Obklopte sa smaragdovou nádherou: 7 rád, ako strihať živý plot

Chcete krásny živý plot a vašej záhrade dodať trochu života a zároveň sa ukryť pred zvedavými pohľadmi náhodných okoloidúcich? Vyskúšajte riešenie, ktoré je ekologické a praktické. Premeňte vašu záhradu na na skutočnú oázu pokoja prekrásnym živým plotom.

živý plot a záhrada

Zdroj: Unsplash.com

Polovicou úspechu je správne plánovanie

Pred samotnou výsadbou si dobre premyslite, ako by mal váš živý plot vo výsledku vyzerať. Chcete ním oddeliť pozemok alebo len vkusne doplniť časť záhrady? Podľa toho sa rozhodnite pre jeho výšku a šírku. Nezabudnite si ju poznačiť. Vyberte si tiež vhodné dreviny. Ak máte radšej pestrejšie porozmýšľajte nad muchovníkom kanadským alebo dráčom bradavičnatým. Staviť môžete na overenú klasiku, akou je krušpán.

Rýľ a rukavice vytiahnite z pivnice – začína výsadba

Na úvod vykopte priekopu do hĺbky 25 až 35 cm. Pomôcť si môžete tak, že na vybraných miestach napnete povrázok a riadite sa podľa neho. Berte ohľad na ostatné rastliny a pre istotu si nechajte rezervu. Vaše cenné rastliny 24 hodín pred sadením namáčajte vo vode. Následne ich vložte do vyhĺbenej priekopy. Stačí ju zasypať a zeminu okolo rastlín poriadne utlačte. Na záver výsadby pridajte kompost alebo rašelinu. Zamedzíte rast nežiaducej buriny.

Pripravte si vhodné nástroje na živý plot

O živý plot sa nemusíte nutne starať. Poradí si aj sám. Ak však chcete, aby vyzeral čo najlepšie, jeho občasné zastrihnutie by ste mali prinajmenšom zvážiť. Urobiť tak môžete s ručnými nožnicami alebo špecializovanejším plotostrihom. Veľkej obľube sa tešia najmä akumulátorové nožnice na živý plot, ktoré si poľahky poradia aj s pevnejšími konármi. Vďaka jednoduchej obsluhe sa pri práci neunavíte a prírode pritom neškodíte. Vezmite si tiež rukavice a ochranné okuliare.

EGO POWER+ strihanie živý plot

Zdroj: EGO POWER+

Strihajte, tvarujte, experimentujte

Dajte živému plotu tvar podľa vašich predstáv. Veľké zásahy sa oplatí robiť počas zimy, zatiaľ čo rastlina odpočíva. Vyhnite sa však mrazom. Najväčší rast začína v júni a práve vtedy by ste mali strihať čo najčastejšie. Váš živý plot bude hustejší i zdravší. Nebojte sa použiť akumulátorové nožnice na živý plot. Práca vám pôjde rýchlejšie. Pred strihaním skontrolujte, či v plote nehniezdia vtáci.

Vysoká škola tvarovania

Živé ploty s malými listami si vyžadujú odlišný spôsob starostlivosti. Pri ich tvarovaní dbajte na to, aby v spodnej časti boli širšie a smerom nahor sa postupne zužovali. Pre krajšiu farbu lístia sa vyvarujte akýmkoľvek úpravám počas horúčav. Liečbu rán živého plota urýchlite hnojivom so zvýšeným pomerom draslíka či fosforu. Pomôcť si viete aj drevenými latkami a tyčami, ktorými dosiahnete požadovaný tvar. Prebytočné výhony proste odrežete.

Nikdy nepodceňujte omladzovací rez

V závislosti od stavu živého plota sa môžete rozhodnúť aj pre zostrihávanie. Do akej miery to urobíte je len a len na vás. Pri miernom zostrihu skracujete výhonky o 2 tretiny. Pre tieto práce sa odporúčajú úpravy raz ročne. Ideálne v zime. Pri starom živom plote sa oplatí zostrihávanie až na kmeň. Docielite tak okrem hustejšieho rastu aj lepšie zdravie živého plota.

EGO POWER+ strihanie živý plot

Zdroj: EGO POWER+

Osobitnú pozornosť si zaslúžia ihličnany

Nesmierne zaujímavým riešením pre vašu záhradu sú tiež živé ploty z ihličnanov. Jednoliata textúra ich ihličia totiž patrí medzi tie najunikátnejšie. Na rozdiel od tých listnatých však do dreva starých ihličnanov určite nezasahujte. Zabili by ste ich. Vo vašom živom plote by na miestach, kde ste urobili rezy, zostali len prázdne diery. Pri ihličnanoch taktiež nezanedbajte pravidelné strihanie vrchných výhonov. Podporíte hustnutie i tvorbu nových konárov a váš živý plot odrazu zažiari zeleňou.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu