Článok, ktorý si pokojne označte ako dôležitý. Prečo? Pôdne kondicionéry a biologické prípravky môžu značne tvoriť rozdiel medzi tým, či máte pôdu úrodnú, alebo problematickú, zanedbanú a poznačenú škodcami.
Zdedili ste záhradu, alebo ste sa po rokoch pustili do zveľadení zanedbaného pozemku? Možno ste zasadili koreňovú zeleninu, alebo plodiny, ktoré však horľavejú, mrkva je celá dierkovaná a nedarí sa ani zelenine, ktorá bežne vyrastie komukoľvek? S niečím podobným sme mali roky problémy na pôdach, ktoré ležali úhorom aj dve dekády. Náhly pokus vypestovať jedlú zeleninu zlyhával, kým sme pochopili, čo je to za škodcov a ako proti nim bojovať. možno aj vo vašom prípade riešite, ako docieliť zlepšenie pôdy. Máme na mysli naozajstné zlepšenie podmienok, ktoré je vidieť a na zdraví rastlín to aj vidieť.
Hoci voľným okom do vnútra pôdy nevidíme, ukrývať sa v nej môžu larvy škodlivého hmyzu, rôznych škodcov, háďatká, drôtovce či rôzne iné patogény. Jedným z moderných riešení na zlepšenie kvality pôdy sú biologické pôdne kondicionéry. Tieto prípravky využívajú špeciálne mikroorganizmy, ktoré pôdu obohacujú a pomáhajú jej regenerovať. Niektoré ponúkajú aj výživu na spôsob hnojiva.
Pôdne kondicionéry sú biologické alebo minerálne prípravky, ktoré pomáhajú zlepšiť štruktúru pôdy, zvýšiť obsah živín a podporiť zdravý rast rastlín. Na rozdiel od bežných hnojív nefungujú len ako zdroj živín, ale zároveň podporujú prospešné mikroorganizmy a biologickú rovnováhu pôdy.
Medzi najúčinnejšie patria biologické pôdne kondicionéry obsahujúce mykorhízne huby, prospešné baktérie, ako sú Bacillus subtilis či Trichoderma, a iné mikroorganizmy. Tieto zložky pomáhajú:
Pôdne kondicionéry využívajú prirodzené biologické procesy na obnovu pôdy. Mykorhízne huby tvoria symbiotické vzťahy s koreňmi rastlín a pomáhajú im efektívnejšie získavať živiny. Tieto mykorhízne prípravky, akým je komerčne rozšírený Symbivit sú populárnym sortimentom v záhradníctvach posledných rokov aj preto, že záhradkári a profesionálni pestovatelia si všímajú ich význam.
Prospešné baktérie bojujú proti patogénom, rozkladajú organické látky na dostupné živiny a podporujú tvorbu humusu. Výsledkom je pôda bohatšia na živiny, odolnejšia voči chorobám a lepšie pripravená na pestovanie zdravých rastlín.
Krtonôžka je pohroma, larvy chrústa tiež. Je toho veľa, čo môže poškodiť zeleninu priamo v zemi a ovplyvniť rast, ale rovnako tak môžeme hovoriť o kríkoch s ovocím a celých stromoch. Takých stromoch, ktoré majú rozsiahly koreňový bal a systém hlboko v pôde. Ak sa vo vašej záhrade pravidelne vyskytujú háďatká, drôtovce či iné škodlivé organizmy, biologické pôdne kondicionéry môžu pomôcť ich populáciu znížiť. Napríklad prípravky obsahujúce baktérie rodu Bacillus dokážu potláčať pôdne patogény, zatiaľ čo určité druhy húb, napríklad Trichoderma, majú schopnosť parazitovať na škodlivých mikroorganizmoch a brániť ich množeniu.
