. Avšak ten sa po čase oslabuje, až sa celkom stráca. V prírode tak po pár mesiacoch zanikne a kompost z orechového lístia je možné bez problémov po pár mesiacoch používať. Najmä ak ide o zmes kombinovanú, nie len z orechového lístia, ale z viacerých zložiek. Čím menšie lístie je tým lepšie dopomôžete k jeho rozkladu. Aj preto si pod orechom vyzbierajte orechy a na mieste, kde trávnik môže byť poznačený prachom z lístia, prejsť kosačkou po takomto lístí. Na veľkých plochách je „kosenie“ – čiže zber lístia kosačkou je bežne rozšírenou cestou, ako sa zbaviť lístia bez veľkého úsilia.

  • Orechové lístie môže byť horké, až toxické. No tieto účinky sa časom oslabujú.
  • Lístie z orechovníka môžete skladovať v osobitnom kompostéri, kde sa môže rozkladať a použiť ho môžete s istotou o pol roka aj na rastliny citlivé na juglon.
  • Lístie kombinujeme / vrstvíme s iným zeleným a mokrým/živým materiálom (tráva, kuchynský odpad, šupky, odrezky jabĺk, hnijúce ovocie a pod). Pri kosení vyššej trávy a zároveň zbere lístia je problém vyriešený. V zbernom košíku kosačky už máte zmes, ideálne 1:1, pripravenú.
  • Takémuto kompostu dopomôžeme, ak ho raz za mesiac prekopeme. Obrátime aspoň časť, ak neprekopeme celý. Pokiaľ nám dovolí konštrukcia kompostéra. Umožníme tak prístup vzduchu a premiešanie má vplyv aj na kvalitu kompostu. Pri orechovom lístí oveľa viac dbáme na to, aby mal kompost dostatočnú vlhkosť. Kompost bude kvalitnejší.
  • Lístie orechovníka nech nepresiahne tretinu iného kompostovaného materiálu v celkovom objeme kompostu. Inak sa zvyšuje doba, počas ktorej by bol kompost neškodný.

TIP: Ak máte priveľa lístia, urobte neškodný priestor v záhrade, kde bude hromada lístia ponechaná aj počas zimy a nebude vám to prekážať. Toto miesto môže byť útočiskom pre ježka, alebo niektoré druhy hmyzu. Potrava pre vtáky a samotných ježkov. Najmä samotný ježko bude vďačný za úkryt.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu