Červivé čerešne: ako sa brániť proti larvám muchy vrtivky čerešňovej

Aká radosť, keď čerešňa urodí bohatú úrodu a aké sklamanie, ak sa aj z vegetariána stáva nechcene mäsožrút – hmyzožrút. Hlavne že sú BIO, pretože červík by do chemicky ošetrovanej čerešne predsa nevliezol. Červivé čerešne pre nás vždy znamenali kompromis – buď si rozmyslieť ich konzumáciu, alebo nepozerať sa dnu a vychutnávať si chuť čerešní. Dúfať pritom, že výkaly červíkov a ich činnosť výrazne neovplyvnili chuť a stav čerešne samotnej. Červivé čerešne bežne nespôsobujú žiadne zdravotné komplikácie.

čerešne

Červík hore dole nie je problém, keďže ak aj prežije rozhryznutie plodu zubami, neprežije činnosť tráviacich štiav ľudského organizmu. Príroda nás vybavila ochranným systémom proti prežívaniu a pohybu väčšiny takýchto tvorov v žalúdku, alebo v črevách.

Červivé čerešne:

Spoznajte vinníka vašej zničenej úrody

Hoci hromžíme na červíka, v prvom rade bojujeme proti muche, ktorá larvu do malého plodu nakladie. Dá sa povedať, že si muchu vrtivky čerešňovej pravdepodobne ani len nevšimnete a nemusíte ju ani považovať za škodcu. Ide o pestrofarebnú malú muchu, ktorá v podobe lariev prežíva v pôde pod stromami čerešní. Presne tie plody, ktoré ste v jeseni ako červivé nechali na strome, vo vnútri zakonzervovali kukly, z ktorých počas mája vylietavajú malé muchy.

Vrtivka čerešňová

Foto: Photo: Lund SD / www.biopix.com, zdroj: https://inspection.gc.ca

Tie okamžite začnú ovládať svoje inštinkty a len čo to bude možné, poškodia plody, ktoré nie sú nijak ošetrené. Je preto dôležité postarať sa o červivé plody a obratie plodov na jeseň robiť dôkladne. Keď to výška čerešne nedovolí, zrejme sa nevyhnete nutnosti využívať niektorý z prostriedkov proti muchám. Nenápadná mucha prežíva vďaka čerešňovým sadom. Do malých plodov vkladá larvu, a práve tým ju znehodnotí. O život muchy po nakladení larvy viac nikto nejaví záujem. Stáva sa potravou vtákov, rôznych hmyzožravcov a podobne. Jej úloha skončila po poškodení vašej čerešňovej úrody.

Dospelé samičky muchy vrtivky čerešňovej kladú červíkov len do plodov, ktoré sa menia zo svetlozelených na žlté a ešte nezískali odtiene červenej. Práve to je štádium, kedy plody muchy poškodzujú. Ak máte skoré odrody čerešní, zrejme sa vás pre skoršie dozrievanie a toto konkrétne štádium vrtivka ani netýka.

Ako bojovať proti červíkom v čerešniach

Čerešne, ak chceme plody bez červíkov, už najčastejšie nebudú „BIO“, aj keď záleží od razantnosti a rozpočtu. Je vhodné nasadiť pri pestovaní stromov niekoľko rokmi osvedčených receptov.

Jesenné opatrenia: všetky plody, maximálny možný počet, pozbierajte a nedovoľte larvám zakukliť sa v usušených a pozabudnutých plodoch na strome, či pod ním. Z nich na jar vzíde nová mucha schopná robiť ďalšiu škodu. Nezaškodí posypať zem haseným záhradkárskym vápnom, aj keď nie je dobré to s ním preháňať. Pomáha aj prerýľovanie, najmä ak ide o starší strom, respektíve strom s hrubými a hlbokými koreňmi, kde nehrozí poškodenie.

Jarné opatrenia: Používajú sa žlté lepivé lapače vrtiviek. Keďže je vo všeobecnosti známe, že vrtivku priťahuje žltá farba, existuje niekoľko dizajnov, lepivých pascí, trojuholníkov s plastovou výstužou a iné nástroje, ktoré prilákajú muchy vrtiviek a nepustia ich viac k plodom. Umiestňujú sa do koruny tak, aby sa nelepili na listy a konáre lepivou časťou napríklad pri pohybe vetra. Dôležité je, aby boli lapače umiestnené na miestach s prístupom slnka. Lepivá zložka v nich má schopnosť vydržať priame jarné slnko, aj prípadný dážď.

nezrelé zelené čerešne

TIP: Taktiež je odporúčané vybrať si pre pestovanie skoré odrody čerešní, ktoré kvitnú a dozrievajú skôr.

Postreky – chemická ochrana rastlín: v rámci chemickej ochrany je dobré uvažovať o vhodnom prípravku a vhodnom čase nasadenia. Zvyčajne druhá polovica mája, prvá polovica júna, sa nesie v znamení rojenia múch. Postrek – chemická ochrana vždy obsahuje aj dokumentáciu a odporúčania výrobcom, ktorej je vhodné venovať pozornosť. Voľne dostupné prípravky, ktoré možno zakúpiť ak máte aj hoci len jedinú čerešňu, sú napríklad osvedčený Decis Protech, Calypso 480, alebo pomerne razantný Mospilan (20SP). Je však mimoriadne dôležité dávať pozor na dávkovanie a aplikáciu danú výrobcom. Insekticíd nie je cenovo nákladný, vychádza v malých baleniach v jednociferných sumách nákupov a k dispozícií sú v internetovom predaji, aj v bežných prevádzkach so záhradníckymi potrebami, ako aj v prevádzkach typu Bauhaus a Hornbach.

Niektoré postreky si môžu žiadať opakovanie. Je to preto, že rôzne muchy môžu byť v rôznom štádiu. Ako sa aj na dedinách hovorí, nevyrezávajte bazu čiernu, ak sa príliš počas minulého roka rozrástla. Je obľúbeným signalizátorom prírody. Ak spozorujete, že začína kvitnúť, na ďalší deň sa pripravte na postrek, ktorý by mal byť účinný na prebúdzajúce sa larvy v zemi. Nie len pritom tých pod čerešňou, ale aj v kompostových jamách, ak v nich skončili červivé čerešne ako nepoužiteľné a dosiaľ mali prístup vzduchu aj „výletový“ priestor.

Nezabudnite sa pochváliť svojou úrodou čerešní na Facebook stránkach Dom a záhrada.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu