Vlašské orechy môže v našich záhradách postihovať škodca v podobe drobných bielych lariev. Lokálne ide o pomerne nové ochorenie, hoci ešte stále nie veľmi rozšírené.
ilustračná snímka orechov
Vrtivka orechová, ako nazývame larvy a ich muchy, známe tiež pod latinským názvom rhagoletis completa, napáda zelenú ochrannú dužinu orechových plodov a priamo nepoškodzuje samotný plod. K poškodeniu dochádza postupne, vďaka plesniveniu zelenej buničiny okolo orecha.
Larvy narúšajú tento zelený obal a napomáhajú k rýchlejšiemu nahnívaniu a opadaniu na zem. Do orechov ich nakladú muchy, ktoré prežívajú niekoľko mesiacov. Larvy sa liahnu z nakladených vajíčok a aktívne sú niekoľko týždňov po ktorých sa zakuklia a prečkajú v zemi, či v odpade pod stromom. Zhruba po piatich týždňoch totiž opúšťajú orech a po pre ich váhu hladkom dopade do trávy sa zavŕtajú do zeme. Najčastejšie sú napadnuté divo rastúce orechy, kde neexistuje ochrana a ošetrovanie popadaných plodov a odpadu. Na ďalší rok sa z lariev opäť stávajú muchy, ktoré majú jediný cieľ, opäť naklásť nové vajíčka do nových orechov.
vrtivka orechová, zdroj foto: http://nathistoc.bio.uci.edu
Boj proti nej je ťažký. Neexistuje účinný insekticíd, ktorý by mal stopercentnú účinnosť. Respektíve neexistuje taký, ktorý by nemal dopad aj na zdravie v záhrade a stav orechov samotných. Najlepším riešením je vystlanie fólie pod orechom, ktorá by zamedzila zavŕtanie lariev do zeme a následné vyliahnutie múch. Drobné vtáky sa o larvy môžu postarať no aj od vás sa očakáva, že fóliu prečistíte metlou. Načasovanie je ideálne na druhú polovicu augusta, kedy larvy vyliezajú z orechov. Nie je na škodu sledovať a reagovať v predstihu.
V boji proti larvám je vhodné prekypriť pôdu pod stromom, udržiavať čistotu, prípadne použiť chemické postreky (v prvej polovici júla môžu prilietať muchy) určené na ochranu ovocia a zeleniny na zníženie populácie. Zbavte sa starých šupiek ideálne spálením.
V zahraničí hmyz latinského názvu rhagoletis completa nesie pomenovanie zväčša týkajúce sa štádia muchy. Na Slovensku používame označenie pre hmyz zamerané skôr na larvu. V nemčine sa používa pojem Walnussfruchtfliege, čo je muška orechovo-ovocná. Pôvodne je tento škodca zo Severnej Ameriky, no pre dobrú odolnosť nemal problém presunúť sa aj do Európy. Muška má tigrovité sfarbenie a výrazné zlaté telo. Dlhá je maximálne 10 milimetrov. Krídla majú kresbu troch hrubých čiernych pruhov. Larvy sú dlhé do 6 mm a majú žlté podlhovasté telo s bielou hlavou.
Keďže dospelá samica muchy môže niesť až 400 vajíčok, ktoré dokáže po orechoch roznášať s dôkladnosťou, dokáže ovplyvniť výnosnosť úrody. Oslabená zelená ochranná dužina slabne, je rýchlejšie mokvajúca, čierna, občas pôsobením lariev celkom vyschne. To môže ovplyvniť kvalitu orecha, alebo zapríčiniť aj jeho nedostatočný vývin, či iné znehodnotenie vďaka hnijúcemu obalu. V Európe ju sledujú od 80-tych rokov, no až v posledných rokoch sa výrazne rozšírila do takmer celej Európy.
Proti vrtivke orechovej je účinný postrek Mospilan 20
0 komentárov