Hodnotenie: Ovocné stromy a kríky zo supemarketu LIDL

Už je tomu nejaký čas, čo sme si zvykli vyraziť do LIDLu po pečivo a odísť s vŕtačkou, brúsnym papierom, maliarskym plátnom a pančuchami pre deti. LIDL má svoj osobitý koncept už od samotného počiatku svojej existencie a úspešne tým oslovuje ľudí. Nás oslovuje aj svojou jarnou ponukou ovocných stromov a kríkov. Nie, nejde o platený článok. Prinášame reálny pohľad na kríky a stromy v ponuke supermarketu.

Stromy lidl

Osobné skúsenosti od 2018 po 2019

Ponuka ovocných stromov v LIDL je zvláštnosťou, keďže niečo také čakáme zväčša v zahradníctvach. Za zmienku stojí, že mladé stromčeky jabloní a čerešní je možné v LIDL získať za cenu 3,99 EUR alebo 4,99 EUR, čo je rozdiel oproti niektorým zahradníctvam v mestách s cenou 9,99 alebo až 12,90 za čerešňu rovnakej odrody. Rozdielna môže byť výška stromčeka. Dôvodom je totiž potrebná výška stromčeka tak, aby sa dokázala zmestiť do škatule v obchodoch supermarketu. Stromčeky tak môžu byť nízke. Príliš dlho odkladané môžu byť suchšie, no vzhľadom na skúsenosti rok staré aj tohtoročné…

…nemôžeme hovoriť o negatívach. Stromčeky, okrasné kríky ako aj bobuľové ovocie kupujeme opakovane. Je pravdou, že nie vždy vidíme dostatočnú starostlivosť v prípade nepredaných kusov a suché až mŕtve kríky sa dávajú do výpredaja najmä v nemenovanej sieti, kde už nie je kríkom pomoci. V LIDL sme mali dosiaľ opakovane šťastie a z piatich malín, niekoľkých černíc máme z roku 2018 všetky rastúce a zdravé. Potešením sú čerešne, ktorým za týždeň vyrašili puky lístkov aj kvetov pomerne skoro a bez problémov rastú do plnej krásy bez zásadných úkonov či „záchranných prác“ pre prípadný zanedbaný strom.

Na otázku, či sa báť takýchto stromov, z osobných skúseností môžeme povedať, že tých z LIDLu sa báť netreba. Pre menšiu pravidelnosť a menšiu ponuku v iných supermarketoch ako miestach netradičných pre tento sortiment, sa nevenujeme iným značkám. Nesledujeme iné prevádzky a siete, prípadne nechceme hodnotiť pár prípadov.

Postrehy a tipy súvisiace so značkou a témou:

  • Odporúčame neváhať. Ak daný strom potrebujete, alebo chcete, kupujte kým dlho nečakajú na svojho majiteľa.
  • Veľa zákazníkov nahliadne do škatule, ale nepatrí medzi odborníkov. Vyberá podľa vzhľadu. Skúsenejší pestovateľ pozerá na stav dreva, jeho nepoškodený stav a stav pukov. Zemina je obalená vo fólii a drží si vlhkosť. Nesmie byť celkom suchá.
  • Nižšie zastrihnutý strom nemusí byť o niekoľko rokov výrazne veľký a na prvé tri roky je použiteľný aj na balkóne (osobná skúsenosť s višňou.) Pri zastrihávaní je možné hovoriť o dlhšie použiteľnom strome na balkóne.
  • Stromy sme nemali choré, ani nijako poškodené. Poškodiť ich môže iný zákazník pri nesprávnom vyberaní a kontrolovaní pukov.
  • Stromy pre nenáročného pestovateľa a záhradného kutila.
  • Neobsahujú žiadny podrobný návod a informácie o starostlivosti. uvádzajú však na škatuli aspoň presnú odrodu.
  • Pred zasadením ponorte koreňový bal s prederavenou fóliou do vody tak, aby hlina vo fólii načerpala vodu. Ponechajte stromčeky vo vode aspoň 24 hodín.
  • Pokiaľ by stromčekom trčali príliš hrubé korene, je dobré končeky pár hrubách koreňov zastrihnúť. Nie je to však nevyhnutné. Zástrih hrubších koreňov podporí rast koreňovej sústavy.
  • Odporúčame využiť papierový obal a po zasadení stromu tento obal rozstrihnúť a obaliť do neho spodok stromčeka. bude ho chrániť pred aktuálnymi horúčavani, vysušením kmeňa, ale aj pred ohrýzaním škodcami ako divé zajace a pod.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu