Postrek BORA na vrtivku orechovú a mazľavé čierne orechy

Vrtivka orechová (Rhagoletis completa) je invazívny škodca pochádzajúci zo Severnej Ameriky, ktorý bol v Európe prvýkrát zaznamenaný v roku 1986. Na Slovensku sa jej výskyt datuje od roku 2012, pričom v posledných rokoch spôsobuje značné škody na úrode vlašských orechov. Invázia tohto škodcu spôsobila, že najmladšia generácia si des ani nepamätá klasický obal na škrupine vlašského orecha, ale len ten čierny mazľavý.

  Vlašské orechy zo stromu

Hoci orechy aj tak spracúvame, neuvedomujeme si celkom, že ich kvalita môže byť nižšia. Respektíve ak nakupujeme nalúpané orechy, nemáme šancu dozvedieť sa, ako veľmi boli jadrá poškodené a selektované, aby problém nebol poznať.

Vrtivka orechová a jej život

Dospelé jedince vrtivky orechovej sú malé mušky s dĺžkou približne 5 mm. Majú čierne telo a priehľadné krídla. Na nich sú čierne pruhy a výrazne sa podobajú na mušky, ktoré spôsobujú červivosť čerešní a rovnako ich spôsob života. Samička nakladie vajíčka pod povrch zelenej šupky orechov, kde sa o niekoľko dní narodia larvy. Živia sa práve dužinou oplodia približne 3 až 5 týždňov, čo spôsobuje jeho hnednutie až černenie a mazľavú konzistenciu, ktorá môže pôsobiť ako lepidlo. Preto nedovolí orechovej škrupine vyschnúť a stať sa tou čistou ako z fotografie. Po ukončení vývoja larvy opúšťajú plod, padajú na zem a v hĺbke 10–15 cm sa zakuklia, kde prezimujú. Dospelé mušky sa objavujú začiatkom júla. Vyskytujú sa až do konca septembra, pričom najpočetnejší výskyt je v júli a auguste.

Vrtivka orechová rhagoletis

vrtivka orechová, zdroj foto: http://nathistoc.bio.uci.edu

Áno, larva neprenikne cez škrupinu, ani mäkší spoj oboch škrupín. Problém je inde. Jadro zostáva nepoškodené, keď larvy prenikajú oplodím (zelenou šupou). Avšak konzistencia černejúceho oplodia, infekcie, baktérie a mazľavosť spôsobia, že sa plod nevysuší. Konzistencia tiež zadržiava vlhkosť, ktorá narušuje spojenie škrupín. Vznikajú podmienky pre sekundárne infekcie baktériami a kvasinkami. Ak nahníva porušené oplodie, hniloba poškodí aj škrupinu, jej mäkšie spojenie a preniká k jadru. V prípade príliš skorého napadnutia sú plody scvrknuté, mäkké a predčasne opadávajú.

BORA môže pomôcť (od polovice júna a potom v júli)

Na trhu je prípravok, ktorý nemožno považovať za klasický chemický postrek. Ide totiž o Pôdny mikrobiologický prípravok – hubu Beauveria bassiana, ktorá zabraňuje liahnutiu lariev vrtivky, ktorá sa z pôdy liahne, mení na mušky a potom spôsobuje škody na úrode. Do pôdy prípravok aplikujete postrekom, alebo zálievkou. Prostriedok sa pripravuje 48 hodín vopred. Rozmiešate ho podľa dávkovania vo vode a necháte odstáť na tmavom pokojnom mieste.

  • Pod strom, kde padajú na jeseň orechy a odpadávajú larvy z čiernych plodov.
  • Ak je tráva vysoká, určite pokoste načo najmenšiu výšku a pokojne pôdu narušte rýľom.
  • Zálievka alebo postrek by mali byť dôkladné, aby obsiahli celú plochu pod stromom.
  • Siahnite po väčšom rádiuse (presah o trochu ďalej ako je dopad plodov zo stromu), napríklad ak ste orechy presúvali hrabľami a larvy odpadávali aj mimo strom, prípadne strechy a sklon striech spôsobil prepad plodov inam.
  • Viac o prípravku: https://www.floraservis.sk/bora.php

Pri plánovaní myslite aj na:

  • Oslovte susedov, aby ste postriekali aj ich časť pozemku, ak je to možné, pokiaľ má váš strom presah nad ich pozemok.
  • Popisy výrobku radia pokryť po aplikácii povrch pod stromom geotextíliou tak, aby prípadné preživšie larvy nemali možnosť úniku. Okraje upevnené do zeme a stred upevnený o strom napríklad špagátom.
  • Prvá aplikácia sa odporúča v júni, druhá v poslednom júlovom týždni. Vtedy, až do septembra, prebieha rojenie múch.
  • Ak chcete vidieť úspech svojich opatrení, zaveste do koruny stromu žlté lepiace prúžky na lapanie múch vrtivky orechovej

Odrádza nás od pestovania, tak teda…

Napadnuté orechy majú často mazľavý obal, ktorý sa ťažko odstraňuje, čo znižuje kvalitu úrody a odrádza pestovateľov od ich produkcie. Vrtivka orechová sa stala významným škodcom orechových sadov, čo viedlo k poklesu záujmu o pestovanie a produkciu vlašských orechov. Jej prítomnosť v plodoch spôsobuje nevzhľadný vzhľad, čo môže byť pre spotrebiteľov demotivujúce. Poškodenie oplodia tiež umožňuje ľahšie prenikanie vlhkosti, plesní a ďalších škodcov cez spojenie dvoch škrupín, čo negatívne ovplyvňuje kvalitu jadra.

Orechové lístie

Ochrana pred vrtivkou orechovou zahŕňa monitorovanie výskytu dospelých múch pomocou lepových pascí a aplikáciu insekticídov v období kladenia vajíčok. Dôležité je aj odstraňovanie napadnutých plodov a udržiavanie čistoty pod stromami, aby sa znížila populácia prezimujúcich kukiel. Opatrenia voči čiernej mazľavej komplikácii na orechoch nám môžu zvýšiť hodnotu úrody a majú zmysel najmä pre tých, pre koho sú orechy a ich produkcia kľúčová pre vlastné podnikanie.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu