Chutné šampiňóny si môžete vypestovať aj doma: ako na to?

Máte radi šampiňóny? Sú veľmi chutné, zdravé, obľúbené, vhodné do omáčok i polievok. Ale predovšetkým sú dostupné úplne zadarmo. Stačí, ak sa vyberiete do lesa a zopár si ich nazbierate. Nebaví vás chodenie po lese a hľadanie hríbov? To vôbec nevadí, vypestovať si ich môžete aj doma.

Šampiňón

Pestovanie krok za krokom

Šampiňóny sú u nás veľmi obľúbené a v gastronómii veľmi používané. Avšak, ak si ich chceme kúpiť v obchode sú veľmi predražené. Preto si ich môžete vypestovať aj u vás na záhrade či balkóne. Tu je postup:

  1. Kúpenie sady na pestovanie šampiňónov

Táto sada sa dá kúpiť v každom dobrom záhradkárstve alebo cez internet. Sada obsahuje substrát, ktorý je popretkávaný podhubím a zeminu na krytie.

  1. Chystanie sady na pestovanie

Najprv musíme substrát zakryť a prekryť zeminou na krytie. Ak sa vám zemina zmieša so substrátom vôbec to nevadí. Zeminu pokropíme vodou. Mala by byť vlhká, nie však mokrá. Keď máme sadu prichystanú, uskladníme ju približne na päť dní pri teplote 25°.

  1. Uskladnenie na chladnom mieste

Po uplynutí tejto doby sa na zeminu začne tvoriť biela pleseň, vlastne biele podhubie. Ak však päť dní nestačilo, počkáme, kým sa biele podhubie vytvorí. Ak sa biele podhubie objaví, sadu uskladníme na chladnejšie miesto, napríklad do pivnice či komory, kde je teplota 15-19°.

  1. Rast

Pri skladovaní zmesi v chladnom prostredí ju sledujeme. Je dôležité, aby bola miestnosť vetraná. Keď sa objavia prvé malé huby, je potrebné ich polievať a čakať, kým vyrastú a budú ideálne na zber.

šAMPIŇÓNY

  1. Zber

Šampiňóny by sa mali zbierať vtedy, ak nie je hlavička ešte otvorená. Vtedy sú totiž mladé huby ideálne na tepelnú úpravu a najchutnejšie. Stačí ich zo zeminy jednoducho vybrať. Netreba ich odrezávať. Po zbere šampiňónov by sa mala zeminy zalievať, aby neuschla. POZOR!! Zber prebieha v niekoľkých etapách. Takže to znamená, že po prvom zbere zeminu nevyhadzujte. Ešte vám zarodí huby.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu