Mravce v záhrade: ako proti nim bojovať a osvedčené triky

Mravce v záhrade sú bežnou súčasťou prírody a živého sveta. Lenže pokiaľ nemáte často obrábanú pôdu a rôzne nerovnosti, je pre mravce oveľa ľahšie premnožiť sa a spôsobiť tým problémy. Veľmi nepomáha krtko, ktorý svojimi krtincami sprístupní rýchlejšie jemnú pôdu a mravce tak majú lepšie príležitosti pre svoje mraveniská. V jedinej záhrade na rozlohe 100 m2 môžete mať 5 až šesť mravenísk, ktoré sa ukrývajú prevažne pod zemou a budete vedieť o jedinom. Tom najbližšom. Horšie je, ak ich na rovnakej ploche napočítate viac ako 20 a začnú spôsobovať problémy.

Mravce a mravec

Mravce naozaj môžu znamenať problém a to najmä:

  • ak znemožňujú pohyb a prácu v záhrade
  • ohrozujú deti, domáce zvieratá, alebo vás
  • požierajú a poškodzujú úrodu. Prevažne jahody, mäkké hrušky a jablká priamo na stromoch, maliny, černice, moruše, či čerešne.
  • poškodzujú trávniky

Likvidácia mravcov v záhrade (nie) je jednoduchá

Na to, aby ste zlikvidovali mravcov v záhrade, je nevyhnutné mať čas, dôsledne postupovať a neuponáhľať sa. Existuje niekoľko možných ciest, ako docieliť ich zníženie, alebo úplnú likvidáciu. Je však nutné mať  na pamäti, že nie je možné požívať akúkoľvek chémiu a otráviť si pre pohodlnosť pôdu. Prípravky na likvidáciu mravcov v interiéry nesmiete za žiadnych okolností používať vonku! Dôvodom je, že majú chemické zloženie, ktoré môžu kontaminovať pôdu, alebo poškodiť život včiel a iného užitočného hmyzu.  O likvidácii mravcov v domácnosti sme už písali.

Používame napríklad:

  1. Vriaca voda:  už naše babičky vo veľkom používali spôsob odvarenej vody vo veľkom hrnci a obarovanie mravenísk vriacou vodou. Narábajte s ňou veľmi opatrne. Už fakt, že musíte merať cestu až do záhrady môže znamenať každým krokom riziko obarenia.
  2. Sypanie soli na mravenisko: niekedy zaberá, no presolená pôda znamená zle mineralizovanú pôdu, čo môže niektoré rastliny celkom zahubiť a iné poškodiť. Dnes, alebo o rok.
  3. Lepidlá určené do exteriéru: sú fajn, keďže sú naozaj určené aj do záhrady. Buď priamo ide o lepivé pásiky, alebo o lep, ktorý sa používa na vami zkonštruované riešenia. Môžu však ohroziť iné druhy, prípadne aj jašterice, včely a podobne.
  4. Tetraborytan sodný tetrahydrát známy aj ako Borax: kúpite v špecializovaných obchodoch so zváračskými potrebami, alebo v niektorých zameraných na hnojivá. Naozaj sa používa ako hnojivo pod niektoré ovocné stromy, no narábanie s nim je nutné ustriehnuť a dávať si pozor, aby nebolo ohrozené vaše zdravie, alebo zdravie iných druhov. Veľmi sladký sirup zmiešajte s práškom boraxu a umiestnite na mraveniská tak, aby naň nedosiahli iné druhy (veľkosť dierok do obalu, do nádoby a pod.) Stačí malé množstvo a jed si roznesú po mravenisku.

Filozofia likvidácie mravcov spočíva v…

Na to, aby ste mohli zlikvidovať mravcov čo najúčinnejšie, potrebujete zaistiť, aby nemali dobré podmienky na život. Čiže upravovať pôdu kyprením. Neponechávať vresoviská a krtince, nahromadený ovocný odpad z padaviek ako hrušky, jablká, či marhule na slnku. Lákavé môžu byť bazy, alebo čerešne, využívané voškami a lákajúce mravcov. Stromy so sladkými plodmi budú pod nájazdom mravcov s takou istotou, s akou k nim budete chodiť aj vy.

Zlikvidovať pár mravcov je možné ľahko. Zlikvidovať celé mravenisko si však žiada zneškodniť kráľovnú. Odporúčame preto využiť niekoľko receptov súčasne. Oslabovanie mraveniska môže mať za následok jej úhyn alebo presunutie. Útok boraxom môže zaútočiť priamo na ňu cez potravu a jej presun v mravenisku. Následne pomôže prekyprenie celej pôdy v miestach, kde sa mravenisko nachádzalo. Bez ďalej nebezpečnej chémie, ktorá by mohla vážne poškodiť pôdu a jej využiteľnosť. Mravce sa môžu schovávať aj v okolí starých pňov, ale aj na miestach v okolí skál, kde majú chránené mravenisko. Napríklad vyššie posadené šlapáky, kamene slúžiace ako chodník, môže tiež po odsunutí odkryť cestičky a chodbičky mraveniska. Ideálne je preto šlapáky podložiť vrstvou štrku, v ktorom šlapák získa aj lepšiu stabilitu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu