29.5 C
Bratislava
štvrtok, 19 júna, 2025

Premnožené bzdochy, mravce a aj vošky? Skúste útok na larvy

S mravcami v záhrade zvádzame rôzne boje. V teplých pásmach Slovenska sa stretávame so situáciami, kedy je mravcov toľko, že sú v podstate neustále a všade. V záhradách, ktoré nemusia byť dostatočne prekyprované, sú okrasnými a teda mravce môžu mať niekoľko rokov podzemné cestičky nenarúšané, o to viac. Mnohí máme trávniky, nesiahame hlbšie. Larvy a mraveniská pod zemou nenarúšame. Nerýľujeme a neotáčame pôdu, neodhaľujeme larvy vtákom a nechováme hydinu, ako tomu bolo kedysi. Lenže, kde sa objavia vošky a mravce naraz, tam začne stúpať počet oboch. Vďaka ich symbióze a našej nečinnosti. O tom, ako bojovať proti mravcom, sme si už niečo spomenuli v článku. Dnes si však podrobnejšie uvedieme príklad, ktorým si nepoškodíme záhradu inými internetovými radami, ktoré by sme mohli ľutovať.

mravce a bzdochy škodcovia v záhrade
foto: mravce pri roznášaní vošiek a starostlivosti o ne / bzdocha zelená

Rady proti mravcom, ktoré môžete ľutovať:

  • internet radí rôzne podivné rady, používanie chémie, soli, podivných náterov a zvláštne zahraničné portály s podivným slovenským prekladom neváhajú pašovať medzi ne aj rady hraničiace so zdravým rozumom.
  • nepoužívajte jedy a prášky na likvidáciu mravcov v záhradnom prostredí. Tieto prášky nie sú určené do prostredia s pôdou, v ktorej rastú stromy, prípadne rastliny, aké konzumujete. Tieto prípravky sú výhradne určené na kryté miesta, bez styku s dažďom, vodou a voľnou prírodou. Ak nie je uvedené inak, nesmú ísť do záhrady.

Útok priamo na larvy? Skúšali ste?

Nech už vám podivné portály radia akékoľvek rady, do záhrady, či trávnika nemienite zasahovať priamo do pôdy a chcete na mravce ísť s rozumom, potom čo tak cieliť na ich larvy? Larvy mravcov sú totiž podobné na larvy iných škodcov. Existujú biologické prípravky, ktoré likvidujú viacero druhov škodcov v pôde. Zanedbanej, alebo len s premnoženým výskytom konkrétnych škodcov. Znížite populáciu mravcov a tým značne ubudne vošiek.

Effetto pomáha a má niekoľko predností

Konkrétny jeden prípravok sa volá EFFETTO. Prípravok stimuluje symbiotické pôsobenie rhizosféry a baktérií mykorízy a vyvoláva aktiváciu obranných mechanizmov voči nepriaznivým vplyvom prostredia. Patrí medzi biologické pôdne kondicionéry s oveľa širšími možnosťami využitia. Využiteľný v ekologickom poľnohospodárstve a pritom je zložený výhradne len z takých baktérii, ktoré sú prirodzenou súčasťou pôd. Lenže, ak vám tieto baktérie chýbajú, potom máte v pôde premnožené rôzne patogény, krtonôžky, vrtivky, smútivky, strapky, molice, mravce, bzdochy, dvojkrídlovce, motýle, roztoče a mnoho iného. Effetto je prípravok, ktorý má účinok na mnoho podobných škodcov, ktorí poškodzujú zeleninu, ovocie, alebo priamo stromy. Aplikuje sa do pôdy (ideálne narušenej, ale pokojne aj pokosenej a vyhrabanej, ak už tráva rastie) alebo priamo na rastliny. Prečítajte si dôkladne príbalový leták.

ochrana a biologické pôdne kondicionéry

foto: rôzne pôdne kondicionéry, ktoré bojujú proti škodcom v pôde a na rastlinách

Slizniak slizovec iberský (Arion vulgaris) – známy škodca v záhradách

Skoro na jar aplikujeme prípravok priamo na pôdu v okolí a priamo pod ovocnými stromami, viničom, pred výsadbou poľnej zeleniny a podobne. Následne aj mimo skorú jar v rámci prevencie, alebo pri zvýšenom výskyte hmyzu už vymenovaných druhov. Bzdochy sú lokálne na Slovensku mimoriadne rozšírené a premnožené. ničia napríklad priamo nám všetku úrodu rajčín a aj zber rajčín je poznačený ich zápachom. Po minuloročnom použití EFFETTO sa nám darilo znižovať ich populáciu hlavne v rámci mladých jedincov. Tento rok prípravok nasadzujeme skôr a proti mravcom s ešte väčším dôrazom. Skorá jarná likvidácia prezimujúcich lariev a bzdôch, či lariev mravcov si žiada zákrok aktuálny. Vzhľadom na veľkosť balenia bude z čoho pripraviť aj niekoľko preventívnych zásahov počas sezóny.


Related Articles

Najnovšie články

- Advertisement -

Zostaňme v spojení

0FanúšikoviaPáči sa
0NasledovníciNasledovať
0OdberateliaPredplatiť