Orechové stromy sú v dospelosti veľmi veľké, vytvárajú rozsiahly tieň a tým pádom je z nich aj veľa lístia. Môže sa zdať, že sa toto lístie nerozpadá tak, ako iné lístie. Je pevné, listy sú hrubšie a aj ich žilnatosť je výraznejšia, ako pri mnohých iných lístočkoch. Listy orechovníka sú aj ťažšie. Obsahujú triesloviny a fytotoxický juglon, ktorý má fungicídny vplyv, čiže zabraňuje šíreniu húb, insekticídny vplyv, čiže odpudzuje hmyz a škodcov a tiež do určitej mieri aj antibiotický vplyv, čiže odpudzuje vírusové ochorenia.
Orechovník tak patrí medzi stromy, ktoré si dokážu pomerne silno poradiť s rôznymi škodcami, hoci zelené obaly orechov napadla americká vrtivka, voči ktorej sa už orechovník v našich končinách neubránil. Na prvý pohľad by sa zdalo, že listy orechovníka tvoria problém a nedajú sa využiť. Ak sa nerozpadajú tak rýchlo ako iné listy, alebo nedovoľujú bežným procesom naplno prepuknúť. Je to tak?
Listy orechovníka sa nepoužívajú na zakrytie rastlín pred zimou. Doplatili na to mnohí záhradkári, ktorí si horkými listami okyslili pôdu na takú úroveň, že prirodzená pH to jednoducho neustála. Aj u nás sme si niektoré okrasné rastliny pred rokmi zničili zakrytím orechovým lístím. V parkoch a na miestach, kde sa neodprace, sa naozaj nemusí dariť niektorým rastlinám. Kompost z takéhoto lístia nie je vhodný na pestovanie paprík, rajčín, uhoriek a ďalších bežných plodov našich záhrad. Menej citlivé na juglon môžu byť cibuľa, tekvicovité dyňovité plodiny, prípadne mandľovníky a broskyne.
Kľúčový je juglon. Avšak ten sa po čase oslabuje, až sa celkom stráca. V prírode tak po pár mesiacoch zanikne a kompost z orechového lístia je možné bez problémov po pár mesiacoch používať. Najmä ak ide o zmes kombinovanú, nie len z orechového lístia, ale z viacerých zložiek. Čím menšie lístie je tým lepšie dopomôžete k jeho rozkladu. Aj preto si pod orechom vyzbierajte orechy a na mieste, kde trávnik môže byť poznačený prachom z lístia, prejsť kosačkou po takomto lístí. Na veľkých plochách je „kosenie“ – čiže zber lístia kosačkou je bežne rozšírenou cestou, ako sa zbaviť lístia bez veľkého úsilia.
TIP: Ak máte priveľa lístia, urobte neškodný priestor v záhrade, kde bude hromada lístia ponechaná aj počas zimy a nebude vám to prekážať. Toto miesto môže byť útočiskom pre ježka, alebo niektoré druhy hmyzu. Potrava pre vtáky a samotných ježkov. Najmä samotný ježko bude vďačný za úkryt.
Kalatea guľatolistá (calathea orbifolia): kráľovná interiérovej zelene
Ako a čo pestovať na tienistom balkóne kde nesvieti slnko? (tipy)
Ako zvládnuť výpadok elektriny v domácnosti: Praktické rady a príprava
Voskovka zavlečená (Metcalfa pruinosa), známa aj ako pichavka sivá, je invazívny hmyz pôvodom zo Severnej Ameriky, ktorý bol do Európy...
Kordylína (Cordyline): exotická rastúca kráska pripomína juku
Eukalyptus gunnii: ako sa oň postarať, jeho choroby a nároky
Kovové úložné regály, ktoré si dokážeme sami poskladať a predsa ponúkajú vysokú váhovú nosnosť, možno nemajú dizajn aký by sme...
Porovnanie záhradných nožníc Fiskars: ktorý model je pre vás?
Trojkolesové kosačky nie sú o dizajne. Výhodou je manévrovateľnosť
Recenzia: Dvojčepeľové záhradné nožnice PowerLever Plus (P721)
Mozaiková omietka - Je na vás či si ju zvolíte kvôli jej praktickým výhodám, alebo že sa vám jednoducho páči.
Ako vyrovnať krivú, hrboľatú či nerovnú podlahu a nivelačná hmota
Zvýraznenie tehlovej steny: vyskúšali sme mokrý efekt Isokoru
Kengura v slovenskej záhrade: ako a prečo (ne)chovať klokanov?
Ústna hygiena v domácich prostredí: ako funguje ústna sprcha?
Dokonalý koberec do vašej obývačky: ako vybrať a kam umiestniť?
V zime hreje, v lete chladí. Novinka nemeckého výrobcu zvládne oboje
Domáca výroba syrov: ako si vyrobiť syr a čo na to potrebujeme?
Kvasené uhorky kvašáky a postup prípravy. Lahôdka ku grilovačke
Chlebníky: ako správne skladovať chlieb a pečivo aby vydržalo?
Úložné regály: najrýchlejší spôsob ako získať priestor a znížiť chaos
Porovnanie záhradných nožníc Fiskars: ktorý model je pre vás?
Trojkolesové kosačky nie sú o dizajne. Výhodou je manévrovateľnosť
Copyright © 2015 DOMaZAHRADA.sk
0 komentárov