Medzi obľúbené biologické pôdne kondicionéry patria napríklad:
Obsahuje prospešné baktérie, ktoré podporujú rast koreňov a zdravie pôdy. Konkrétne je použiteľný na napr. háďatká, drôtovce, pandravy chrústov, siatice, mory, kukuričiar koreňový, larvy motýlov, larvy ostatných chrobákov, larvy a imága dvojkrídlovcov, bzdochy, voškovité a iné. Venovali sme sa mu v článku.
Biologický prípravok určený predovšetkým na boj s háďatkami. Výbornou voľbou pri boji proti škodcom, ale má aj špeciálne schopnosti. Vytvára prevenciu proti hubovým, bakteriálnym a vírusovým chorobám. Posilňuje imunitný systém rastlín a stimuluje tvorbu antibiotických látok. Zaujímavosťou je, že ho je možné použiť na morenie semien, zálievku, aj postrek priamo na listy rastlín. Uplatnenie nájde aj v okrasnej záhrade a pri trávnikoch. Účinnou látkou je chitosan oligosacharid.
Využíva sa skoro na jar pred siatím, takže pravý čas. Výborný pomocník s rozsiahlym účinkom, opäť biologický, granulovaný prípravok. Obsahuje mykorízne huby (Glomus spp.) 2 %, Rizosférne baktérie, a tiež hubu Metarhizium anisopliae, ktorá pomáha hubiť larvy rôzneho druhu hmyzu. Čo táto kombinácia znamená? Symbiotický účinok pôdnych baktérií a mykorízy indukuje v rastline ochranné mechanizmy proti škodcom ako sú drôtovce, kukuričiar, motýle, medvedíky obyčajné (krtonožky), chrústy, smútivky, strapky, molice, mravce. Pozor, aby ste prípravok nepoužívali spolu s prípravkami s obsahom medi a síry.
Effetto je rovnako prípravok na biologickú cohranu rastlín, no má tak široké využitie, že jedným postrekom viete pomôcť úžitkovej aj okrasnej záhrade, pôde hneď od skorej jari. Použiť ho je možné priamo do pôdy, alebo na list. ide o tekutý prípravok, ktorý sa tak veľmi dobre riedi. Slúži na ošetrovanie zeleniny, poľných rastlín, aj tých okrasných, pokojne aj práve v podobe opakovaných postrekov. Prípravok stimuluje symbiotické pôsobenie rhizosféry a baktérií mykorízy a vyvoláva aktiváciu obranných mechanizmov rastlín proti škodcom: smútivky, strapky, molice, mravce, bzdochy, dvojkrídlovce, motýle, roztoče. Svoj taliansky pôvod nezaprie, no zároveň nám dáva jasne najavo, že má názov verný tomu, čo ponúka.
Stručný názov veľmi vďačného prípravku, ktorý tiež môžeme spomenúť v skupine biologických pomocníkov. obsahuje totiž hubu Beauveria bassiana, ktorá zabraňuje v liahnutiu lariev škodlivého hmyzu. Je možné, že sa primárne stretnete s uvádzaním, že má účinok proti vrtivke čerešňovej a vrtivke orechovej. Čiže proti červivým čerešniam a mazľavým čiernym orechom vlašským. Reálne má však prípravok ďaleko rozsiahlejší účinok aj na ďalších škodcov, ktorí môžu vzísť v podobe lariev a sú pripravené škodiť plodinám, alebo sa ďalej meniť na mušky a ďalšie formy škodcov.
Spóry spomínanej huby dokážu zneškodniť zakuklené larvy. Pozor na to, aby ste postrekovaciu nádobu mali naozaj čistú a nemala žiadne stopy po prípravkoch proti hubovým chorobám. Mohol by ovplyvniť, alebo uškodiť aj týmto prospešným hubám. Prípravok je nutné rozmiešať vo vode 48 hodín pred aplikáciou.
Aplikácia biologických pôdnych kondicionérov závisí od konkrétneho produktu. Vo všeobecnosti sa odporúča:
0 komentárov